Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Zmiany w urlopach w Tarczy 4.0. Oto co może pracodawca i na co ma się szykować pracownik

235
Podziel się

Masz zaległy urlop? No to szykuj się na to, że pracodawca cię na niego wyśle. Obowiązkowo i bez pytania, czy masz na to ochotę. To jeden z zapisów najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej, który daje pracodawcom nowe uprawnienia.

Tarcza 4.0. wprowadza zmiany w urlopach
Tarcza 4.0. wprowadza zmiany w urlopach (PAP)
bDUCfQuZ

Tarcza antykryzysowa 4.0 przegłosowana. Teraz ustawa trafi do Senatu. Jedna z istotniejszych zmian dotyczy zaległych urlopów. W tej kwestii to pracodawca będzie mógł teraz zdecydować, kiedy chce na niego wysłać pracownika. Co ważne, nasz szef będzie mógł to zrobić, nawet jeśli nie planowaliśmy urlopu i z nikim go nie uzgadnialiśmy.

Money.pl przyglądał się temu rozwiązaniu jeszcze, gdy było na etapie projektu i dostrzegł tam dużą nieścisłość. W uzasadnieniu do zmian napisano, że intencją ustawodawcy jest zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września 2020 roku, co pozwalałoby odbierać zaległe wolne także po tym terminie. Jednak w ustawie zapis brzmi wręcz odwrotnie.

Gdyby wprowadzono rozwiązanie zgodne z uzasadnieniem, pracownicy wciąż mogliby kumulować urlopy, co mogłoby sparaliżować pracę firm np. w kolejnym roku. W ustawie natomiast znalazł się zapis, który pozwala pracodawcy pozbyć się tych zalegających dni. Może on zdecydować za pracownika, kiedy ten ma odpocząć. I co ważne, ma to zrobić do 30 września.

bDUCfQvb
Zobacz także: Obejrzyj: Skrócenie urlopów. "Ochrona miejsc pracy wymaga kosztów"

Przykład? Jeśli liczyłeś, że zaległe wolne odbierzesz w okresie świąteczno-noworocznym, to nie ma na to szans. Szef może natomiast kazać ci iść na urlop w sierpniu czy we wrześniu. I nie ma dyskusji czy ten termin ci odpowiada.

"W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika (…) urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu" – tak brzmi pełny przepis.

bDUCfQvh

- Pracodawca zyskuje dzięki temu to, że nie będzie musiał płacić ekwiwalentu za taki urlop. Gdy nie ma pracy, zamówień, trwa przestój, to obcięcie ekwiwalentu stanowi dla firmy jedną z istotnych form oszczędności – komentuje Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

- Trzeba pamiętać, że mówimy o zaległym urlopie. Pracownik wciąż i tak ma przysługujący mu urlop z danego roku, który może wykorzystać w innym terminie.

Potwierdzenie postanowienia SN

Eksperci wskazują, że taki krok jest niczym innym, niż realizacją postanowienia Sądu Najwyższego, który stwierdził, że pracodawca powinien nakłonić pracownika do wykorzystania tego urlopu. Jeżeli tego nie robi, pracodawca może go wysłać siłą. W innym wypadku - gdyby pracownik urlopu nie wykorzystał - to na pracodawcę może być nałożona kara przez kontrolerów inspekcji pracy.

bDUCfQvi

Marcin Frąckowiak, ekspert BCC ds. prawa pracy, zwraca uwagę, że rozwiązanie zapisane w tarczy jest tym, na co czekali pracodawcy. I jak podkreśla, w zasadzie nie ma możliwości, aby pracownik nie dostosował się do przepisów.

- Nie ma wprost określonej sankcji, która byłaby dopisana do treści ustawy. Można podejść do tego na zasadzie rozwagi, czy odmowa nie jest działaniem sprzecznym z lojalną postawą wobec pracodawcy. Art. 100 kodeksu pracy nakłada na pracownika właśnie taki obowiązek wobec zakładu. Pracownik, który odmówiłby wzięcia urlopu, może nie zostać dopuszczony do pracy. Jedyną okazją do niewykorzystania urlopu byłaby choroba pracownika – komentuje ekspert.

Inną nowością, która pośrednio wiąże się z urlopami, jest zawieszenie niektórych obowiązków dotyczących zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

bDUCfQvj

Jednym z takich obowiązków jest wypłata świadczeń urlopowych. W założeniach ustawodawców te środki mają pomóc pracownikowi w sfinansowaniu pobytu na urlopie. W Tarczy 4.0 zapisano, że takie świadczenie może zostać zawieszone pod warunkiem porozumienia z organizacjami związkowymi, spadku obrotów gospodarczych oraz stanu epidemii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUCfQvC
KOMENTARZE
(235)
Adam
11 miesięcy temu
Niektórym pracodawcom ten koronawirus spadł jak los na loterii
Barbara
11 miesięcy temu
Pracodawcy na tej tarczy antykryzysowej robią takie przekręty że w głowie się nie mieści Oczywiście stratny pracownik Dwie listy sfałszowane odnośnie wymiaru czasu pracy Pracownicy pracują więcej jak przed epidemią etat 4/5 plus nadgodziny Pracownicy jednej firmy produkującej meble w Wielkopolsce dowiedzieli się ile zarząd przytulił kasy z tarczy antykryzysowej Nie zapłacono im za nadgodziny i zabrano dodatek wakacyjny Efekt to protest i odejście od stanowisk pracy Więc mili pracodawcy uważajcie co czynicie bo za chwilę sami możecie wylądować na bruku A my Polacy nie dajmy się oszukiwać
chustaaa
11 miesięcy temu
Apeluję do wszystkich inteligentnych ludzi, którzy kochają nasz piękny, wolny kraj. Nie olewajcie wyborów! Nie dopuśćmy do reelekcji!
bDUCfQvD
Skalp
11 miesięcy temu
Pracodawcy wykorzystują to że jest ten niby wirus a pracownik będzie niewolnikiem bez prawa głosu. Mam nadzieję że takie hieny upadną.
ekonom
11 miesięcy temu
zaległy urlop wynika z tego że w roku/latach wcześniejszych pracownik nie był na urlopie w pełnym wymiarze bo dana firma miała na tyle zleceń że urlop był krótrzszy bo trzeba było więcej pracować na co pracownik się zgodził bo nie jest niewolnikiem. teraz dano pracodawcy prawo traktowania pracownika jak niewolnika i to się zemści na pracodawcach bo pracownicy będą odmawiać nadgodzin i pracować zwyczajnie mniej wydajnie a zmiana kadry zawsze niszczy firmy bo rozkłada płynność działania danej firmy.
...
Następna strona