Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wakacje
22.04.2020 11:29

Odmrażanie gospodarki. Rząd zapowiada otwarcie hoteli i pensjonatów. "Majówka jest stracona"

Hotele i pensjonaty mogą zostać otwarte jeszcze w pierwszej połowie maja - wskazuje rzecznik rządu. Branża turystyczna nie ma wątpliwości - tegoroczna majówka przepadnie. Ale ludzie coraz częściej myślą o wakacjach. Choć tegoroczne wakacje będą inne. Rzadziej nad morzem, częściej na wsi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Tegoroczne wakacje spędzimy raczej w ustronnych pensjonatach niż w nadmorskich hotelach (Fot: Marcin Bielecki)

"Pierwsza połowa maja to data, która jest bardzo prawdopodobna, jeżeli chodzi o uruchomienie drugiego etapu" - tak rzecznik rządu Piotr Müller odpowiadał na pytania dziennikarzy TVP Info o ponowne otwarcie hoteli czy pensjonatów.

Zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja będzie zależała od danych na temat zakażeń koronawirusem.

Względnie optymistyczne zapowiedzi cieszą branżę turystyczną, w której można zaobserwować delikatne ożywienie. - Już od ostatniego weekendu widać więcej zapytań - opowiada Kamila Miciuła z Nocowanie.pl.

Koronawirus pustoszy biznes. Polskie firmy w dużych tarapatach. Obejrzyj wideo:

Również u hotelarzy pojawia się optymizm, choć na razie bardzo ostrożny. - Faktycznie, mamy trochę więcej zapytań, są nawet pierwsze rezerwacje. W porównaniu z tym, co się działo przez ostatnie tygodnie, to olbrzymia zmiana. Bo wtedy były głównie anulacje - słyszymy w hotelu Marena Wellness & Spa w Międzywodziu.

Nikt jednak nie ma wątpliwości - majówki w tym roku nie będzie, a tegoroczne wakacje będą zupełnie inne niż poprzednie.

"Pensjonat zamiast hotelu, wieś zamiast kurortu"

- Widać, że ludzie chcą wyjeżdżać, nawet w tych trudnych czasach. Mają po prostu dość siedzenia w domu - mówi money.pl Kamila Miciuła.

Pytam, czy jest możliwe, żeby majówka się przeniosła w tym roku na koniec maja. Jednak Kamila Miciuła jest sceptyczna. - Są raczej zapytania o terminy czerwcowe, choć częściej - o przełom lipca i sierpnia. A czasem nawet o wrzesień - dodaje.

Jednak zaznacza, że wszystko się może zmienić, gdy poznamy ostateczną datę otwarcia pensjonatów oraz hoteli.

Wygląda na to, że nawet gdy turystyka ruszy, to tłumów w największych kurortach nie będzie. - Bardziej popularne są w tej chwili domy i kwatery, a nie hotele. Ludzie szukają ustronnych miejsc, blisko natury. Na przykład w pobliżu lasów czy jezior. Rzadziej interesują się modnymi miejscowościami turystycznymi, jak Zakopane czy Władysławowo - opowiada Kamila Miciuła z Nocowanie.pl.

Ekspertka prognozuje, że zdecydowanie więcej będzie w tym roku wyjazdów nad morze niż w góry. Najczęściej jednak ludzie będą wyjeżdżali po prostu w ciche miejsca w pobliżu swoich miast.

- Najczęściej klienci teraz szukają noclegów w promieniu 200 kilometrów od miejsca zamieszkania - zaznacza.

W tym roku nawet te starsze dzieci będą jeździć na wakacje z rodzicami. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski powiedział niedawno w RMF, że kolonii czy obozów w tym roku prawdopodobnie nie będzie.

Na tegoroczne wakacje wydamy też znacznie mniej niż na poprzednie. Przyczyn jest kilka - pierwsza to oczywiście kryzys gospodarczy i rosnące bezrobocie. Urlopowicze jednak też obawiają się zakażeń, więc unikają dużych hoteli. Zamiast tego, preferują w tym roku skromniejsze pensjonaty. Kolejny powód jest taki, że w tym roku na pewno Polacy nie będą kupować zbyt wielu wyjazdów zagranicznych - nawet jak w końcu granice zostaną otwarte.

- Widać też, że klienci interesują się w tym roku krótszymi wyjazdami niż w latach poprzednich - mówi nam Kamila Miciuła.

Nocowanie.pl jest częścią Wirtualna Polska Holding

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-04-2020

Cześiek z PragiNa inne choroby umiera codziennie w Polsce około 1000 osób a my boimy się korona wirusa .Czy to nie jakaś paranoja. Gospodarkę szlag trafi UMRZE … Czytaj całość

22-04-2020

PANIE MIN. GOWIN !!!Dlaczego nie odmrażają sądów. Przecież można prowadzić sprawy pisemnie. Na co czekają? Najszybszy i najlepszy sposób na rozstrzyganie spraw. A nie … Czytaj całość

22-04-2020

WolnaKtoś kto miał zwykłe zapalenie płuc to wie jak to wygląda! Reszta nie wie o czym pisze i mówi! A covid jest 100 razy gorszy od zwykłego zapalenia! To … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (145)