Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Stopy procentowe w górę. mBank odniósł się do ich podniesienia. Oszczędności się nie zwiększą

23
Podziel się:

mBank odniósł się do zmian stóp procentowych. Podwyżka stóp nie wpłynie bezpośrednio na kredyty hipoteczne, ale wpłynie bezpośrednio na wzrost rat i oprocentowania większości kredytów niezabezpieczonych. Nie ma też co liczyć na wzrost oprocentowania depozytów ulokowanych w banku.

Stopy procentowe w górę. mBank odniósł się do ich podniesienia. Oszczędności się nie zwiększą
Stopy procentowe w górę. mBank ujawnia, co się zmieni (money.pl, Rafał Parczewski)

mBank odniósł się do podwyżek stóp procentowych. W odpowiedzi na pytania PAP mBank odpowiedział, że zmiany stóp procentowych nie wpłyną bezpośrednio na kredyty hipoteczne.

Kredyty hipoteczne jak na razie bezpieczne

"Konstrukcja oprocentowania opiera się na stawce bazowej WIBOR. Dopiero zmiana WIBOR, którego wartość badamy w terminach określonych w umowach, może powodować zmianę rat kredytowych" - czytamy w odpowiedzi na temat oprocentowania kredytów i depozytów.

Podwyżka wpłynie na kredyty niezabezpieczone

Podwyżka stóp procentowych wpływa za to bezpośrednio na wzrost rat i oprocentowania większości kredytów niezabezpieczonych.

Zobacz także: Protest medyków. Sporne głosy o negocjacjach z rządem. „Jesteśmy coraz bliżej”

"Dotyczy to tych klientów, których oprocentowanie nominalne było wyższe niż odsetki maksymalne. W ich przypadku rata i oprocentowanie kredytu wzrosło od 7 października. W swoim portfelu mamy również kredyty ze zmienną marżą, która zmienia się wraz ze zmianą wysokości odsetek maksymalnych. Dla tych klientów rata kredytu i oprocentowanie zmieni się w terminie określonym w umowie" - czytamy w odpowiedzi mBanku.

Bez zmian oprocentowaniu depozytów

mBank zapowiedział za to, że na razie nie będzie zmian w oprocentowaniu depozytów. "Będziemy obserwować zachowania klientów oraz banków konkurencyjnych i podejmować stosowne działania" - poinformował mBank.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Główna stopa banku centralnego, referencyjna, wzrosła z 0,1 proc. do 0,5 proc. Zmiana oprocentowania w banku centralnym weszła w życie 7 października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
WYRÓŻNIONE
szefowy
3 lata temu
Jeden z najgorszych prezesów NBP. Zamiast dbać o oszczędności Polaków i wartość polskiego pieniądza, ten człowiek całkowicie wyrzekł się niezależności banku centralnego aby dbać o patologiczne pseudosocjalne wyczyny rządu. Historia ci tego nie zapomni...
Jan
3 lata temu
mBank od jakiegoś czasu jest bardzo słabym bankiem, warto zrezygnować. Konta oszczędnościowe od razu powinny odczuć podwyżkę stóp procentowych !
rgesfd
3 lata temu
Inflacja 6%, stopy procentowe i lokaty na zero. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (23)
Norbert
3 lata temu
już kiedyś Balcerek tak tłumił inflację podnoszenie stóp % może ma sens ale jest jakaś granica bo inaczej będzie powrót do lat 90 i emigracja powróci i nie będzie kto miał pracować
Jerzy
3 lata temu
Oszczędności 0.01 % toż to skandal
Szkolny błąd
3 lata temu
Banki zarobią dodatkowe 2 miliardy złotych, a inflacja nawet nie zareagowała. Inflacja ma źródło zewnętrzne. Podnoszenie stóp pogłębi tylko kryzys ludzi którzy się starają i próbują żyć. Jeśli nie będzie starczało im na opłaty opuszczą kraj i będą pracować na PKB innego kraju. Warto pomyśleć o ludziach nie o bankach.
ono
3 lata temu
...ciekawe, ma lokatę powiązaną z WIBOR 3M, obecnie 0,24%, ciekaw jestem kiedy oprocentowanie, zgodnie z WIBOR 3M, wzrośnie do 0,63%?
453
3 lata temu
Kto ma pieniądze ucieka przed inflacją, inwestuje w giełdę, kryptowaluty, złoto i nieruch., w tym pod wynajem. Na wynajmie da się zarobić, ale głównym problemem jest to, że u nas chroni się najemcę, który nie płaci - złodzieja i oszusta, a właściciel traktowany jest jak bogacz-wyzyskiwacz. Jak ktoś nie wywiązuje się z umowy i naraża innego na straty, powinien być wywalony na zbity pysk. Dlaczego nikt nie pomyśli, że ktoś wynajmujący (właściciel) może być bezrobotny, chory itd, a ma np. mieszkanie po rodzicach, które jest jego jedynym źródłem dochodu. Ma niepracującą żonę i chore dziecko. I musi do tego utrzymywać oszusta. Polecam przeczytac na lotdocelu_pl artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie i uniknąć problemów z najemcami? – są tam też dostępne dokumenty najmu
...
Następna strona