Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Paszporty covidowe mogą okazać się bezużyteczne. Omikron zamyka Unię

486
Podziel się:

Jeśli inne kraje pójdą śladem Włoch i Portugalii, paszporty covidowe mogą się okazać bezużyteczne - pisze "Rzeczpospolita". Nowy wariant koronawirusa poważnie zagraża swobodzie podróżowania w Unii Europejskiej. Gwałtowny przyrost liczby zakażeń Omikronem skłonił niektóre państwa do wprowadzenia dodatkowych restrykcji.

Paszporty covidowe mogą okazać się bezużyteczne. Omikron zamyka Unię
Paszport szczepionkowy miał zwalniać z obowiązku testowania na obecność COVID-19. Kolejne państwa UE zaostrzają jednak wymogi wjazdowe. (Adobe Stock, ©Dan74 - stock.adobe.com)

Wprowadzony przed wakacjami tzw. paszport szczepionkowy miał otwierać osobom zaszczepionym drogę do swobodnego podróżowania, zwalniając z konieczności poddawania się kwarantannie po przekroczeniu granicy albo obowiązkowi wykonywania testów na obecność COVID-19. Teraz jego posiadacze muszą wykonywać obowiązkowe testy, jeśli wjeżdżają do Portugalii i Irlandii. Od niedzieli wymóg ten będzie obowiązywał w Grecji.

"Największe zdziwienie wywołały Włochy, które wprowadziły obowiązek testów z dnia na dzień i bez poinformowania partnerów w UE. Kraj ten był pierwszą i najciężej doświadczoną ofiarą pierwszej fali koronawirusa" - pisze dziennik. Przywódcy w UE zaapelowali o przyspieszenie akcji szczepień, a zwłaszcza podawanie dawek przypominających.

Zobacz także: Pracodawca sprawdzi paszport covidowy? Woś o stanowisku partii Ziobry

KE chce zmian w paszportach covidowych. Czy staną się bezużyteczne?

Komisja Europejska zaproponowała skrócenie ważności paszportów szczepionkowych do 9 miesięcy po podaniu drugiej dawki szczepionki na COVID-19. Paszporty covidowe zaczęły być stosowane także na użytek wewnątrzkrajowy, m.in. jako przepustka do swobodnego robienia zakupów w sklepach albo dokument dopuszczający do wykonywania pracy.

"Jeśli jednak inne kraje pójdą w ślady Portugalii czy Włoch, to wkrótce świadectwo i tak może być bezużyteczne. Polska jest daleka od takich działań. Większość sejmowa nie spieszy się z pracami nad ustawą, która dałaby pracodawcom możliwość domagania się od pracowników wyników testów" - czytamy w gazecie. Sejmowa Komisja Zdrowia zrezygnowała z wysłuchania publicznego w sprawie tej ustawy 5 stycznia 2022 r.

Tysiące ofert pracy. Sprawdź i znajdź wymarzoną dla siebie pracę już dziś!
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(486)
baba
2 lata temu
moj przypadek: dziecko z kowid, ja 14 dni kwarantanny, pod koniec drugie dziecko - kolejne 14 dni kwarantanny. nie szczepilem się to test negatywny NIC mi nie daje). miesiac na L-4 w pełni zdrowy pracownik, zus płaci, ja ty my płacimy. najlepiej mieć covida i izolacji tylko 10 dni. ale moj pracodawca zabrania pracy ZDALNEJ na izolacji. logika??
baba
2 lata temu
znajomy brał szczepionę by wyjechać na wakacje. po II dawce kaszle do dziś... brawo
Fakty
3 lata temu
Jak rząd wprowadza paszporty covidowe to od razu segregacja a jak pis, konfederacja, kościół i inne konserwatywno religijne środowiska wygadują, dzielą ludzi na lepszy sort i gorszy sort, to nik tu nie protestuje i nie nazywa tego segregacją! . A jak prawico religijne środowiska mają poglądy, że jak ktoś nie jest katolikiem o prawicowym światopoglądzie to nie jest Polakiem a prawdziwy Polak to tylko katolik o prawicowym światopoglądzie to nie nazywa się tego segregacją oraz dzieleniem ludzi na lepszych i gorszych
Ozdrowieniec
3 lata temu
Mi szczepionka nie pomogła, pięć dni siedziałem w domu i grałem z dziećmi w piłkę. Dwa miesiące po zrobiłem test na przeciwciała - wyszedł pozytywny. W czym niby ta szczepionka ma mi pomóc?
oko
3 lata temu
W życiu ponad 30 razy szczepiłem się na różne ciężkie choroby podróżując do azji i nigdy nic mi sie nie stało od szczepionek. takich ludzi jest mnóstwo. A wy hejterzy wmawiacie , żeby się nie szczepić. szczepionka pomaga , a nie leczy i każdy o tym wie oprócz ciemnogrodu. Niby czemu lekarze w szpitalach na oddziałach zakaznych czy przy operacjach noszą te całe uniformy. dla żartów?. Głupota rządu i opozycji i illuminati swiatowe to nie to samo co nauka na podstawowym poziomie. twierdzenie ze lekarz robi cos tylko dlatego bo mu każą to najwyższa głupota i zero zaufania do człowieczeństwa. Żaden "antyszczepionkowiec" nie zaproponował wyjscia z kryzysu oprócz masowego zarażania się by miec odpornosc stadną , tylko jakim kosztem. moze od razu zamieńmy kraje świata w jedną Spartę. Widocznie tego chcecie. Tylko chyba nie wiecie o czym mówicie.
...
Następna strona