Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Nowe programy rządu. Minister klimatu: 7 mld zł na dotacje

54
Podziel się:

- Na nowe programy związane z transformacją energetyczną przeznaczymy 7 mld zł. W marcu powinny zostać uruchomione - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Nowe programy rządu. Minister klimatu: 7 mld zł na dotacje
Na nowe programy związane z transformacją energetyczną przeznaczymy 7 mld zł - poinformowała minister klimatu Paulina Hennig-Kloska (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej we wtorek zapewniła, że będzie wspierać obywateli i gospodarkę, a także rolników, którzy obawiają się transformacji energetycznej w procesie dochodzenia Polski zeroemisyjności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Karygodne błędy polskiego rządu. Ekspert: skutki mogą być tragiczne

- W współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przegotowaliśmy cały szereg kolejnych programów w ramach Funduszu Modernizacyjnego na kwotę 7 mld zł, które będziemy chcieli w najbliższych tygodniach uruchomić - poinformowała minister.

- W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy prac robocze nad nowymi programami, które w tym roku będą postawione do dyspozycji obywateli. W tej chwili czekamy na zatwierdzenie ostateczne i uruchomienie płatności ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) - dodała.

Więcej pieniędzy dla rolników

Hennig-Kloska poinformowała, że wnioski o płatność zostały wysłane do Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - Wierze, że marcu uda nam się doprowadzić do finału ten proces i jeszcze w I kwartale br. pieniądze będą uruchomione w ramach programu NFOŚiGW i będą dostępne dla obywateli, przedsiębiorców i rolników indywidualnych - zaznaczyła minister.

Jak wskazała, trzeba zwiększyć pule środków dostępnych w ramach programu Energia dla wsi. Oceniła, że program cieszył się "bardzo dużym powodzeniem" na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich. Był wykorzystywany przez rolników indywidulanych.

- Stwierdziliśmy , że trzeba zwiększyć pulę dostępnych środków z 1 mld zł do 3 mld zł. Zawnioskowaliśmy o uruchomienie dodatkowej puli w wysokości 2 mld zł - podała Hennig-Kloska. Przypomniała, że z tego programu mogą korzystać zarówno spółdzielnie energetyczne, spółdzielnie rolnicze, jak i rolnicy indywidualni.

- Jest to pula środków na rozbudowę odnawialnych źródeł energii, które mogą być wykorzystywane na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich w celu przejścia na zeroemisyjne źródła energii, co docelowo może pozwolić gospodarstwom rolnym obniżyć rachunki za prąd - zaznaczyła minister.

Przyznała, że polscy rolnicy "borykają się z dużą konkurencyjnością". - Wsłuchując się w głos rolników postanowiliśmy o taką pulę dodatkowych środków wystąpić - tłumaczyła Hennig-Kloska.

Pieniądze mogą być przeznaczone na panele fotowoltaiczne, wiatraki, biogazownie, a także magazyny energii. - Są to instalacje mniejsze i średniej wielkości, właśnie takie, które będą przede wszystkim do dyspozycji gospodarstwa rolnego - dodała.

Zeroemisyjność - wyzwanie dla przemysłu

Drugi program to kogeneracja dla energetyki i przemysłu. Minister przypomniała, że to proces, w którym obok energii produkowane jest ciepło, co pozwala na obniżenie kosztów wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z jednego źródła przez zmniejszenie ilości wykorzystywanego paliwa.

Hennig-Kloska zauważyła, że pozwala to zmniejszyć obciążenia finansowe końcowemu odbiorcy energii. - To także proces wspierania przemysłu. Przemysł krajowy stoi przed dużym wyzwaniem jakim jest przechodzenie na zeroemisyjności. Uruchamiamy więc kolejną pule pieniędzy kogeneracja dla energetyki i przemysłu w wysokości 1,5 mld zł na inwestycje w tego typu rozwiązania - poinformowała.

Przydomowe wiatraki. Pula programu - 400 mln zł

- Następny program - Moja elektrownia wiatrowa - pula środków 400 mln zł, które mogą być wykorzystywane na rozwój mikroelektrowni wiatrowych, ale także na rozwój sieci przydomowych magazynów energii. To jest pierwszy krok we wsparciu tej sieci. Mamy kolejne pomysły, które będziemy chcieli wdrażać - stwierdziła minister.

