Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Praca zdalna. Zbyt sztywna regulacja może zniechęcić pracodawców

69
Podziel się

Praca zdalna w tysiącach polskich firm stała się faktem w marcu, gdy rozpoczęła się pandemia. Po wprowadzeniu przepisów regulujących ją do Kodeksu pracy może się okazać, że zawiłe procedury zniechęca pracodawców do korzystania z niej.

Praca zdalna. Zbyt sztywna regulacja może zniechęcić pracodawców
Firmy nie czekały na przepisy o pracy zdalne, po prostu w marcu wysłały pracowników do domu (Pixabay)
bDBaGQrV

Uregulowania pracy zdalnej chcieliby i pracodawcy, i pracownicy. Od ponad pół roku w setkach tysięcy polskich domów stół w salonie zmienił się w stanowisko pracy, ale dobrze byłoby uregulować pewne kwestie dotyczące pracy zdalnej.

Tak też się dzieje, bo powstaje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Dokument potrzebny, ale diabeł tkwi w szczegółach. Prawnicy, z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita", obawiają się, że nowe przepisy, zamiast uelastyczniać pracę wykonywaną z domu, niepotrzebnie usztywnią taką formę współpracy.

bDBaGQrX

Rafał Wyziński z kancelarii RK Legal nie umie jednoznacznie ocenić projektu wprowadzającego pracę zdalną.

Zobacz także: Praca zdalna. Co z wypadkami i ekwiwalentem? "To są kwestie sporne"

- Choć ministerstwo ogłosiło, że praca zdalna zastąpi regulację telepracy, to nie można oprzeć się wrażeniu, że w wielu miejscach ustawodawca wprost skopiował te rozwiązania. Widać to często w samej konstrukcji nowych przepisów – powiedział i dodał, że usztywnienie regulacji może spowodować ograniczenia w stosowaniu pracy zdalnej.

bDBaGQsd

Jako przykład takiego "usztywnienia" rodem z przepisów o telepracy wskazuje na sposób odwołania z pracy z domu, który daje pracownikowi długi czas na przestawienie się i powrót do miejsca wyznaczonego przez pracodawcę.

- W projekcie powinny też pojawić się dodatkowe ułatwienia dla pracodawców, np. zwalniające z obowiązku ewidencjonowania godzin pracy. Na pracodawcach nadal spoczywa taki obowiązek, a praktyka pokazuje, że w warunkach pracy zdalnej jego realizacja często jest fikcją – zauważył mec. Wyziński w rozmowie z "Rz".

Karol Chyliński, radca prawny z kancelarii EY Law zwrócił z kolei uwagę na to, że po wejściu w życie przepisów w obecnym kształcie, pojawi się konieczność przeprowadzenia uzgodnień lub konsultacji z istniejącymi u pracodawcy związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników i zawarcia porozumień dotyczący h świadczenia pracy z domu.

Jeśli znowelizowane przepisy wejdą w życie w kształcie, który aktualnie jest rozważany, przed pracodawcą będzie dużo pracy papierkowej: z każdym pracownikiem będzie musiał na piśmie potwierdzić ustalenia, przeprowadzić szkolenie z BHP.

bDBaGQse

W rezultacie pracodawcy nie będzie łatwiej i sprawniej, przynajmniej na początku.

bDBaGQsy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
Konsument
4 miesiące temu
no tak, komunisci musza miec wszystko uregulowane i sterowane centralnie...
Srko
4 miesiące temu
Niech lepiej ten Rząd sie za nic nie bierze. Bo za co by się nie wzięli to wszystko spiepszone...
jadwiga
4 miesiące temu
kolejne bzdurne scentralizowanie, mam umowę z pracodawcą odnośnie warunków i to jest ingerowanie osób trzecich do moich ustaleń z pracodawcą. No chyba, że chcą mieć bezrobocie na poziomie 60% i 60% wejście do sfery pozasystemowej. Zusu nie zapłacą, pitu też nie,. Ciekawe z czego rząd się wtedy utrzyma, bo nowotworzone opłaty, dopłaty, należności, pozwolenia, mandaty będą nijakie, a większość ścian w wieżowcach będzie opustoszała. Stop nowym regulacjom!!!
bDBaGQsz
Tu i teraz
4 miesiące temu
Pracownikowi pracującemu zdalnie należy się 10 złotych miesięcznie zwrotu kosztów (nie wiadomo czego, chyba prądu). Ciekawe który z pracowników o to wystąpi? A reakcja pracodawcy będzie jak zwykle: "Zniszczą nas finansowo te przepisy! ".
RR20
4 miesiące temu
Czekajcie teraz się zacznie interpretowanie oznaczeń do JPK. Opisy GTU to kompletny bełkot, interpretacja do stawek vat to przy tym, to może być małe miki. Mikroprzedsiębiorcy prowadzą w Polsce księgowość jak ogromne korporacje: deklaracje, rodo, bhp, pip, pih, różnice kursowe, jpk, korekta do korekty faktury do paragonu fiskalnego, zezwolenia, pozwolenia, uprawnienia, szkolenia, tabelki, tabeleczki, rubryczki... Faktury wyglądają już jak umowy międzynarodowe a urzędasom ciągle mało. Interpretacje naczelników urzędów skarbowych to istne perły nowomowy urzędniczej i bełkotu, który z reguły nie odpowiada na pytanie.
...
Następna strona