Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Płać, choć nie skorzystasz. Ministerstwo chce zalegalizować absurd. Ceny wody mogą podskoczyć

297
Podziel się:

Rząd chce do jednej kieszeni wkładać Polakom pieniądze na wspieranie retencji, a z drugiej je wyciągać. Jeśli nowelizacja Prawa wodnego zostanie przyjęta w kształcie zaproponowanym przez resort, podskoczą ceny wody i ścieków. Protestują gminy, izby gospodarcze, a nawet... spółka Skarbu Państwa.

Zmiana ustawy, która leży już w Sejmie, może wywołać duże podwyżki
Zmiana ustawy, która leży już w Sejmie, może wywołać duże podwyżki (flickr.com, flickr.com)

Nowelizacja razem z kompletem dokumentów liczy 630 stron. W takim gąszczu przepisów, uzasadnień i tabel łatwo ukryć coś, co nie spodoba się Polakom – zapowiedź podwyżek. Resort gospodarki morskiej skorzystał z możliwości i w projekcie "legalizuje" odrzucany przez sądy sposób obliczania tzw. opłaty stałej za pobór wody i zrzut ścieków.

- W trakcie rozmów w resorcie gospodarki morskiej przedstawiciel resortu jednoznacznie stwierdził, że o tym zapisie dyskutować nie będzie. W ustawie ma się znaleźć i nie ma szans na jego zmianę - mówi nam jeden z uczestników spotkania.

Żeby zrozumieć, w jaki sposób drobna zmiana ustawy może wywołać podwyżki cen, trzeba wiedzieć, w jaki sposób Wody Polskie naliczają opłaty za korzystanie wody.

Zobacz także: Zabraknie nam wody w kranach? Minister nie chciał jednoznacznie odpowiedzieć

Otóż każdy - przedsiębiorstwa zaopatrujące mieszkańców w wodę czy zakłady produkcyjne - musi posiadać tzw. pozwolenie wodnoprawne. Gdy 1 stycznia 2018 r. wchodziło w życie nowe Prawo wodne, ustalono, że pozwolenia wydane przed tą datą będą nadal ważne, a Wody Polskie naliczą na nowo opłaty.

Problem pojawił się bardzo szybko. O ile obliczenie opłat stałych w przypadku nowych wniosków było dokładnie opisane w ustawie, o tyle obliczanie ich na podstawie wcześniej złożonych wniosków nastręczało problemów. Nie ma w nich bowiem informacji o korzystaniu z wody mierzonym w m3/sekundę. Były za to inne wartości – np. maksymalne ilości pobieranej wody w m3/godzinę, m3/dobę i m3/rok/. Takich pozwoleń nadal obowiązuje około 20 tys.

Trzy wskaźniki

- Nie ma prostego przełożenia między tymi trzema wartościami. Maksymalna zadeklarowana w pozwoleniu wartość godzinowa jest wartością chwilową. Nikt nie ma prawa przemnożyć jej przez 24, a następne przez 365 i pobrać takiej ilości wody - mówi nam Barbara Mulik, doradca do spraw bezpieczeństwa zdrowotnego i jakości wody.

Maksymalne pobory godzinowe zdarzają się choćby w gorących miesiącach, ale niemal nie zdarzają się w chłodniejszych okresach roku. Po lipcu i sierpniu przychodzi jesień, gdy wody zużywa się mniej.

Wody Polskie długo się nie zastanawiały, jak rozwiązać ten problem i zadziałały wolnorynkowo. Uznały, że opłatę stałą będą obliczać na podstawie wskazania m3/godzinę. Dzięki temu zarabiały najwięcej.

- Ministerstwo tłumaczy, że to rozwiązanie podobne do stosowanego w energetyce. Resort nie chce jednak zrozumieć, że w przypadku umów z energetyką maksymalny pobór, za który płacę abonament, jest ilością, którą mogę pobierać bez przerwy - mówi nam drugi z uczestników negocjacji.

Z takim podejściem nie zgodziły się jednak sądy, które raz za razem nakazywały obniżanie wysokości opłat. Robiły to na tyle często, że Wody Polskie zmieniły sposób obliczania opłat na korzystniejszy dla odbiorców.

Nowy artykuł namiesza

Teraz może się to zmienić – w ustawie ma się pojawić artykuł, który jasno stanowi, że w razie braku wskazania w m3/sekundę, opłatę oblicza się na podstawie "wyrażonych w m3 na godzinę maksymalnych ilości możliwych”.

