Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Walków
|
aktualizacja

Macron: będziemy zabiegać o kontrakty z krajami, które teraz kupują broń amerykańską

23
Podziel się:

Francja będzie zabiegać o kontrakty zbrojeniowe z europejskimi krajami, które teraz kupują broń amerykańską - powiedział prezydent Emmanuel Macron w wywiadzie dla francuskiej prasy regionalnej.

Macron: będziemy zabiegać o kontrakty z krajami, które teraz kupują broń amerykańską
Prezydent Francji Emmanuel Macron (GETTY, Antoine Gyori - Corbis)

- Zapytałem producentów [broni], czy moglibyśmy zwrócić się do państw europejskich, które przyzwyczaiły się do kupowania produktów amerykańskich - powiedział Emmanuel Macron. Stwierdził, że tym, którzy kupują systemy Patriot, należy zaoferować francusko-włoskie SAMP/T, a tym, którzy kupują myśliwce F-35, trzeba zaproponować Rafale.

Macron powiedział, że zwiększenie produkcji będzie wymagało zmniejszenia kosztów produkcji oraz reorganizacji pracy i kształcenia. Jak zaznaczył, od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę w 2022 r. Francja dokonała w obszarze obronności już ogromnych postępów. - W 2021 r. produkowaliśmy dziesięć armatohaubic Caeser, a w tym roku wyprodukujemy już 82 - przypomniał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Herosi 2025. Gala pełna wzruszeń, emocji i inspiracji

Macron powiedział, że "nie wyklucza" dostarczenia Kijowowi kolejnych myśliwców Mirage 2000. Na początku marca francuskie samoloty po raz pierwszy przechwyciły rosyjskie rakiety wystrzelone w kierunku Ukrainy.

Misja pokojowa w Ukrainie?

Francuski prezydent powiedział także, że decyzja o rozmieszczeniu ewentualnej misji pokojowej w Ukrainie będzie należała do Ukrainy. - Ukraina jest suwerennym państwem. Jeśli poprosi o obecność wojsk sojuszniczych na swoim terytorium, to nie jest coś, co Rosja może zaakceptować lub nie – zaznaczył.

Podkreślił, że celem takiej misji nie byłoby wysłanie ogromnej liczby żołnierzy do Ukrainy, bo "największe wojsko europejskie to Ukraina" (liczy ok. miliona żołnierzy). Według prezydenta chodziłoby więc o rozmieszczenie kilku tysięcy żołnierzy w kluczowych punktach, "po to, by prowadzić szkolenia i pokazać nasze długoterminowe wsparcie" - oznajmił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
polityka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Polak
miesiąc temu
przykładem jest PIS "dbał" o nasz przemysł zbrojeniowy jest brak wsparcia dla Huty Stalowa Wola, która jest producentem samobieżnych haubic Krab. W 2017 PIS nie zdecydował się na dofinansowanie budowy nowej linii produkcyjnej Krabów. Na domiar złego Płaszczak zdecydował o zakupie południowokoreańskich haubic K9, które mają podobne parametry.Porażką było też zamówienie w Korei 48 samolotów FA-50 o znikomej przydatności dla wojska.PIS zrezygnował też z offsetu i transferu technologii. Natomiast uzbrojenie z USA ma być dostarczone bez kodów żródłowych co w praktyce uniemożliwia jakiekolwiek samodzielne naprawy.
Jan K.
miesiąc temu
w środę PE zdecydowaną większością głosów uchwalił rezolucję dotyczącą wzmocnienia obronności UE. W jej ramach przyjęto także poprawkę zaproponowaną przez stronę polską uznającą Tarczę Wschód za projekt flagowy dla wspólnego bezpieczeństwa UE. W praktyce oznacza to że przedsięwzięcie będzie finansowane ze środków unijnych. Tylko przyjaciele kremla w tym PIS zagłosowali przeciw. PISMO mówi, po czynach ich poznacie, i właśnie poznaliśmy
Edek
miesiąc temu
KPO też flagowe . A ile nam zajumali ? Za coś tam,coś tam .
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Victory
miesiąc temu
Moze ruskim zaproponuja okrety Mistral.
Ha,ha,ha,ha
miesiąc temu
Zabiegać se może !
error
miesiąc temu
Wywęszyli biznes.
...
Następna strona