Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WS
|
aktualizacja

PIP przedstawiła plan działań na 2023 r. Nowe zadania inspektorów

22
Podziel się:

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła plan działań na 2023 rok. Organizacja zamierza zwiększyć liczbę kontroli do 60 tys. W ramach niektórych zadań różnymi formami działań prewencyjno-promocyjnymi zostanie objętych przynajmniej 35 tys. podmiotów. Na liście znalazły się również nowe zadania PIP w związku ze zmianami w prawie pracy.

PIP przedstawiła plan działań na 2023 r. Nowe zadania inspektorów
PIP skontroluje czy przedsiębiorcy przestrzegają zapisów o pracy zdalnej (Unsplash, Christin Hume)

PIP skupi się w przyszłym roku na trzech kwestiach. Pierwszą z nich są kontrole i działania prewencyjne dla sektora budowlanego. Drugą - kontrola zagrożeń chemicznymi czynnikami środowiska pracy. Jako ostatnią ze strategii Inspekcja wymienia "wzmożony nadzór nad zakładami pracy, gdzie istnieje szczególnie duże ryzyko zawodowe w związku z wysokimi przekroczeniami norm czynników szkodliwych dla zdrowia oraz wysokimi wskaźnikami wypadkowości".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pracodawcy pod ścianą. "Utrata doświadczonego pracownika dużo kosztuje"

Nowe zadania PIP

PIP przekazała, że w 2023 roku będzie realizowała nowe działania wynikające z ustawy o emeryturach pomostowych.

"Zwiększy się zatem rola inspektora pracy, co jest istotne w kontekście postępowania toczącego się przed organem rentowym. Wskutek nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych organ ten będzie miał obowiązek zawieszenia postępowania w sprawie emerytury pomostowej, gdy będzie prowadzone postępowanie w sprawie kontroli wykazu stanowisk pracy lub ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach, lub o szczególnym charakterze (pod warunkiem że postępowanie prowadzone przez inspektora pracy będzie mogło wpłynąć na ustalenie prawa do emerytury pomostowej)", czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Pracy.

Dodatkowo po wejściu w życie projektowanych zmian dotyczących umieszczenia pracy zdalnej w Kodeksie pracy PIP podejmie kontrole po to, aby sprawdzić, czy pracodawcy będą respektować nowo wprowadzone przepisy.

Przestrzeganie handlu w niedziele

Jak czytamy w informacji GIP, Państwowa Inspekcja Pracy będzie nadal prowadzić kontrole również w placówkach handlowych. Inspektorzy będą sprawdzać, czy przedsiębiorcy przestrzegają obowiązujących postanowień dotyczących ograniczenia handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Dodatkowo inspektorzy będą prowadzić kontrole wypłat wynagrodzeń, ponieważ to najczęściej podnoszone nieprawidłowości w skargach kierowanych do PIP. Wśród zadań w 2023 roku inspekcja chce również kontynuować czynności sprawdzające przestrzeganie zakazu zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach wskazujących na istnienie stosunku pracy oraz przepisów o minimalnej stawce godzinowej dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia i umowy świadczenia usług.

"W tych obszarach nadal ujawniane są znaczące nieprawidłowości, dlatego też weryfikacji wymagają warunki świadczenia pracy na podstawie umów zlecenia i umów o dzieło, a także umów zawartych z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą – w szczególności z uwzględnieniem powtarzalności ich zawierania. Zakładamy przeprowadzenie 8 tys. kontroli w tym zakresie", podała PIP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Gość
rok temu
Dokładnie.
Asa
rok temu
A kto będzie ich kontrolował? Tam dopiero jest patologia. Instytucja która podobnie jak policja traci autorytet z dnia na dzień.
fgfdgfg
rok temu
Najpierw niech zaczną kontrolować firmy na strefach ekonomicznych, bo tam aż się roi od umów agencyjnych i śmieciówek.
81r
rok temu
PIP to nie powinno istnieć, inspekcja zamówiona tydzień wcześniej / JAJA SE ROBICIE? / a może chodzi o to by szef zdążył wypełnić odpowiednio GRUBA KOPERTE. Takie inspekcję powinny być robione z nienacka, wraz z policją, obstawiony cały zakład, by nikt nie uciekł, każdy powinien być spisany, potem do kadr czy jest zatrudniony ( jeśli szef mówi że pracuje od dziś, przy kontroli powinien taki pracownik dostać umowę, po 3-5 miesiącach powinien być sprawdzony czy dalej pracuje, bo tak pracodawcy obchodzą przepisy, zatrudniają ludzi na czarno, po drugiej takiej wpadce przedsiębiorstwo powinno być zlikwidowane, a SZEF do CIUPY na 5 latek /pracodawca nie może się tłumaczyć że nie wiedział że nie wolno zatrudniać na czarno, poszkodowanym jest PAŃSTWO ( brak podatków) i pracownik ( bo nie będzie miał wysłużonych lat więc i emeryturka mala, i znów PAŃSTWO BĘDZIE MU PLACILO BY NIE WYKITOWAL Z GŁODU, albo zacznie kraść Ale tak naprawdę wątpię by PIP się za to wzięła / znikły by koperty / nie chce posądzać wszystkich tam pracujących, ale na własnej skórze to doświadczyłem kiedy inspektor Nic nie znalazl i całym bagażnikiem mięsa wyjeżdżał No i jeszcze jedno za małe kary finansowe dla przedsiębiorców, co to jest 5000 zł, powinni dostać większe uprawnienia, łącznie z kara wiezienia Inaczej to tylko szkoda pieniędzy na ich uposażeniem, są tylko po to by to ładnie brzmiało INSPEKCJA PRACY j Jak to jestże przez 25-30 lat przedsiębiorstwa przewinęło się z 5-7 tys ludzi na czarno PIP tego nie wychwyciła? Proszę mi to wytlumaczyc
Pracodawca
rok temu
Dlaczego z założenie PIP kontroluje tylko pracodawców?? a kto zajmie się symulantami którzy naciągają ZUS i Pracodawców na lewe L4, kto zajmie sie donosicielami ktorzy oskarzaja bezpodstawnie Pracodawców - czyli po kontroli jednak jest wszystko ok. Moze to też warto unormować????
...
Następna strona