Zwróciła uwagę, że przydomowe magazyny energii mogą przyczynić się do poprawy rachunku za energię i odciążą sieci dystrybucyjne, bo prąd produkowany w ramach energetyki prosumenckiej będzie w większym zakresie zużywany przez gospodarstwo domowe i będzie mógł być także magazynowany.

Minister dodała, że dofinansowanie do magazynów energii i mikroinstalacji wiatrowych może sięgać 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalnie, jeśli chodzi o magazyny energii elektrycznej to jest 17 tys., zł, a mikroinstalacje - 30 tys. zł.

Ogólnodostępna sieć ładowania elektryków

Minister powiedziała również, że "czas przyspieszyć" z budowę ogólnodostępnych sieci ładowania pojazdów elektrycznych. - Tym razem stawiamy na transport ciężki i chcemy uruchomić program o puli 2 mld zł na wsparcie budowy i rozbudowy ogólnodostępnych stacja ładowania dla transportu ciężkiego w ramach wsparcia polskich przedsiębiorców. Czas by Polska włączyła się transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T - podkreśliła Hennig-Koloska.

Minister poinformowało również że wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego obejmie także zakup lub leasing pojazdów zeroemisyjnych w kategorii N2 i N3. - Budżet na ten program wyniesie 1 mld zł - dodała. Koszty kwalifikowane , które mogą być objęte dotacją wynoszą dla dużego przedsiębiorcy 30 proc., dla średniego 50, a w przypadku mikro i małego przedsiębiorstwa - 60 proc. - wymieniła minister.

6 lutego br. Komisja Europejska wydała komunikat, w którym zarekomendowała redukcję emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 90 proc. do 2040 r., względem poziomów emisji z 1990 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(54)
Leśny ludek
4 dni temu
Te wszystkie pomysły to porażka, pułapka na inwestorów frajerów. Zainwestują w wiatraki, będą produkować prąd i sprzedawać po 10gr. a kupować po 2,50zł. Czysty biznes, jak fusy.
Ooo.
2 miesiące temu
Tak. Trzeba rozwijać energetykę lokalną na terenach wiejskich bo jak za parę lat tylko traktory elektryczne będą mogły wyjeżdżać do prac polowych to może być kłopot. Przydomowe wiatraki, oraz magazyny energii sprzężone z fotowoltaiką rozwiążą problem, bo przecież rolnik nocą pola orał nie będzie, a i zimą też prace rolne ustają tak że ten pomysł na nowoczesność i ekologię w rolnictwie jest jak najbardziej trafiony i świadczy o wielkim znawstwie problemu przez polityków. ROLNICY - BĘDZIECIE ZADOWOLENI.
Wer
2 miesiące temu
No tak dostaniemy z Unii 7 miliardów a w Polsce prąd drożeje 80%. Gdzie tu ma być zadowolenie a przy wolnym prądu w lipcu za sprzedaż prądu z fotowoltaiki w net billing będziemy sprzedawać prąd za 10 gr a kupować za 1,80 zł i mamy być zadowoleni bo Unia dała pieniądze
edc
2 miesiące temu
sciema klimatyczna
Nie widać
2 miesiące temu
Mnie nie stać finansowo na remonty domu Jestem osobą niepełnosprawną ruchowo Po wypadku w drodze do pracy Obecnie ledwo funkcjonuje fizycznie jak finansowo Nawet nieam renty stałej z tego tytułu Ani nie wypłacili żadnego odszkodowania z tego tytułu Szukałem Wsparcia Finansowego i zero pomocy Za plecami ,, drwią,, Na co on ma Niepełnosprawność bo nie widać Połamany kręgosłup rozwałkowane kręgi kręgosłupa i inne urazy ciała wielonarządowe Tego nie widać dla zdrowych i dla Władzy Kiedy to się zmieni Kiedy Rząd Polski wprowadzi Dochód Gwarantowany Dla takich osób dorosłych co ja 05-R stopień Umiarkowany Jak tu Godne Życic ?
...
Następna strona