Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Odnalazł się Kazimierz Kujda. Pracuje w państwowej spółce

165
Podziel się:

Kazimierz Kujda kierował Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska za rządów PiS. Gdy w 2019 roku okazało się, że był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Ryszard", stanowisko stracił. Dziś, jak podaje portal Gazeta.pl, zasiada w radzie nadzorczej Polskiej Spółki Gazownictwa. I, jak twierdzą informatorzy portalu, "panoszy się" w rządzie.

Odnalazł się Kazimierz Kujda. Pracuje w państwowej spółce
Kazimierz Kujda w państwowej spółce (PAP, Jacek Turczyk)

Jak podaje portal, Kujda został powołany do rady nadzorczej Polskiej Spółki Gazownictwa 8 października. Od razu zajął też stanowisko przewodniczącego rady.

Informatorzy Gazety.pl związani z Prawem i Sprawiedliwością twierdzą, że choć od 2019 roku Kujda nie jest już szefem NFOŚ i nie zajmuje żadnej ważnej funkcji, to wpływów na Nowogrodzkiej wcale nie stracił.

- Wpadł niedawno do gabinetu jednego z wiceministrów i po prostu go ochrzanił. Potem ten wiceminister musiał się tłumaczyć ministrowi ze sprawy, z którą przyszedł Kujda - opisuje rozmówca portalu.

Zobacz także: Inflacja nadal rośnie. Komentarz ministra finansów. „To nie moment na drastyczne ruchy”

O komentarz w sprawie zatrudnienia Kazimierza Kujdy na stanowisku szefa rady nadzorczej poprosiliśmy Polską Spółkę Gazownictwa. Na odpowiedź czekamy.

Tajny współpracownik SB

Kazimierz Kujda jest związany z PiS od dawna. Stanowisko szefa NFOŚ zajmował w latach w latach 2005-2007. Później wrócił na nie w roku 2015, po wyborach wygranych przez partię Jarosława Kaczyńskiego.

Teczka Kujdy wypłynęła dopiero w 2019 roku. Wcześniej była przechowywana w zbiorze zastrzeżonym, który został jednak przez PiS zlikwidowany.

Jak wynika z akt SB, Kujda był współpracownikiem o pseudonimie "Ryszard" i donosił głównie na obcokrajowców. Służba oceniała go jako "sumiennego i pracowitego".

- Trudno mi sobie wyobrazić, żeby dalej przebywał w środowisku PiS - powiedział w po wypłynięciu teczki w programie "Tłit" WP Jacek Sasin, ówczesny szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Mam nadzieję, pan prezes Kujda sam będzie wiedział, co dalej zrobić.

Kujda początkowo zaprzeczał, że współpracował z SB. Później się przyznał, że "mógł podpisać jakieś dokumenty" i bardzo tego żałuje.

Kujda pomagał Rydzykowi

W lutym 2019 roku money.pl dotarł do dokumentów, z których wynika, że Kazimierz Kujda, jako szef NFOŚ, pomógł fundacji o. Tadeusza Rydzyka w uzyskaniu wysokiej dotacji na budowę geotermii.

Dokumenty, do których dotarliśmy dotyczą kontroli działań Funduszu za kadencji Kazimierza Kujdy. Kontrolerzy krytycznie oceniają niektóre jego działania w tej sprawie. Wskazują na złamanie wewnętrznych procedur, pośpiech i brak konsekwencji (przejawiający się zmianą standardowych mechanizmów z dnia na dzień).

Kujda miał na przykład własnoręcznie zmodyfikować kluczowe zapisy aneksu do umowy z fundacją kierowaną przez ojca Tadeusza Rydzyka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(165)
Rew
2 miesiące temu
Następny na majdan
Zbigniew Lisi...
2 lata temu
Hallo Mirek, dane dot. TW Ryszard to nie puste nagłówki. Znajdziesz je łatwo na stronach IPN-u. Odnośnik jest też w wikipedii. Rzeczywiście Kazimierz Kujda był tajnym współpracownikiem SB. Jeśli nie doniósł wiele powinien sam to ujawnić. Możliwe, że ludzie się zmieniają, lecz jeśli się zmienił nie powinien obciążać innych osób niejasną wiedzą, lecz podać wszystko do publicznej wiadomości. To nie zarzut, że źle zarządza PGNiG, lecz zarzut, że wystawia szefa zarządu takiej spółki na możliwy szantaż ze strony Rosji !
Mirek
2 lata temu
Straszne jest to jak ludzie osądzają innych po nagłówkach w mediach, gdzie w/w nie zostały potwierdzone. Pozdrawiam
diana
2 lata temu
Kapuś on i jego żona o pseudonimie Anna też donosiła a teraz jest Prezesem Srebrnej
jaro1313
2 lata temu
Następny koleś Kaczyńskiego
...
Następna strona