Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Obajtek i Sasin mogą mieć poważne problemy. Wyciekł raport ws. Lotosu

147
Podziel się:

Najwyższa Izba Kontroli twierdzi, że część aktywów Lotosu została sprzedana przez PKN Orlen spółce Saudi Aramco za cenę o 7,2 miliarda złotych niższą, niż wynosiła ich wartość. Do najnowszego raportu NIK w tej sprawie dotarli dziennikarze TVN24.

Obajtek i Sasin mogą mieć poważne problemy. Wyciekł raport ws. Lotosu
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Raport opisany przez TVN24 został sporządzony przez NIK w lipcu ubiegłego roku. Dokument nadal nie ujrzał światła dziennego.

Nieoficjalnie: sprzedaż aktywów Lotosu poniżej wartości

PKN Orlen w raportach giełdowych wskazuje, że dokonał sprzedaży 30 proc. aktywów w gdańskiej rafinerii za 1,74 mld zł. Umowę w tej sprawie podpisano pod koniec listopada 2022 r. NIK szacuje, że udziały te były warte dużo więcej, bo aż 4,6 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Kolesiostwo" w spółkach skarbu państwa. Ekspertka: znów zatrzymamy się na aferach

To nie wszystko. W ocenie kontrolerów Saudi Aramco kupiło poniżej wartości nie tylko udziały w Lotosie.

Cała paczka transakcyjna - 30 proc. udziałów w rafinerii, cała spółka zajmująca się hurtową sprzedażą paliw i 50 proc. udziałów w spółce produkującej paliwa lotnicze - były warte 9 mld 400 mln zł. Orlen sprzedał je natomiast za nieco ponad 2 mld 200 mln - czytamy w tvn24.pl.

NIK wspomina również o działaniach byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. W raporcie izby wskazano, że "minister nie miał wiedzy - i nie starał się jej pozyskać - o warunkach transakcji dokonywanych przez PKN Orlen".

Proces połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zrodził istotne ryzyko dla bezpieczeństwa paliwowego w sektorze naftowym - stwierdza NIK w raporcie.

Niejasności znane od dawna

W połowie stycznia tego roku premier Donald Tusk, udzielając wywiadu TVP Info, TVN24 i Polsat News, potwierdził wcześniejsze deklaracje dotyczące możliwie jak najszybszych zmian w spółkach Skarbu Państwa. - Polska w najbliższych tygodniach zobaczy skalę nadużyć finansowych najwyższych funkcjonariuszy pisowskich, szczególnie w spółkach Skarbu Państwa - zaznaczył.

Przypomnijmy: w grudniu 2022 r. "Gazeta Wyborcza" ustaliła, że sprzedaży przez Orlen udziałów w Lotosie spółce Saudi Aramco nie konsultowano pod kątem bezpieczeństwa energetycznego Polski, a przed podpisaniem umowy sprzedaży ominięto przepisy Ustawy o kontroli niektórych inwestycji. "GW" pisała, że transakcja nie miała rekomendacji służb specjalnych, a umowa sprzedaży nie była objęta tajemnicą państwową (klauzulą "tajne"), bo prezes Orlenu Daniel Obajtek nie miał dostępu do tajemnic państwowych.

W odpowiedzi Obajtek przekonywał, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, a transakcja została zabezpieczona. Twierdził, że w mediach pojawiają się nieautoryzowane dokumenty dotyczące transakcji z Saudi Aramco, "które w żadnym wypadku nie powinny się pojawiać, ponieważ każda dokumentacja handlowa ma klauzulę poufności".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(147)
Fandzia
4 miesiące temu
Odrazu widać że oboje wzięli łapówki i to ostre. Czas do jednej celi trafić panowie. Miliony trzeba wam odebrać i zostawić was w samych skarpetach.
Ewela
6 miesięcy temu
Wystarczy wziąć wycenę z ostatniego notowania lotosu przed fuzja pomnożyć orzez liczbę akcji i widać że cena była ok, ale jak się ma wszystkie media i sądy to można powiedzieć wszytko a nawet powsadzać do paki za urojone winy. Ale zabawne ze to ich loledzy z ue zmuszali do sprzedaży części lotosu
DPA
6 miesięcy temu
Problemy to my Polacy będziemy mieli z obecną władzą i z tym co po sobie pozostawią,- a bardziej czego już nie będzie.
M3
6 miesięcy temu
Tam poszło min 100 mln łapówki... Obajtek ma siedzieć !!!
rodeo
6 miesięcy temu
To nie była decyzja tylko PIS, musiał być jakiś potężny patron international. Tuo inne interesy jeszcze chodzi.
...
Następna strona