Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Podwyższona inflacja przez 2 lata. ING wylicza wzrost cen na ponad 3 procent

9
Podziel się

Ekonomiści banku ING prognozują wzrostu polskiego PKB w 2021 roku na poziomie 4,5 proc. Zastrzegają jednak, że w pierwszym kwartale dynamika będzie jeszcze na minusie. Zapowiadają też szybszy wzrost cen niż obecny.

Podwyższona inflacja przez 2 lata. ING wylicza wzrost cen na ponad 3 procent
Ceny będą ciągle rosły. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDKqpeRN

"Nasze szacunki zakładają tempo wzrostu PKB w 2021 roku na poziomie 4,5 proc. Utrzymujemy te prognozy, ale sugerujemy ryzyko obniżenia jej w dół" - przyznają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Przewidują odsunięcie odbicia PKB na koniec drugiego kwartału, a to oznacza, że całoroczny PKB może być słabszy.

- Większa część odbicia przenosi się na drugą połowę roku - komentuje główny ekonomista ING Rafał Benecki.

bDKqpeRP
Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Ocenia, że ryzykiem dla prognoz są przedłużające się lockdowny, nowe fale pandemii i mutacje wirusa, bardzo słabe perspektywy dla inwestycji prywatnych i późniejszego uruchomienia Funduszu Odbudowy.

ING zakłada, że po pierwszych trzech miesiącach tego roku PKB w Polsce będzie mniejsze niż rok wcześniej o 2,3-2,5 proc. Następnie odbicie będzie mocne z uwagi na efekt bazy o około 10 proc. i łącznie wyniesie blisko 4,5 proc.

bDKqpeRV

Uwaga na ceny

Benecki wskazał, że słabe inwestycje prywatne wykazują coraz większą zależność z podwyższoną inflacją.

- Szybkie odbicie konsumpcji, zaburzenia produkcyjne, niski udział inwestycji w PKB czy brak możliwości zwiększania potencjału gospodarki w odpowiedzi na popyt spowodują, że nie będzie typowego spadku inflacji bazowej w reakcji na recesję - uważa ekonomista ING.

bDKqpeRW

Wskazuje dodatkowo wzrost cen regulowanych przez państwo i dlatego też ocenia, że średnioroczny wzrost cen w tym roku wyniesie 3,1-3,3 proc.

- Dotychczas średnia prognoz wskazywała na 2,5 proc. i myślę że to się przesunie w naszą stronę. Styczniowe dane pokazały pierwszy sygnał podwyższonej inflacji w tym roku - wskazuje Benecki.

Benecki ocenił, że w kontekście tego, co się dzieje w gospodarce globalnej i w związku z procesami inflacyjnymi, raczej można mówić w Polsce o utrzymywaniu obecnego, niskiego poziomu stóp, ale nie cięcia stóp procentowych do poziomów ujemnych.

bDKqpeRX

"Podwyższona inflacja pozostanie z nami przez najbliższe 2 lata. Jest duża dyskusja o wzroście globalnej inflacji. Zakładamy, że podwyższona inflacja w strefie euro będzie miała miejsce w 2021" - prognozują ekonomiści ING.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKqpeSq
gospodarka
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(9)
e tam
2 tyg. temu
O co ten krzyk. Wyborcy PIS tego chcieli to mają, a teraz gęby w kubeł i robić co "wuc" każe.
Glapa musi od...
2 tyg. temu
A RPP i słynny Glapa chcą jeszcze obniżać stopy procentowe- gdzie oni mają rozum?
ZK590
2 tyg. temu
znów usprawiedliwiają wysokość polskiej inflacji w stosunku do niemieckiej. Niemiecki obywatel nie ubożeje w tak drastycznym tempie jak Polak. Dla Polaka tydzień bez podwyżki kosztów jest tygodniem straconym.
bDKqpeSr
deeeg
2 tyg. temu
A dziś mBank reklamował najfantastyczniejszą lokatę na świecie. Zablokuj kapitał na 1,5% rocznie.
znaffca
2 tyg. temu
ile prognozujo ?? 45 % ?? no tak chociaz raz nie klamio xD 4,5 % to jes ale w skali miesiaca a teraz dodatkowo ceny wystrzelo bo ropa poszla w gore xD