Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pesa
11.01.2019 08:48

Pesa z dużymi opóźnieniami. Musi zatrudnić 500 osób

Nawet 500 osób będzie musiała zatrudnić tymczasowo bydgoska Pesa, by przyspieszyć realizację zawartych umów. Teraz bowiem spółka ma z tym problem. Tabor dostarcza z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
W styczniu tramwaje bydgoskiej Pesy miały trafić do Gdańska. Na razie jednak nie trafią (Fot: Pesa Bydgoszcz)

Na poczatku roku Pesa ma problemy z terminową realizacją umów i nie dostarcza taboru do polskich miast na czas - informuje piątkowy "Puls Biznesu".

Dla urzędu marszałkowskiego w Poznaniu bydgoski producent taboru miał dostarczyć pojazdy Elf2, a do Gdańska - tramwaje. Ani jedne, ani drugie jednak do odbiorców nie dotarły.

Zobacz: Nowoczesne pociągi w kujawsko-pomorskiem

- Umowa przewiduje 8,8 tys. zł dziennie za każdy niedostarczony tramwaj i 5,5 tys. zł za brak pakietu specjalistycznego - poinformowała "PB" Alicja Mongird, rzecznik prasowa spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Skąd te dwu- i trzymiesięczne opóźnienia? Pesa tłumaczy, że to przez późniejsze, niż zakładano, uzyskanie finansowania bieżącej działalnosci. - Mieliśmy otrzymać finansowanie programu restrukturyzacji najpóźniej w czerwcu 2018 roku, a ostatecznie udało się je uruchomić dopiero w listopadzie - mówi gazecie Krzysztof Sędzikowski, prezes Pesy.

I dodaje, że w trakcie negocjacji z bankami i ubezpieczycielami Pesa miała problemy z gotówką, a teraz - gdy już ma finansowanie - dostawcy nie mają wolnych mocy produkcyjnych. Dlatego Pesa wysyła nawet swoich pracowników, by pomogli kontrahentom np. w spawaniu elementów.

Dodatkowo bydgoski producent taboru zamierza zatrudnić okresowo 500 osób, właśnie po to, by sprawy przyspieszyły. Jak zapewnia prezes Pesy, tegoroczny budżet przewidywał spore rezerwy właśnie na kary za opóźnienia. To kwota ponad 300 milionów złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pesa, kolej, opóźnienia, gospodarka polska, tabor
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-01-2019

cccNo i znowu się zaczyna.PESA zawsze miała robotę a właściwie jej nadmiar i przez to że nie wyrabiała i przez kary umowne prawie upadła ale z tego co … Czytaj całość

11-01-2019

QwertykOby wyszli w końcu z tych problemów. To jest polski producent i trzeba mu kibicować a nie „wieszać psy na nim”.

11-01-2019

PracownikTo wszystko przez oszczędności zarządu... Zarząd na bruk...

Rozwiń komentarze (59)