Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Unton
|
aktualizacja

Ponad 14 mln bezrobotnych w UE. Jeden na czterech pochodzi z Hiszpanii

98
Podziel się:

W Unii Europejskiej w kwietniu było 14,1 mln bezrobotnych - wynika z danych Eurostatu. To nieco więcej niż populacje Grecji i Litwy łącznie. Ale to też o 9 mln mniej bezrobotnych niż jest w Stanach Zjednoczonych.

Ponad 14 mln bezrobotnych w UE. Jeden na czterech pochodzi z Hiszpanii.
Ponad 14 mln bezrobotnych w UE. Jeden na czterech pochodzi z Hiszpanii. (Pixabay)

Jeden na czterech bezrobotnych w UE to obywatel Hiszpanii, w której pracy nie ma aż 3,4 mln osób. Tymczasem populacja Hiszpanii to około 10 proc. populacji UE.

Ponad połowa bezrobotnych z 14 mln w UE pochodzi z jednego z trzech krajów: Hiszpania, Francja lub Włochy. We Francji i we Włoszech liczba osób bez pracy wynosi odpowiednio: 2,6 mln oraz 1,5 mln. Natomiast populacje tych trzech krajów łącznie stanowią 39 proc. populacji całej UE. Dane Eurostatu dotyczą 27 krajów UE, czyli nie uwzględniają Wielkiej Brytanii.

Natomiast w Polsce było w kwietniu 503 tys. bezrobotnych. Warto podkreślić, że metodologia liczenia bezrobocia według unijnej instytucji jest inna niż w Polsce. Rząd kieruje się statystykami GUS, które wyglądają bardziej pesymistyczne niż dane unijnej instytucji. Według GUS, w kwietniu w Polsce bezrobotnych było 966 tys. osób, czyli niemal dwa razy więcej.

Zobacz także: Podwyższenie <a href="https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/zasilek-dla-bezrobotnych---zasady,148,0,2423700.html">zasiłku dla bezrobotnych</a>. "Wspiera i ekonomię, i kampanię prezydenta"

Skąd te duże różnice? Eurostat uwzględnia osoby w wieku 15-74 lat pozostające bez pracy, ale - co ważne - zdolne ją podjąć w krótkim czasie i aktywnie szukające zatrudnienia. Liczbę tę odnosi do wszystkich osób aktywnych zawodowo i w ten sposób wylicza stopę bezrobocia. Dane są zbierane na podstawie ankiet, w przeciwieństwie do GUS, który po prostu bierze liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.

Dane GUS mogą więc uwzględniać osoby, które w najbliższym czasie nie zamierzają szukać pracy, a zarejestrowały się w urzędzie jedynie w celu uzyskania zasiłku lub ubezpieczenia zdrowotnego. Z drugiej strony, wadą metodyki stosowanej przez Eurostat jest fakt, że opiera się na deklaratywnych, a nie "twardych" danych.

Choć ekonomiści są podzieleni w ocenach, która metoda lepiej oddaje rzeczywistość, niezaprzeczalną zaletą statystyk Eurostatu jest porównywalność z innymi krajami. Trzeba przyznać, że Polska na tle innych państw wypada bardzo dobrze. Stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu 2,9 proc. i była niższa jedynie w Czechach (2,1 proc.). Natomiast średnia unijna to 6,6 proc. Najwyższa była natomiast we wspomnianej już Hiszpanii i wyniosła 14,8 proc.

Według Eurostatu w kwietniu, w porównaniu z marcem, w Polsce przybyło (netto) 8 tys. bezrobotnych. Natomiast w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku ubyło 82 tys.

Podobną tendencję można zaobserwować dla całej UE. W kwietniu, w porównaniu z marcem, łącznie przybyło w UE (netto) prawie 400 tys. bezrobotnych, jednak jest ich nieco ponad 400 tys. mniej niż w kwietniu rok wcześniej.

Jednak można powiedzieć, że zmiany w liczbie bezrobotnych w UE nie są duże, szczególnie w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie od wybuchu pandemii w kolejce po zasiłek stają co tydzień miliony Amerykanów. Według Eurostatu, w kwietniu w USA przybyło 15,97 mln bezrobotnych, czyli o prawie 2 mln więcej niż całkowita liczba bezrobotnych w 27 krajach Unii Europejskiej. Łącznie bez pracy w USA jest już zatem ponad 23 mln osób.

Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych jest bardziej elastyczny niż w Europie, co oznacza, że pracownika po prostu łatwiej zwolnić. Jeszcze w lutym stopa bezrobocia w USA wynosiła 3,5 proc., podczas gdy w UE 6,4 proc. W kwietniu stopa bezrobocia za oceanem skoczyła do ponad 14 proc., czyli jest na podobnym poziomie, co w Hiszpanii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(98)
Twój nick
4 lata temu
Dlaczego klikając w artykuł o papierowym pieniądzu wyskakuje reklama złodziei z mBank u? Ile szanowna redakcja portalu wzięła w łapę?
andrzej
4 lata temu
Za PO bezrobocie było jak w dziś w Hiszpanii - 12-14%, ludzie wyjeżdżali z kraju za pracą, dziś 3%, sporo wraca a ilu trzeba Ukraińców zatrudniać to już nie wspomnę. Ale część tego społeczeństwa nadal chce powrotu tamtej władzy, tamtych czasów, ci sami jeszcze niedawno tęsknili za PRL-em.
co w Polsce z...
4 lata temu
długotrwale bezrobotnymi (!) brak jakichkolwiek zabezpieczeń socjalnych (!) Tym powinna zająć się Komisja UE (!)
Nick
4 lata temu
Przybyło bezrobotnych ponieważ wszyscy co pracowali za granicą a wrócili do Polski w czasie pandemii zarejestrowali się aby mieć ubezpieczenie
to tak jak z ...
4 lata temu
w krajach wysokorozwiniętych -zatrudniających ogromną ilość osób -bezrobocie będzie duże -ale też szybko ci ludzie zostaną wchłonięci przez przemysł i usługi Trzeba też coś powiedzieć o zabezpieczeniu ludzi bezrobotnych -tam jest -tu go niema -zwłaszcza dla ludzi 50+
...
Następna strona