Notowania

Offset na F-35. MON za rezygnacją

Zbyt wysokie koszty i nieadekwatne do polskich potrzeb propozycje - to przyczyna negatywnej oceny MON dotyczącej amerykańskiej propozycji offsetowej. Rezygnacja miałaby dać ponad miliard dolarów oszczędności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
F-35A są najnowocześniejsze na świecie, ale ich zakup to potężne obciążenie dla budżetu.

Ministerstwo Obrony Narodowej rekomenduje, aby zrezygnować z zawarcia umowy offsetowej w związku z kupnem F-35 w ramach programu Harpia - ustalił portal defence24.pl.

Ostateczna opinia w tej sprawie zostanie wydana dopiero po głosowaniu na kolejnym posiedzeniu Komitetu Offsetowego w styczniu, ale jak podkreśla portal, stanowisko resortu pozostaje niezmienne.

Rezygnacja z offsetu oznacza, że Polska pozbawia się szans na pozyskanie wysokich technologii. Jednocześnie jednak ma pozwolić zaoszczędzić miliard dolarów.

Myśliwce F-35 mogą trafić do Polski później niż zakładano. Wszystko przez decyzję Pentagonu
F-35 dla Polski. Pentagon opóźnia produkcję myśliwców

Dlaczego MON rekomenduje rezygnację z zawarcia umowy offsetowej przy F-35? W odpowiedzi na pytania portalu defence24.pl MON tłumaczy, że powodem były zarówno zbyt wysokie koszty, jak i nieadekwatne do polskich potrzeb propozycje.

Zobacz F-35 w akcji:

F-35A są najnowocześniejsze na świecie, ale ich zakup to potężne obciążenie dla budżetu.
Zakup F-35. Szykuje się zrzutka na samoloty

"Propozycje, które dostaliśmy były nieadekwatne do polskich potrzeb, ponadto nie odpowiadały stronie polskiej biorąc pod uwagę relację koszt-efekt. Pamiętajmy, że offset nie jest za darmo. Mieliśmy z tyłu głowy, że nie będąc członkiem programu F-35 będzie nam o wiele trudniej wywalczyć jakiekolwiek zdolności – czy to produkcyjne czy serwisowe – w odniesieniu do tego samolotu. My te szanse pogrzebaliśmy jeszcze w 2008 roku, kiedy Polska otrzymała propozycję przystąpienia do niego w charakterze obserwatora, ale ta propozycja została odrzucona. W przeciwnym przypadku nasza pozycja negocjacyjna byłaby o wiele silniejsza" - wyjaśnia resort obrony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-12-2019

LiberałI apiać wina Tuska.

19-12-2019

wiesiekNo i macie teraz prawdę na temat "opłacalnej" umowy ! Amerykanie doją nas jak chcą a traktują gorzej niż meksykanów za płotem !

19-12-2019

skadBłaszczak tak zna się na wojsku i uzbrojeniu jak kura na informatyce.

Rozwiń komentarze (475)