Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier Morawiecki dla money.pl o podatku cyfrowym: "Wahadełko przesuwa się powoli, ale w dobrym kierunku"

- Firmy międzynarodowe muszą płacić podatki uczciwie tam, gdzie robią biznes - powiedział w specjalnym wywiadzie dla money.pl premier Mateusz Morawiecki, Człowiek Roku XXIX Forum Ekonomicznego. Jak dodał, polski rząd walczy z rajami podatkowymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z money.pl rozwiewa wątpliwości dot. podatku cyfrowego (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

- Cieszę się, że Komisja Europejska dostrzegła ten problem. Polska była pierwszym krajem, który 3-4 lata temu zaczął głośno krzyczeć, że raje podatkowe to piekło dla społeczeństw, a raj tylko dla nielicznych. Wahadełko przesuwa się powoli, ale w dobrym kierunku - powiedział w rozmowie z money.pl premier Mateusz Morawiecki, komentując kwestie tzw. podatku cyfrowego, czyli daniny nakładanej na gigantów technologicznych unikających opodatkowania w krajach, w których działają na szeroką skalę.

Premier szeroko skomentował w rozmowie z redaktorem naczelnym money.pl Sebastianem Ogórkiem kwestie podatkowe dotyczące Polaków. W sprawie najmłodszych podatników szef rządu przypomniał, że pojawił się zerowy PIT dla pracowników do 26. roku życia. Dopytywany o to, co ze starszymi, ale zarabiającymi najniższą krajową - czy byłby gotów podnieść pensję minimalną do 2500 zł, odparł, że rząd dyskutuje ze związkowcami w tej sprawie.

- Prowadzimy rozmowy z "Solidarnością", dyskutujemy też z ministrami - Jerzym Kwiecińskim, Jadwigą Emilewicz, też z ministrem finansów, wcześniej Marianem Banasiem, teraz ja tę funkcję sprawuje. Także patrzymy, co jest możliwe w tej kwestii - zapewnił premier. Jak dodał, podniesienie pensji minimalnej oznacza jednocześnie wzrost wydatków budżetowych. - Nie wykluczam korekty, jeżeli już to w górę. Decyzja we wrześniu - podkreślił.

Obejrzyj: Podatek cyfrowy. Premier Morawiecki zabiera głos

Frankowicze

Niedługo zapadnie ważna decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie frankowiczów. Jak powiedział premier Morawiecki, wyrok TSUE to jedynie "decyzja w trybie orzeczenie prejudycjalnego". - To po tym dopiero polskie sądy będą decydowały, w jaki sposób poszczególne umowy powinny być interpretowane. Sądy zawsze biorą pod uwagę stabilność systemu finansowego, stabilność gospodarki, stabilność państwa. Ale oczywiście jeżeli są nieprawidłowości to one powinny być napiętnowane i sądy mają prawo wydawać ostateczne wyroki - stwierdził szef rządu.

Morawiecki odniósł się też do kwestii obaw związanych z tym, że korzystny dla frankowiczów, ale niekorzystny dla banków wyrok TSUE może zakończyć się kryzysem. - Nie mam takich obaw. System bankowy w Polsce ma bardzo dobre rezerwy, jest bardzo mocno skapitalizowany. Jeszcze z przeszłości znam doskonale sytuację sektora bankowego, wiem jaki jest poziom kapitału podstawowego i jego płynność czy adekwatność. Znam te wskaźniki i je śledzę, jestem też w kontakcie z Komisją Nadzoru Finansowego. Wiem, że sytuacja jest absolutnie stabilna i pod kontrolą - zapewnił premier w rozmowie z money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-09-2019

TomaszPodnos co chcesz, mnie to i tak już nie interesuje. Zamknolem firmę w PL i przenoszę się do normalnego kraju z normalną gospodarką gdzie … Czytaj całość

05-09-2019

płatnikPolska walczy z rajami podatkowymi dając przykład jak mozna ogołocić swoich obywateli z 70% tego co zarobią w krainie 1000 i 1 podatków, w kolejce … Czytaj całość

06-09-2019

raamboWidać że Morawiecki jest świetnym fachowcem w kwestiach ekonomicznych, a nasz kraj na tym zyskuje :)

Rozwiń komentarze (126)