Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Mrozy zagrażają energetyce. Elektrociepłownie mogą stanąć

72
Podziel się:

Z powodu siarczystych mrozów rośnie zapotrzebowanie na energię. Tymczasem zamarzające rzeki zagrażają pracy elektrociepłowni - pisze "Rzeczpospolita".

Mrozy zagrażają energetyce. Elektrociepłownie mogą stanąć
Zamarznięte rzeki zagrażają elektrociepłowniom. (PAP)

Rekordowe zapotrzebowanie na energię zanotowano 18 stycznia - średni godzinowy popyt wyniósł 27,38 GW. We wtorek zbliżyliśmy się do rekordu - 27 GW.

Arktyczne mrozy powodują jednak nie tylko wzrost zapotrzebowania na energię, ale i problemy z jej produkcją.

W poniedziałek zamarzła woda używana do chłodzenia bloków w szczecińskiej elektrociepłowni Pomorzany.

Zobacz także: Oszczędzanie na pracy zdalnej. Ekspert wyjaśnia, jak obniżyć rachunki

Do skruszenia lodu na Odrze w rejonie elektrociepłowni skierowano co prawda lodołamacze, ale kra dostała się do filtrów i spowodowała awarię, którą usuwano jeszcze we wtorek.

Najbardziej zagrożone awariami są elektrociepłownie, które do chłodzenia bloków używają wody z rzek.

Jak podaję Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zapotrzebowanie na prąd w całym kraju będzie w najbliższych dniach wysokie. Spółka nie spodziewa się jednak kolejnych rekordów.

– System pracuje stabilnie. Awarie zawsze mogą się zdarzyć, niezależnie od warunków pogodowych, jednak operator systemu przesyłowego dysponuje środkami zaradczymi, z których może korzystać dla zapewnienia bezpiecznej pracy systemu – mówi "Rzeczpospolitej" Maciej Wapiński z biura prasowego PSE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
synek_księdza
3 lata temu
... a więc ... gdyby biorąc za przykład kraje ościenne także i w Polsce zbudowano elektrownie atomową lub wodorową energii mielibyśmy aż nadto ... ale lepiej jest udawać że pochodzące z lat 1950 - 1970 elektrociepłownie a także duża część infrastruktury przesyłowej jest dla Polski doskonała, że oddając większość elektrociepłowni w ręce obcych mocarstw nie sprzedaliśmy się a jeno żeśmy nadstawili wypięte pośladki w wiadomym celu ... Mam nadzieję że i w tym temacie właściciel kota wraz ze swoimi ludźmi zrobi porządek, nie może być tak aby Polak we własnym kraju był okradany przez firmy z obcych państw ... inwestycje w zmianę sposobu zasilania elektrociepłowni są odkładane bieżące wpływy przejadane i wyprowadzane na zagraniczne konta, a kiedy trzeba coś zmienić kosztami obciąża się klienta czyt. Polaka który i tak płaci najwięcej za energię w całej Europie, nie wliczając rzecz jasna krajów rozwiniętych jak Ukraina czy Białoruś gdzie mają zasilanie z atomowych elektrowni a koszty życia są mniejsze niż w Polsce ...
j-23
3 lata temu
Kiedyś gdy rzeki zamarzały to kra była rozbijana lodołamaczami i przez saperów materiałami wybuchowymi.
Patrirota
3 lata temu
Były większe mrozy i dawali radę.Ale to było za komuny na ,którą teraz wieszają psy A teraz co? Wolne media TVN milczą prosimy o donos do UNII ,że w Polsce zimno kotłownie ,elektrociepłownie sprzedane W Gdańsku Niemcom w W-wie Francuzom oni mają pieniądze a my zimno brawo Balcerowicz!!!!
polak
3 lata temu
Przyszlo troszkę mrozu i ogromne problemy-szok.
Jaja
3 lata temu
Zimno powoduje kiepskie chłodzenie wody. Zupełnie jak z ocieplaniem klimatu, które powoduje mrozy.
...
Następna strona