Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Polacy nie chcą kolejnego lockdownu, chociaż boją się czwartej fali

68
Podziel się:

Większość Polaków spodziewa się kolejnego ataku koronawirusa. Nie zgadza się jednak na wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu - wyinika z badania IBRIS na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Polacy nie chcą kolejnego lockdownu, chociaż boją się czwartej fali
Polacy nie chcą kolejnego lockdownu. (Adobe Stock)
bEKrhPtx

Liczba zachorowań z dnia na dzień maleje. Coraz więcej jest też osób zaszczepionych. Mimo to Polacy liczą się z tym, że pandemia jeszcze się nie skończyła i możliwa jest czwarta fala zachorowań.

– Przyzwyczailiśmy się do tego, że pandemia jest i staramy się jakoś w tej rzeczywistości funkcjonować – mówi "Rzeczpospolitej" Marcin Duma, szef IBRiS.

Zaledwie 6,1 proc. badanych uważa, że pandemia już się skończyła. Niecałe 9 proc. jest zdania, że skończy się w tym roku.

bEKrhPtz
Zobacz także: Luzowanie obostrzeń uzależnione od akcji szczepień. Dr Sutkowski komentuje pomysł

15,6 proc. badanych uważa, że pandemia potrwa jeszcze przez rok, a niewiele mniej - 14,7 proc. - jest zdania, że będziemy się z nią zmagać jeszcze dwa lata.

Najwięcej ankietowanych - 27,2 proc. - twierdzi, że pandemia nie skończy się nigdy i koronawirus zostanie z nami na zawsze.

bEKrhPtF

– Odsetek ankietowanych, u których dominują aż tak czarne myśli, jest zdumiewająco wysoki. To świadczy o tym, w jak złej kondycji jest po 1,5 roku pandemii społeczeństwo. Dane o zakażeniach spadają, a ludzie wydają się tego nie zauważać – mówi "Rzeczpospolitej" prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – To pokazuje też skalę lęku przed chorobą.

Prawie 64 proc. ankietowanych uważa, że kolejna fala pandemii przyjdzie jesienią.

– To efekt doświadczenia. W ubiegłym roku latem myśleliśmy, że jest już po pandemii, ale jesienią przekonaliśmy się, że tak nie jest. Nauczyliśmy się więc, że ma ona przebieg falowy. Teraz jest czas na rozluźnienie i odpoczynek, ale jesienią znów trzeba będzie stawić czoła koronawirusowi – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marcin Duma.

bEKrhPtG

Nakładanie ogólnopolskiego lockdownu w przypadku kolejnej fali zachorowań popiera zaledwie 11,5 proc. ankietowanych. 16,4 proc. badanych uważa, że obostrzenia powinny dotyczyć tylko niezaszczepionych, a co czwarty uczestnik badania jest przeciwny jakiejkolwiek formie lockdownu.

– Lockdown to największa trauma pandemii. Bardziej dotkliwa niż nadmierna umieralność czy przepełnione szpitale. Ludzie są gotowi na kolejne ofiary, byleby nie zamykano ich już w domach – tłumaczy "Rzeczpospolitej" Duma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKrhPua
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
Ktos
5 miesięcy temu
Szkoda mi tylko tych co nie chcą się szczepić ale zrobili to lub zrobią przez wywierany na nich nacisk ,i niby są dobrowolne. .
Forma
5 miesięcy temu
Ta władza jest nieobliczalna nie cofnie się przed niczym po trupach i skrajnie naiwny jest ten który uważa że ta pandemia się skończy ,wykonują odgórnie polecenia które mają doprowadzić do wyszczepienia groźnymi szczepionkami dla zdrowia i życia człowieka całej populacji łącznie z dziećmi żeby mieć całkowitą kontrolę nad człowiekiem .Stary zgniły system wraca tyle że wgorszym wydaniu.
Rozalia
5 miesięcy temu
Szkoda biednych dzieciaczków,bez kontaktu z rówieśnikami, nauczycielem,zgarbionych przy komputerze niszczącym ich wzrok.To boli.
bEKrhPub
Nikifor
5 miesięcy temu
4 FALA NADEJDZIE ALE NIE NATURALNIE TYLKO OGŁOSZONA PRZEZ NIEDZIELSKIEGO I SPÓŁKĘ.
Zniesmaczona
5 miesięcy temu
Jestem przed 70 - siatką.Wirusy zawsze były.Uważam że ta cała pandemia i te szczepionki to celowe niszczenie gospodarki światowej i zdrowia narodów.,To przerażające że władzę dało się Sanepidowi i lekarzom.Bardziej przerażające jest to że lekarze olewają poważne choroby,serca, nadciśnienia,cukrzycy,raka,i wiele bardzo poważnych chorób.Tylko straszą wirusem zamykają ludzi w domach bez jakichkolwiek leków na wymyślonego wirusa.Dbajmy kochani o odporność, bądźmy radośni,ruszajmy się po prostu nie bójmy się bo te szczepionki to faktycznie mogą z ludzi zrobić zombie.
...
Następna strona