Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Odmrażanie gospodarki. Tak mają wyglądać tegoroczne obozy i kolonie. Znamy wytyczne GIS

250
Podziel się:

Kolonie i obozy w 2020 r. po nowemu. Jak dowiedział się money.pl, Główny Inspektor Sanitarny wraz z Ministerstwem Zdrowia przygotowali wytyczne dla organizatorów letnich obozów i kolonii dla dzieci. Grupy będą znacznie mniejsze, a dzieci muszą być zdrowe, ograniczone mają być wyjścia poza ośrodki, dozwolone będzie za to korzystanie np. z kąpielisk.

Obozy i kolonie dla dzieci w dobie koronawirusa - tylko małe grupy
Obozy i kolonie dla dzieci w dobie koronawirusa - tylko małe grupy (Anatol Chomicz / Forum)

Money.pl dotarło do wytycznych sanitarnych, które będą musieli spełnić organizatorzy letniego wypoczynku dla dzieci. Na te wiadomości z niecierpliwością od tygodni czekali zarówno rodzice, jak i przedsiębiorcy.

Sanepid zastrzega, że w zorganizowanym wypoczynku tego lata mogą wziąć udział tylko dzieci zdrowe (tu będzie wymagane od rodziców lub opiekunów pisemne oświadczenie o stanie zdrowia i o tym, czy dziecko choruje na jakieś choroby przewlekłe). Na obóz i kolonie nie będą mogły być przyjęte dzieci, które miały wcześniej kontakt z osobami skierowanymi na 14-dniową kwarantannę lub były podejrzewane o zakażenie koronawirusem.

Zobacz także: Kolonie jednak się odbędą. "Mam nadzieję, że uzgodnimy to w przyszłym tygodniu"

Jeśli dziecko będzie miało objawy chorobowe, rodzice muszą bezzwłocznie zabrać je z imprezy. Na każdym obozie lub kolonii musi być zapewniony dostęp do usług pielęgniarskich. Na polecenie inspektora sanitarnego kierownik obozu lub kolonii wyznaczy osobę do pomiaru temperatury zarówno dzieciom, jak i kadrze.

Czytaj także: Będą letnie kolonie

Nowe zasady na koloniach i obozach. Tylko małe grupy

Zarówno dzieci, jak i kadra będą wyposażone w "indywidualne środki ochrony osobistej". W przypadku najmłodszych będą to osłony nosa i ust. Natomiast personel ma mieć zapewnione jednorazowe rękawiczki, maseczki, ew. przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem (kilka, w razie potrzeby, np. wyjścia do sklepu, itp.). Organizator wypoczynku ma obowiązek też przeszkolić cały personel z procedur bezpieczeństwa sanitarnego.

Na tym nie koniec. Grupy mają być dużo mniejsze niż dotychczasowa praktyka. Obowiązuje zasada maksymalnie 4 osoby na pokój lub namiot, przy zachowaniu minimum 4 m2 powierzchni noclegowej na 1 osobę. Najlepiej, aby grupa uczestników wypoczynku liczyła do 12 osób (w przypadku dzieci do 10. roku życia) i do 14 osób (dzieci powyżej 10. roku życia).

Zakwaterowanie uczestników ma się odbywać na zasadzie wymiany turnusu, eliminując do minimum kontakt uczestników pomiędzy zmieniającymi się turnusami. Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, blatów, włączników itp.

Kolonie i obozy - obiekty tylko dla dzieci

To nie wszystko. Obiekty muszą spełniać wszystkie normy sanitarne oraz warunki bezpieczeństwa, o których mowa we wcześniejszych wytycznych dla branży hotelarskiej i gastronomicznej. Muszą one służyć jedynie wypoczynkowi dzieci, a jeśli to niemożliwe, należy wydzielić specjalną strefę tylko dla dzieci i młodzieży.
Każdy z takich obiektów musi mieć wyodrębnione pomieszczenia (izolatki) dla dzieci podejrzewanych o zakażenie koronawirusem lub inną chorobą zakaźną.

Na stołówkach i w kuchni będzie obowiązywał bezpieczny dystans 1,5 m. Najlepiej by posiłki były wydawane małymi turami. Po każdym posiłku obowiązkowa jest dezynfekcja. Do pracy w kuchni i stołówce dopuszczone mają być tylko osoby zdrowe, które nie miały kontaktu z osobami podejrzanymi o zakażenie. W przypadku korzystania z cateringu będą wymagane jednorazowe pojemniki i sztućce.

Kolonie i obozy bez odwiedzin i wycieczek

Odwiedziny rodziców lub dziadków mają być ograniczone do minimum. Również obecność osób trzecich w obiektach ma być bardzo limitowana. W miarę możliwości nie należy angażować do prowadzenia zajęć z uczestnikami wypoczynku kadry powyżej 60. roku życia.

Program wypoczynku (np. kolonii, obozu) powinien być realizowany stacjonarnie na terenie obiektu lub w jego najbliższej okolicy, w miejscach zapewniających ograniczony kontakt z osobami trzecimi. Z programu należy usunąć lub ograniczyć do minimum wyjścia do miejsc publicznych, w tym szczególnie zwiedzanie obiektów publicznych.

A co w zamian? Będzie można korzystać z kąpielisk, boisk do gry czy pływalni, ale pod pewnymi warunkami. Kąpieliska i pływalne muszą być wygrodzone dla uczestników wypoczynku bez bezpośredniego kontaktu z osobami trzecimi. Sprzęt sportowy i pływający będzie natomiast poddawany regularnemu czyszczeniu z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(250)
Tak, tak !
4 lata temu
Epidemia potrwa co najmniej 2-3 lata a może szczątkowo i dłużej , rygory i utrudnienia są oraz pozostaną czego większość nie rozumie , szkoda że większość rodaków na głowie nisi spodnie.
?????
4 lata temu
Wystarczy jedna nieuczciwa osoba -rodzic/opiekun i wszystko weźmie w łeb. Nie opierałbym systemu o prawdomówność ludzi. Pisemne oświadczenie w Polsce niewiele znaczy. Za kłamstwo na papierze do więzienia nie posadzą, a wszyscy wokół przez takiego typa mogą mieć koszmarne kłopoty.
HGW y
4 lata temu
55 euro bez podatku ale autostradę wybudować trzeba. Dobrze, że upadną.
Gość18
4 lata temu
Pytanie ilu organizatorów w celu uniknięcia odpowiedzialności będzie ukrywało zachorowania dzieci na obozie czy kolonii, nie ma chorych, nie ma problemu.
Aga
4 lata temu
To będą kolonie i obozy czy płatne wiezienia? Cele 4 osobowe, odstepy 1,5 metra, brak możliwosci wyjscia poza osrodek. Ograniczone do minimum korzystanie z cześci wspplnych, brak odwiedzin. To maja byc wiezienia o zaostrzonym rygorze czy kolonie dla dzieci i młodzieży?
...
Następna strona