Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Anna Unton
|
aktualizacja

Ponad 14 mln bezrobotnych w UE. Jeden na czterech pochodzi z Hiszpanii

98
Podziel się

W Unii Europejskiej w kwietniu było 14,1 mln bezrobotnych - wynika z danych Eurostatu. To nieco więcej niż populacje Grecji i Litwy łącznie. Ale to też o 9 mln mniej bezrobotnych niż jest w Stanach Zjednoczonych.

Ponad 14 mln bezrobotnych w UE. Jeden na czterech pochodzi z Hiszpanii.
Ponad 14 mln bezrobotnych w UE. Jeden na czterech pochodzi z Hiszpanii. (Pixabay)
bErrNmPV

Jeden na czterech bezrobotnych w UE to obywatel Hiszpanii, w której pracy nie ma aż 3,4 mln osób. Tymczasem populacja Hiszpanii to około 10 proc. populacji UE.

Ponad połowa bezrobotnych z 14 mln w UE pochodzi z jednego z trzech krajów: Hiszpania, Francja lub Włochy. We Francji i we Włoszech liczba osób bez pracy wynosi odpowiednio: 2,6 mln oraz 1,5 mln. Natomiast populacje tych trzech krajów łącznie stanowią 39 proc. populacji całej UE. Dane Eurostatu dotyczą 27 krajów UE, czyli nie uwzględniają Wielkiej Brytanii.

Natomiast w Polsce było w kwietniu 503 tys. bezrobotnych. Warto podkreślić, że metodologia liczenia bezrobocia według unijnej instytucji jest inna niż w Polsce. Rząd kieruje się statystykami GUS, które wyglądają bardziej pesymistyczne niż dane unijnej instytucji. Według GUS, w kwietniu w Polsce bezrobotnych było 966 tys. osób, czyli niemal dwa razy więcej.

bErrNmPX
Zobacz także: Podwyższenie <a href="https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/zasilek-dla-bezrobotnych---zasady,148,0,2423700.html">zasiłku dla bezrobotnych</a>. "Wspiera i ekonomię, i kampanię prezydenta"

Skąd te duże różnice? Eurostat uwzględnia osoby w wieku 15-74 lat pozostające bez pracy, ale - co ważne - zdolne ją podjąć w krótkim czasie i aktywnie szukające zatrudnienia. Liczbę tę odnosi do wszystkich osób aktywnych zawodowo i w ten sposób wylicza stopę bezrobocia. Dane są zbierane na podstawie ankiet, w przeciwieństwie do GUS, który po prostu bierze liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.

Dane GUS mogą więc uwzględniać osoby, które w najbliższym czasie nie zamierzają szukać pracy, a zarejestrowały się w urzędzie jedynie w celu uzyskania zasiłku lub ubezpieczenia zdrowotnego. Z drugiej strony, wadą metodyki stosowanej przez Eurostat jest fakt, że opiera się na deklaratywnych, a nie "twardych" danych.

bErrNmQd

Choć ekonomiści są podzieleni w ocenach, która metoda lepiej oddaje rzeczywistość, niezaprzeczalną zaletą statystyk Eurostatu jest porównywalność z innymi krajami. Trzeba przyznać, że Polska na tle innych państw wypada bardzo dobrze. Stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu 2,9 proc. i była niższa jedynie w Czechach (2,1 proc.). Natomiast średnia unijna to 6,6 proc. Najwyższa była natomiast we wspomnianej już Hiszpanii i wyniosła 14,8 proc.

bErrNmQe

Według Eurostatu w kwietniu, w porównaniu z marcem, w Polsce przybyło (netto) 8 tys. bezrobotnych. Natomiast w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku ubyło 82 tys.

Podobną tendencję można zaobserwować dla całej UE. W kwietniu, w porównaniu z marcem, łącznie przybyło w UE (netto) prawie 400 tys. bezrobotnych, jednak jest ich nieco ponad 400 tys. mniej niż w kwietniu rok wcześniej.

bErrNmQf

Jednak można powiedzieć, że zmiany w liczbie bezrobotnych w UE nie są duże, szczególnie w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie od wybuchu pandemii w kolejce po zasiłek stają co tydzień miliony Amerykanów. Według Eurostatu, w kwietniu w USA przybyło 15,97 mln bezrobotnych, czyli o prawie 2 mln więcej niż całkowita liczba bezrobotnych w 27 krajach Unii Europejskiej. Łącznie bez pracy w USA jest już zatem ponad 23 mln osób.

Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych jest bardziej elastyczny niż w Europie, co oznacza, że pracownika po prostu łatwiej zwolnić. Jeszcze w lutym stopa bezrobocia w USA wynosiła 3,5 proc., podczas gdy w UE 6,4 proc. W kwietniu stopa bezrobocia za oceanem skoczyła do ponad 14 proc., czyli jest na podobnym poziomie, co w Hiszpanii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErrNmQy
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(98)
Twój nick
rok temu
Dlaczego klikając w artykuł o papierowym pieniądzu wyskakuje reklama złodziei z mBank u? Ile szanowna redakcja portalu wzięła w łapę?
andrzej
rok temu
Za PO bezrobocie było jak w dziś w Hiszpanii - 12-14%, ludzie wyjeżdżali z kraju za pracą, dziś 3%, sporo wraca a ilu trzeba Ukraińców zatrudniać to już nie wspomnę. Ale część tego społeczeństwa nadal chce powrotu tamtej władzy, tamtych czasów, ci sami jeszcze niedawno tęsknili za PRL-em.
co w Polsce z...
rok temu
długotrwale bezrobotnymi (!) brak jakichkolwiek zabezpieczeń socjalnych (!) Tym powinna zająć się Komisja UE (!)
bErrNmQz
Nick
rok temu
Przybyło bezrobotnych ponieważ wszyscy co pracowali za granicą a wrócili do Polski w czasie pandemii zarejestrowali się aby mieć ubezpieczenie
to tak jak z ...
rok temu
w krajach wysokorozwiniętych -zatrudniających ogromną ilość osób -bezrobocie będzie duże -ale też szybko ci ludzie zostaną wchłonięci przez przemysł i usługi Trzeba też coś powiedzieć o zabezpieczeniu ludzi bezrobotnych -tam jest -tu go niema -zwłaszcza dla ludzi 50+
...
Następna strona