To nie podoba się przede wszystkim samorządom. Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich zaproponował, by uznać jako wskaźnik właściwy do obliczania opłaty stałej maksymalny pobór wyrażony w m3/rok. Wniosek zyskał szerokie poparcie – przystąpiły do niego Orzysz, Janowo, Giżycko, Biskupiec, Rybnik, Śląski Związek Gmin i Powiatów oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych.

W uzasadnieniach dla poparcia przewijały się dwa wątki - bezprawie oraz podwyżki dla mieszkańców. "Zobligowanie do ponoszenia opłaty za wodę, która w rzeczywistości nie jest pobierana, stanowi nadużycie oraz jest sprzeczne z interesem społecznym" - to UM z Orzysza.

I faktycznie absurdalną jest sytuacja, gdy gminne przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne posiada pozwolenie na maksymalny roczny pobór 600 tys. m3 wody, ale opłatę stałą ponosi za równowartość miliona m3 wody. Do tego w razie przekroczenia limitu 600 tys. m3 płaci opłatę karną, która jest wielokrotnością stawki podstawowej.

I właśnie dlatego UG w Janowie otwarcie stwierdza, że "nikt nie ma prawa pobrać" opłaty za coś, czego nie dostarczył, a ewentualne wyższe koszty wody zostaną przerzucone na mieszkańców.

A skala podwyżek może być naprawdę duża - Polska Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, która również krytykowała zmianę, wskazała, że ustawowa zmiana podniesie opłatę stałą średnio o 205 proc. Choć nie ma prostego wzoru pokazującego wpływ podwyżki opłaty stałej na ceną dla mieszkańca, to część ekspertów mówi nawet o podwyżkach cen wody nawet o 50 proc.

Resort stoi na stanowisku, że wskaźnik m3/godzinę jest najbardziej właściwym, gdyż stanowi "rekompensatę za rezerwację zasobów wód w ilości, która umożliwia korzystanie z nich w dowolnym momencie w maksymalnym rozmiarze, a nie za dopuszczalną (maksymalną) ilość możliwej do pobrania wody na rok".

Nie podoba się to jednak nawet państwowemu gigantowi PGNiG. Spółka pokazała wyliczenia, z których wynika, że w jednej ze spraw prowadzonych przez PGW Wody Polskie spraw opłata stała liczona wg metodologii godzinowej wyniosła 7600 zł. W razie zastosowania wskaźnika rocznego wynosiłaby... 85 zł.

I o tę różnicą toczy się gra. W końcu pośród 630 stron dokumentów są także zapisy zwiększające finansowanie Wód Polskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(297)
OsriwPałacuNM
2 lata temu
Hi'parchia Bliskowastoczna padła na Wody Polskie i Wodociągi i na skutki nie trzeba było długo czekać - Polak podlakiem we własnym k'Raju dla arche'parchów znad Dżordan-ruczaju!
emkawika
2 lata temu
Co do ścieków, to wprowadzić zakazy ich zrzucania do rzek przez zakłady przemysłowe. A nie wydawać zgody. Każdy zakład powinien mieć oczyszczalnię.
ratio
4 lata temu
jak drastycznie podniosą cenę wody, to mieszkańcy będą ją oszczędzać, a tym samym zagęszcza się ścieki, co spowoduje awarie oczyszczalni i konieczność jej przebudowania (już tak było kiedy wprowadzono liczniki na wodę), więc znów się podniosą koszty i tak wkoło Macieju...
Zosia
5 lata temu
W Japonii (i nie tylko tam) woda jest za darmo jak i korzystanie z szaletów miejskich. Woda to podstawowe dobro naturalne bez którego nie można żyć i powinna być dostępna dla wszystkich bez jakichkolwiek opłat. Złodziejskie państwo okrada nas już prawie na wszystkim w zamian niczego nie dając.
Polak mały
5 lata temu
Nie każdy wie chyba co oznaczają podwyżki za użytkowanie czegoś co należy do narodu czyli podwyżki cen wody i ci się z tym wiąże a mianowicie późniejsze sprywatyzowanie większości spółek wodny w Polsce i dlasza sprzedaż wiadomo kumu a wtedy nawet woda w krainie nie będzie już nasza ziemi nie mogą kupować na razie więc za wodę się biorą bo wszystko inne już sprzeadano
...
Następna strona