Notowania

gospodarka
23.12.2019 14:32

Opłata cukrowa do zmiany. Ministerstwo Zdrowia już planuje poprawki

Opłaty cukrowej jeszcze nie ma, ale Ministerstwo Zdrowia już planuje zmiany w projekcie. W rozmowie z money.pl zapowiada je wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Dotychczasowe brzmienie przepisów sprawiłoby, że droższe od produktów z pełnym składem cukru byłyby… produkty w wersji "light" lub z zamiennikami cukru.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Łukasz Szumowski i Mateusz Morawiecki. Opłata cukrowa ma się pojawić już w 2020 roku (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Ministerstwo Zdrowia chce, by Polacy odżywiali się lepiej. A właściwie - by spożywali lepiej. I planuje wprowadzić tak zwaną opłatę cukrową. Po co? By wyższa cena zniechęciła Polaków do szkodliwych napojów lub zachęciła producentów do zmiany składu.

I tak - według projektu - za napój z dodatkiem cukru albo innej substancji słodzącej przyjdzie zapłacić o 70 groszy więcej. Dodatkowe 10 groszy przyjdzie dołożyć za napoje mające więcej niż jedną substancję słodzącą (co często zdarza się w napojach "light"). Kolejne 20 groszy przyjdzie zapłacić za napój zawierający kofeinę, taurynę lub guaranę - czyli popularne napoje energetyczne.

Jak wynika z informacji money.pl, Ministerstwo Zdrowia już pogodziło się z koniecznością wniesienia poprawek do przepisów. W obecnym kształcie mogłoby się stać tak, że napój w wersji "light" miałby wyższą opłatę niż ten z samym cukrem w składzie. Tak byłoby np. w przypadku napojów Coca-Cola i Coca-Cola Zero. Money.pl zwracał uwagę na ten problem chwilę po ogłoszeniu oficjalnej wersji projektu ustawy.

- Ostateczny kształt projektu nie będzie zawierał przepisów, które ten sam napój w wersji "light" obejmą wyższą stawką podatku - potwierdza w rozmowie z money.pl Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Zobacz także: Podatek cukrowy wpłynie na nasze odżywianie? Sprawa nie taka oczywista

Wiceminister podkreśla jednak, że słodziki też nie są dla nas obojętne. - Słodziki również negatywnie oddziałują na nasz organizm, między innymi zwiększają łaknienie i w konsekwencji często skłaniają do konsumpcji innych niezdrowych produktów – tłumaczy wiceminister.

- Intencją Ministerstwa Zdrowia było zastosowanie wyższej stawki opłat wobec produktów, które oprócz cukru zawierają na przykład syrop glukozowo-fruktozowy. Napoje zawierające słodziki są już objęte opłatami cukrowymi w innych państwach, na przykład we Francji - dodaje Janusz Cieszyński.

Łukasz Szumowski i Mateusz Morawiecki. Opłata cukrowa ma się pojawić już w 2020 roku
Opłata cukrowa i opłata od "małpek". Wiemy, kto i ile zapłaci

W rozmowie z money.pl wiceminister tłumaczy również, dlaczego resort planuje wprowadzić opłatę cukrową tylko w przypadku napojów, a nie np. jogurtów lub keczupów.

Co istotne, opłata bezpośrednio dotyka producentów. Zgodnie z przepisami "obowiązek wniesienia opłaty od napojów zawierających dodatek substancji o właściwościach słodzących, kofeiny, guarany, tauryny". Mogą oni albo produkować dalej napoje bez zmian - i doliczać kwotę do ceny końcowej produktu lub zmniejszyć swoją marżę. Mogą też zmieniać skład i unikać substancji słodzących. A wtedy nie zapłacą. I na taki efekt liczy Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo zdrowia zapowiada walkę o zdrowie Polaków. Chce do tego wykorzystać... podatki i opłaty
Podatek cukrowy i opłata za "małpki". Ministerstwo zapowiada projekt

- Bazujemy na doświadczeniach innych państw. Obecnie sprzedaż napojów słodzonych dość szybko rośnie, a co za tym idzie dość szybko rosną negatywne skutki ich spożycia. Osoby, które piją słodzone napoje 1-2 razy dziennie, są o blisko 30 proc. bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę. Ponadto, słodzony napój łatwo zastąpić, najlepiej oczywiście wodą - zaznacza.

Jak podkreśla, resort nie zajął się innymi kategoriami produktów, gdyż zdaniem rządu to właśnie napoje są największym problemem. - Przy tym projekcie decydująca była wielkość spożycia, która przy napojach jest największa oraz właśnie potwierdzona w innych krajach skuteczność prozdrowotnego działania przy łatwo dostępnych alternatywach - dodaje.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-12-2019

xxxKolejny podatek . Zacznijcie od siebie tow. Ryszard Czarnecki tak się spasł w Brukseli na cukrze i dobrobycie .

23-12-2019

RealNie idzie o to co Ty lubisz tylko o to aby Cię oskubać

25-12-2019

Dgg4Morawiecki wprowadzimy ci podatek od głupoty

Rozwiń komentarze (437)