Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Nowy sposób ściągania alimentów. Komornik zajmie pieniądze z nieruchomości rodzica

89
Podziel się:

Ministerstwo Finansów przygotowuje podwaliny pod nowe przepisy, które mają ułatwić ściąganie alimentów od opiekunów-dłużników. Jest szansa, że komornik zajmie część pieniędzy ze sprzedanej nieruchomości.

Nowy sposób ściągania alimentów. Komornik zajmie pieniądze z nieruchomości rodzica
Komornik będzie mógł zając nieruchomość rodzica, który nie płaci alimentów (Unsplash.com, Michał Parzuchowski)

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają obecnie rozmowy nad nowym sposobem ściągania pieniędzy z niechętnych do płacenia alimenciarzy. Wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna" ujawnia plany resortu - komornik będzie miał możliwość zatrzymania części pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości dłużnika.

- W tej chwili toczą się dyskusje o wysokości kwoty, która ma się składać na swego rodzaju "kapitał żelazny", z którego można by czerpać, gdyby dłużnik dalej nie wywiązywał się z obowiązku alimentacyjnego, a pozostałe rodzaje egzekucji były nieskuteczne - mówi w rozmowie z "DGP" przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak czytamy na łamach dziennika, to może być 24-krotność minimalnego lub średniego wynagrodzenia - to stanowiłoby kolejno 72, a nawet 140 tys. zł. Wartość byłaby stała bez względu na wysokość alimentów.

Zobacz także: Statistica: Związek Banków Polskich

Zdaniem mec. Katarzyny Deresz, która komentowała na łamach "DGP" nowy sposób na ściąganie pieniędzy z dłużników, nie jest to jednak tak oczywiste. Bowiem, jak mówi, dłużnicy alimentacyjni już na samym początku sprawy alimentacyjnej upłynniają swój majątek.

- Powodzenie tych przepisów opiera się na optymistycznym założeniu, że w ogóle dojdzie do sprzedaży nieruchomości - komentuje ekspertka w rozmowie z dziennikiem.

Podobnego zdania jest Robert Damski, komornik przy Sądzie Rejonowym w Lipnie. Jak tłumaczy w rozmowie z "DGP", dłużnicy alimentacyjni rzadko są oficjalnymi właścicielami nieruchomości, zatem obecnie egzekucja z nieruchomości jest rzadko stosowana.

Z drugiej strony jednak, jego zdaniem, propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości może być w niektórych sytuacjach jedyną szansą dla dziecka na odzyskanie pieniędzy. - Jeśli już w alimentach dochodzi do egzekucji z nieruchomości, to najczęściej oznacza, że wszystkie inne sposoby wyegzekwowania należności na dzieci zostały wyczerpane - ocenia Damski.

W ubiegłym roku komornicy ściągnęli rekordowe 9 mld 249 mln zł ze świadczeń alimentacyjnych. Jak podało na początku br. Ministerstwo Sprawiedliwości, to najwięcej od 5 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
Maxed
rok temu
Trzeba obniżyć potrącanie alimentów z60%na 40%,z normalnych długów z50 na30%.Od roku mam potrącane na alimenty 40% około 1000złoty miesięcznie.Z powodu trudnej sytuacji materialnej i zdrowotnej.W między czasie udało mi się pospłacać część długów.Po lekku wychodzę na prosto.Trzeba dłużnikom pomóż niekiedy.Jak tak dalej będzie brnąć tak jak jest,to za niedługo większość będzie na zielonej trawie bez pracy.A wtedy Komorniki będą na śniadanie,obiad i kolację oraz deser jeść akta spraw.
niezadowolony
2 lata temu
a moze tez by matki sprawdzali jak wydaja alimenty na swoje pociechy bo ojcowie płacą a mamusie wydaja na swoje przyjemnosci np moja była zona .
Oleks
3 lata temu
Fajnie by było gdyby jeszcze tacy dłużnicy znajdowali się na jakiejś liście np erif i mógłbym szybko sprawdzić z kim nie robić żadnych interesów
Babcia
3 lata temu
Na jak długo będzie to zamrożenie? W przypadku dorosłej osoby niepełnosprawnej na całe życie jej, czy rodzica, który spłaca regularnie alimenty? Znaczy to, że będzie to jawna kradzież pieniędzy rodzica!!
,Rozsądek,
3 lata temu
Najpierw trzeba zadbać o uczciwe wyroki w sprawie alimentów a może jednak opiekę równoważną a wówczas nie będzie potrzeby alimentów ... ale zaraz zaraz nawet przy opiece równoważnej (oboje zdrowi, te same kwalifikacje, predyspozycje itp.) pseudosądy zasądzają alimenty!!! Czy to nie chore?! Tak jest stosowane prawo przez to pseudosądownictwo!
...
Następna strona