Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KB
|

Rząd zwalnia z noszenia maseczek. Sprawdź, czy nowe rozporządzenie dotyczy również ciebie?

476
Podziel się:

Bez maseczki poruszamy się po własnym domu, nie musimy jej zakładać też we własnym aucie. Ponadto nie trzeba jej też nosić w parku czy na plaży. Musimy ją za to założyć już na promenadzie, cmentarzu czy na targowisku, nawet jeśli jest na świeżym powietrzu. Ust i nosa nie trzeba za to zakrywać w czasie trwania egzaminów, czy podczas ceremonii ślubnej.

Rząd zwalnia z noszenia maseczek. Sprawdź, czy nowe rozporządzenie dotyczy również ciebie?
Maseczki można zdjąć w lesie czy w czasie egzaminu. (PAP, Leszek Szymański)

Gdzie można zdjąć maseczkę, a gdzie bezwzględnie ją zakładać? - można się już w tym gąszczu przepisów pogubić. Rządowe rozporządzenie z 19 marca 2021 r. (w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii), które będzie obowiązywać aż do 9 kwietnia 2021 r. sprawy nie ułatwia.

Warto więc przypomnieć, w jakich sytuacjach nie musimy zakrywać ust i nosa w przestrzeni publicznej, a gdzie bezwzględnie maseczki nosić trzeba.

Nakaz noszenia maseczki można wprowadzić na podstawie ustawy z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (Dz. U. poz. 2112). Szczegółowe zasady określają rozporządzenia.

Od 29 listopada 2020 r. (wówczas ustawa weszła w życie) brak maseczki może być potraktowany jako wykroczenie, za które grozi mandat karany lub grzywna w wysokości nawet do 30 tys zł. Od chwili zmiany przepisów do początku marca br. policjanci ukarali już 300 tys. osób.

Zobacz także: Koronawirus we Włoszech. Niepokojąca sytuacja w Bergamo równo po roku

Kto nie musi nosić maski?

Zacznijmy od tego, kto mandatem ukarany na pewno nie zostanie. Według najnowszych przepisów z nakazu noszenia maseczek zwolnieni są: kierujący pojazdami prywatnymi niebędącymi środkami transportu zbiorowego, w tym kierowcy motorów, o ile mają kaski ochronne na głowach.

Ponadto maseczek nie muszą też nosić dzieci do lat 5., osoby chore psychicznie, niepełnosprawne intelektualnie, mające problem z samodzielnym założeniem i zdjęciem maseczki ze względu na swoją niepełnosprawność ruchową, a także osoby chore neurologiczne, z chorobami układu krążenia i oraz z niewydolnością oddechową (tu potrzebne jest jednak stosowne zaświadczenie od lekarza).

Ust i nosa nie muszą też zasłaniać kierowcy w transporcie zbiorowym oraz kierowcy zawodowi, załogi statków powietrznych (ale tylko w kabinie pilota), osoby sprawujące kult religijny, żołnierze oraz mieszkańcy DPS-ów czy ośrodków wychowawczych.

Ponadto nakaz zakrywania twarzy maseczką nie dotyczy sędziów i trenerów sportowych, w tym instruktorów jazdy konnej.

Z obowiązku zakrywania nosa i ust zwolnieni są członkowie komisji egzaminacyjnych oraz osoby zatrudnione w budynkach użyteczności publicznej, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej.

Zwolnienie to nie dotyczy osób wykonujących bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów.

Miejsca, gdzie maseczka nie będzie potrzebna

Maseczek nie trzeba zakładać w trakcie trwania egzaminu, badania albo sprawdzianu, jeśli odległość pomiędzy poszczególnymi osobami wynosi co najmniej 1,5 m.

Ponadto maseczki są zbędne na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży.

No i na koniec: maseczki można zdjąć również podczas ceremonii zawierania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed duchownym.

Można ją też zdjąć, ale tylko na czas spożywania posiłków w miejscu pracy, lub gdy ustalana jest nasza tożsamość przez uprawnionych do tego funkcjonariuszy.

Warto pamiętać, że lista miejsc, gdzie wciąż trzeba nosić maseczki jest zdecydowanie dłuższa i poza miejscami ogólnodostępnymi jak: transport publiczny, wszystkie sklepy, budynki użyteczności publicznej, miejsca kultu religijnego, czy zakłady pracy (o ile w pomieszczeniu z nami przebywa choćby tylko jedna osoba), są wymienione również miejsca na świeżym powietrzu takie jak: drogi, place, cmentarze, promenady i bulwary, a także targowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(476)
Rumi ..
2 lata temu
A zwolnić osobę nieslyszaca z dojazdu busem do pracy można?
Xghj
3 lata temu
Dobre w domu nie musimy nosić, coś jeszcze możemy swododnie robić we własnym domu..chyba że to już nie jest nasz dom jak głosi agenda 2030
1234
3 lata temu
Czyli jednym słowem dalej musimy nosić to gówno na ulicy, bo dojna zmiana chce nas dalej doić, ludzie kiedy się obudzicie.
Leon Petrażyc...
3 lata temu
Nie ma czegoś takiego jak rozporządzenie rządu- jest: Rady Ministrów lub właściwego ministra. Więc kto właściwie wydał to rozporządzenie?!
Darko
3 lata temu
Noszenie masek czyli kagańców i tresowanie ludzi jakby byli psami jest wygodne dla rządzących. Jest ponad 100 publikacji naukowców z całego świata że maski czy ktoś je nosi czy nie nie ma znaczenia. Maska nie chroni nawet w 1% przed zachorowaniem !!!!!!!!!. Badań potwierdzających że maska zabezpiecza nie ma ponieważ żaden szanujący się naukowiec nic takiego nie podpisze. Rządzący zastraszyli ludzi nakładając mandaty za brak kagańców a nie ma to żadnego potwierdzenia naukowego. Ja nie noszę maski od początku tej wymyślonej pandemii. Póki ludzie nie powiedzą dość to będą dalej tresowani jak psy. Zastanówcie się i posłuchajcie co mówią lekarze ale prawdziwi lekarze a nie Ci pseudo lekarze występujący w telewizji i wygadujący bzdury nie mające potwierdzenia w badaniach naukowych na które tak chętnie się powołują.
...
Następna strona