Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Nawet kilkanaście procent oszczędności na ogrzewaniu. Polscy naukowcy mają sposób

76
Podziel się:

Skuteczne i niedrogie powłoki termoizolacyjne do szyb opracowali fizycy z Polskiej Akademii Nauk. Mają one zatrzymywać w mieszkaniu znacznie więcej ciepła niż okna bez takiej powłoki. Tą drogą ucieka bowiem 10-50 proc. energii z ogrzewania. - Projekt osiągnął już gotowość wdrożeniową. Szukamy teraz firm zainteresowanych wdrożeniem tego rozwiązania - zapowiadają naukowcy.

Nawet kilkanaście procent oszczędności na ogrzewaniu. Polscy naukowcy mają sposób
Nawet kilkanaście procent oszczędności na ogrzewaniu. Polscy naukowcy mają sposób (Adobe Stock, Ingo Bartussek)

Zespół dr. hab. Bartłomieja Witkowskiego, profesora z Instytutu Fizyki PAN, opracował technologię powłok, składających się z nanowarstw domieszkowanego tlenku cynku, które mają zatrzymywać ciepło w mieszkaniu. Takie filtry podczerwieni mogłyby być nanoszone przez producentów okien wprost na powierzchnię szkła. Technologia polskich naukowców pozwala też na wytworzenie przezroczystej folii, którą można by też nakleić na szyby w gotowych już oknach.

Nawet kilkanaście procent oszczędności na ogrzewaniu

- Najsłabszym ogniwem w izolacji cieplnej budynków są często okna. Ucieka przez nie nawet 10-50 proc. energii z ogrzewania mieszkań - wylicza Bartłomiej Witkowski. - Przez szybę z naszą powłoką uciekać będzie do czterech razy mniej ciepła niż przez taką samą szybę bez powłoki - szacuje. I dodaje, że szyba z filtrem nie zmienia koloru - jest dalej przezroczysta dla ludzkiego oka. Dzięki takiej powłoce oszczędności na ogrzewaniu mogą wynieść nawet kilkanaście procent.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekstra-podatek od fotowoltaiki. Kto zapłaci? "Ustawa pisana na kolanie uderzy w całą branżę OZE"

To, że ciepło łatwo "ucieka" z mieszkania właśnie w postaci promieniowania podczerwonego, widać zwłaszcza na obrazach z kamer termowizyjnych (czyli właśnie rejestrujących podczerwień), skierowanych na budynki. Na takich zdjęciach zwykle to właśnie od okien bije największy blask. Oznacza to, że promieniowanie podczerwone jest tam relatywnie silne. Właśnie stąd wziął się pomysł na produkcję filtrów blokujących przenikanie promieniowania podczerwonego.

Prof. Witkowski tłumaczy, że na rynku są już filtry podczerwieni, które poprawiają własności termoizolacyjne okien. Stosuje się je na przykład w niektórych samochodach. Choć przynoszą one pożądany rezultat, to są jednak zdaniem naukowca drogie, nieopłacalne przy produkcji okien do mieszkań.

- Są na rynku dwa dobre rozwiązania, które rzeczywiście przyczyniają się do oszczędności. Ich minusem jest jednak nietrwałość i to, że nie da się ich nałożyć na gotowe okna - dodaje Witkowski. Muszą być one bowiem nakładane na wewnętrzną część okien w kontrolowanych warunkach, bo dostęp do tlenu błyskawicznie je degraduje. - Właściwości termoizolacyjne tych konkurencyjnych folii znikają też zwykle po kilku latach użytkowania - wylicza ekspert.

Rozwiązanie naukowców z PAN ma rozwiązać te problemy - ma być równie skuteczne i niedrogie w produkcji, jak folie dostępne na rynku, ale znacznie trwalsze i możliwe do naniesienia w gotowych już oknach.

Pomysł polskich badaczy obejmuje technologię nanoszenia nanowarstw tlenku cynku na wybraną powierzchnię metodą ALD, czyli osadzania warstw atomowych. Aby wdrożyć to rozwiązanie na rynek, potrzebny jest reaktor, w którym na szybach osadzane będą odpowiednie nanowarstwy. Takie reaktory dostępne są już w seryjnej produkcji - używa się ich choćby przy tworzeniu powłok paneli fotowoltaicznych. - Projekt osiągnął już gotowość wdrożeniową. Szukamy teraz firm zainteresowanych wdrożeniem tego rozwiązania - mówi prof. Witkowski.

Koszty ogrzewania mocno w górę

W dobie kryzysu energetycznego koszty ogrzewania mieszkań spędzają sen z powiek wielu osobom. W ciągu ostatniego roku rachunki związane z utrzymaniem mieszkania wzrosły aż o 23 procent - wynika z danych Eurostatu. To sporo więcej niż średnia inflacja w tym czasie i dużo większy wzrost niż rok temu. Jak komentowali w październiku eksperci think tanku HRE, to efekt przede wszystkim właśnie skokowych podwyżek cen opału (o 200 proc. w ciągu roku), prądu (o 40 proc.) czy gazu (o 38 proc.).

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(76)
sarenka
rok temu
ja mam z Oxyly fajne eleganckie panele na podczerwien :)
Asdfgh
rok temu
Ciekawe kiedy technologię sprzedadzą do Niemiec
fddvgf
rok temu
Po co w ogóle okna? Zrobić zamiast okien ekrany pokazujące sytuację w ten sposób, jakby to był widok z okna i po temacie. Można doinstalować także fonię, żeby odgłosy ulicy też dochodziły. No i żadna folia nie jest wtedy potrzebna, a naókofcy mogą zająć się jakimiś bardziej przydatnymi rzeczami.
Adamek
rok temu
Ja bym wszystkim proponował na zimę zamurować okna a latem rozwalić. I po problemie
Nie wytrzymał...
rok temu
Zakopać się 1000 metrów pod ziemią tam jest ciepło...... Masakra do czego doprowadziło PO
...
Następna strona