Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
NKU
|
aktualizacja

Nowy sposób ściągania alimentów. Komornik zajmie pieniądze z nieruchomości rodzica

87
Podziel się:

Ministerstwo Finansów przygotowuje podwaliny pod nowe przepisy, które mają ułatwić ściąganie alimentów od opiekunów-dłużników. Jest szansa, że komornik zajmie część pieniędzy ze sprzedanej nieruchomości.

Nowy sposób ściągania alimentów. Komornik zajmie pieniądze z nieruchomości rodzica
Komornik będzie mógł zając nieruchomość rodzica, który nie płaci alimentów (Unsplash.com, Michał Parzuchowski)
bEKfbHVN

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają obecnie rozmowy nad nowym sposobem ściągania pieniędzy z niechętnych do płacenia alimenciarzy. Wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna" ujawnia plany resortu - komornik będzie miał możliwość zatrzymania części pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości dłużnika.

- W tej chwili toczą się dyskusje o wysokości kwoty, która ma się składać na swego rodzaju "kapitał żelazny", z którego można by czerpać, gdyby dłużnik dalej nie wywiązywał się z obowiązku alimentacyjnego, a pozostałe rodzaje egzekucji były nieskuteczne - mówi w rozmowie z "DGP" przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak czytamy na łamach dziennika, to może być 24-krotność minimalnego lub średniego wynagrodzenia - to stanowiłoby kolejno 72, a nawet 140 tys. zł. Wartość byłaby stała bez względu na wysokość alimentów.

bEKfbHVP
Zobacz także: Statistica: Związek Banków Polskich

Zdaniem mec. Katarzyny Deresz, która komentowała na łamach "DGP" nowy sposób na ściąganie pieniędzy z dłużników, nie jest to jednak tak oczywiste. Bowiem, jak mówi, dłużnicy alimentacyjni już na samym początku sprawy alimentacyjnej upłynniają swój majątek.

- Powodzenie tych przepisów opiera się na optymistycznym założeniu, że w ogóle dojdzie do sprzedaży nieruchomości - komentuje ekspertka w rozmowie z dziennikiem.

bEKfbHVV

Podobnego zdania jest Robert Damski, komornik przy Sądzie Rejonowym w Lipnie. Jak tłumaczy w rozmowie z "DGP", dłużnicy alimentacyjni rzadko są oficjalnymi właścicielami nieruchomości, zatem obecnie egzekucja z nieruchomości jest rzadko stosowana.

Z drugiej strony jednak, jego zdaniem, propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości może być w niektórych sytuacjach jedyną szansą dla dziecka na odzyskanie pieniędzy. - Jeśli już w alimentach dochodzi do egzekucji z nieruchomości, to najczęściej oznacza, że wszystkie inne sposoby wyegzekwowania należności na dzieci zostały wyczerpane - ocenia Damski.

W ubiegłym roku komornicy ściągnęli rekordowe 9 mld 249 mln zł ze świadczeń alimentacyjnych. Jak podało na początku br. Ministerstwo Sprawiedliwości, to najwięcej od 5 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKfbHWq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(87)
Oleks
1 tyg. temu
Fajnie by było gdyby jeszcze tacy dłużnicy znajdowali się na jakiejś liście np erif i mógłbym szybko sprawdzić z kim nie robić żadnych interesów
Babcia
2 miesiące temu
Na jak długo będzie to zamrożenie? W przypadku dorosłej osoby niepełnosprawnej na całe życie jej, czy rodzica, który spłaca regularnie alimenty? Znaczy to, że będzie to jawna kradzież pieniędzy rodzica!!
,Rozsądek,
3 miesiące temu
Najpierw trzeba zadbać o uczciwe wyroki w sprawie alimentów a może jednak opiekę równoważną a wówczas nie będzie potrzeby alimentów ... ale zaraz zaraz nawet przy opiece równoważnej (oboje zdrowi, te same kwalifikacje, predyspozycje itp.) pseudosądy zasądzają alimenty!!! Czy to nie chore?! Tak jest stosowane prawo przez to pseudosądownictwo!
bEKfbHWr
d_f
3 miesiące temu
Rozumiem, że potem taki alimentowany małolat zwróci całą kasę z odsetkami, jak pożyczkę w banku?
Wojenka
3 miesiące temu
Zwykła kradzież w białych rękawiczkach. Chodzi tu jedynie o przejmowanie nieruchomości za ułamek ceny. W niczym to nie pomoże, a dodatkowo zaszkodzi. Późnią przyjdą po mieszkania innych, tyle, że z innym wytłumaczeniem. Komornicy to mafia, taka sama jak policja i rządzący.
...
Następna strona