Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Opłata cukrowa do zmiany. Ministerstwo Zdrowia już planuje poprawki

437
Podziel się:

Opłaty cukrowej jeszcze nie ma, ale Ministerstwo Zdrowia już planuje zmiany w projekcie. W rozmowie z money.pl zapowiada je wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Dotychczasowe brzmienie przepisów sprawiłoby, że droższe od produktów z pełnym składem cukru byłyby… produkty w wersji "light" lub z zamiennikami cukru.

Łukasz Szumowski i Mateusz Morawiecki. Opłata cukrowa ma się pojawić już w 2020 roku
Łukasz Szumowski i Mateusz Morawiecki. Opłata cukrowa ma się pojawić już w 2020 roku (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bEKSPIFx

Ministerstwo Zdrowia chce, by Polacy odżywiali się lepiej. A właściwie - by spożywali lepiej. I planuje wprowadzić tak zwaną opłatę cukrową. Po co? By wyższa cena zniechęciła Polaków do szkodliwych napojów lub zachęciła producentów do zmiany składu.

I tak - według projektu - za napój z dodatkiem cukru albo innej substancji słodzącej przyjdzie zapłacić o 70 groszy więcej. Dodatkowe 10 groszy przyjdzie dołożyć za napoje mające więcej niż jedną substancję słodzącą (co często zdarza się w napojach "light"). Kolejne 20 groszy przyjdzie zapłacić za napój zawierający kofeinę, taurynę lub guaranę - czyli popularne napoje energetyczne.

Jak wynika z informacji money.pl, Ministerstwo Zdrowia już pogodziło się z koniecznością wniesienia poprawek do przepisów. W obecnym kształcie mogłoby się stać tak, że napój w wersji "light" miałby wyższą opłatę niż ten z samym cukrem w składzie. Tak byłoby np. w przypadku napojów Coca-Cola i Coca-Cola Zero. Money.pl zwracał uwagę na ten problem chwilę po ogłoszeniu oficjalnej wersji projektu ustawy.

bEKSPIFz

- Ostateczny kształt projektu nie będzie zawierał przepisów, które ten sam napój w wersji "light" obejmą wyższą stawką podatku - potwierdza w rozmowie z money.pl Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Zobacz także: Zobacz także: Podatek cukrowy wpłynie na nasze odżywianie? Sprawa nie taka oczywista

Wiceminister podkreśla jednak, że słodziki też nie są dla nas obojętne. - Słodziki również negatywnie oddziałują na nasz organizm, między innymi zwiększają łaknienie i w konsekwencji często skłaniają do konsumpcji innych niezdrowych produktów – tłumaczy wiceminister.

bEKSPIFF

- Intencją Ministerstwa Zdrowia było zastosowanie wyższej stawki opłat wobec produktów, które oprócz cukru zawierają na przykład syrop glukozowo-fruktozowy. Napoje zawierające słodziki są już objęte opłatami cukrowymi w innych państwach, na przykład we Francji - dodaje Janusz Cieszyński.

W rozmowie z money.pl wiceminister tłumaczy również, dlaczego resort planuje wprowadzić opłatę cukrową tylko w przypadku napojów, a nie np. jogurtów lub keczupów.

Co istotne, opłata bezpośrednio dotyka producentów. Zgodnie z przepisami "obowiązek wniesienia opłaty od napojów zawierających dodatek substancji o właściwościach słodzących, kofeiny, guarany, tauryny". Mogą oni albo produkować dalej napoje bez zmian - i doliczać kwotę do ceny końcowej produktu lub zmniejszyć swoją marżę. Mogą też zmieniać skład i unikać substancji słodzących. A wtedy nie zapłacą. I na taki efekt liczy Ministerstwo Zdrowia.

bEKSPIFG

- Bazujemy na doświadczeniach innych państw. Obecnie sprzedaż napojów słodzonych dość szybko rośnie, a co za tym idzie dość szybko rosną negatywne skutki ich spożycia. Osoby, które piją słodzone napoje 1-2 razy dziennie, są o blisko 30 proc. bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę. Ponadto, słodzony napój łatwo zastąpić, najlepiej oczywiście wodą - zaznacza.

Jak podkreśla, resort nie zajął się innymi kategoriami produktów, gdyż zdaniem rządu to właśnie napoje są największym problemem. - Przy tym projekcie decydująca była wielkość spożycia, która przy napojach jest największa oraz właśnie potwierdzona w innych krajach skuteczność prozdrowotnego działania przy łatwo dostępnych alternatywach - dodaje.

bEKSPIGa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(437)
Drożyzna i po...
2 lata temu
Tu nie chodzi o zadne zdrowie, tak samo jak z podwyżką mandatów o żadne bezpieczeństwo. Rządzi tym krajem obłudna, zakłamana, pazerna ekipa która wszędzie szuka pieniędzy! Przecież oni już nawet policzyli i założyli ile kasy więcej im wpłynie dzięki podwyżce mandatów, akcyz i nowych podatków! Życie w Polsce stanie się nieznośnie drogie JAK TU ŻYĆ !!!!
Ludzie czy wy...
2 lata temu
DAJCIE ŻYĆ !!!! Wszędzie drogo, coraz drożej, bardzo drogo (tylko takie narzekanie słychać wszędzie) A ten bezduszny "nierząd) jeszcze podnosi i dokłada podatki!
WOLNY jak dzi...
2 lata temu
Do Zorby. Jak to dlaczego? Dlatego, że głosowałeś na PIS czyli ich "upoważniłeś" do robienia z tobą co zechcą. HA Ha Ha i wszystko gra.
bEKSPIGb
Dgg4
2 lata temu
Morawiecki wprowadzimy ci podatek od głupoty
Jacek M
2 lata temu
W tym kraju to co może spotkać ludzi normalnie pracujących to jedynie podwyżki. Żadnych ulg dla małych firm. Nikt nie rozumie tego że opłata miesięczna ZUS niszczy mały biznes. Nie ma pomocy od państwa.
...
Następna strona