Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Premier Morawiecki na kongresie ekonomistów: "dostrzegamy szereg problemów"

125
Podziel się

X Kongres Ekonomistów Polskich w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki poruszył kwestie spowolnienia gospodarczego i wyzwań, jakie stoją przed polską gospodarką. - Wciąż szukamy skutecznych rozwiązań - podkreślił szef rządu, nawiązując do tego, że państwo musi zwiększać dochód własny poprzez wpływy z podatków.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w X Kongresie Ekonomistów Polskich
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w X Kongresie Ekonomistów Polskich (East News)
bDKuxekB

W Warszawie trwa X Kongres Ekonomistów Polskich, wziął w nim udział premier Mateusz Morawiecki. - Coraz silniej zaczynamy dostrzegać rosnące problemy nierówności, sprawiedliwego opodatkowania wielkich korporacji, rajów podatkowych, różnych grup przestępczych, które głęboko przenikają do polityki ekonomicznej i społecznej - powiedział szef rządu podczas swojego wystąpienia.

bDKuxekD

- Musimy odpowiedzieć na kryzys kapitalizmu. Stare prawa, które znamy z naszych podręczników, one albo muszą być modyfikowane, albo przynajmniej muszą być uzupełniane. Szczególnie w kontekście cyfryzacji, problemów z VAT-em, zmian klimatycznych i wielkich oczekiwań społecznych. Trzeba zapewnić bezpieczeństwo naszym rodzinom - podkreślił Morawiecki.

- W 2013 r., gdy odbywała się poprzednia edycja kongresu, borykaliśmy się ze skutkami poprzedniego kryzysu finansowego, spowolnienia gospodarczego i powolnego wzrostu. Tamte problemy przepoczwarzyły się, w dalszym ciągu musimy poszukiwać na nie odpowiedzi. Ówczesne diagnozy nie doprowadziły do skutecznych rozwiązań, te musimy znaleźć - powiedział premier.

Zobacz także: Obejrzyj: Negocjacje z Kaczyńskim. Bielan odsłania kulisy

- Musimy znaleźć sposób na wyrwanie się z pułapki średniego wzrostu. Jesteśmy na dobrej drodze, ale nie możemy zasypywać gruszek w popiele, musimy mieć pewność, a nie tylko przekonanie - podkreślił Morawiecki.

bDKuxekJ

- Stajemy się państwem długów, a nie państwem podatków, poprzez rosnące poziomy zadłużenia, czy to państwowego czy prywatnego. Ta spirala może się skończyć źle i musimy znaleźć na nią receptę, kluczowe znaczenie ma tu polityka fiskalna. Patrząc na skuteczność w ściąganiu należnych podatków, nasz rząd odrobił tę lekcję dobrze - dodał premier.

Zdaniem Morawieckiego, działania rządu to nie tylko ekonomia, ale również szeroko pojęty interes publiczny. - Sięga daleko ponad fascynację wzrostem PKB. Polityka musi dostarczać szereg odpowiednich narzędzi. Robert Kennedy mówił, że nasze PKB mierzy ilość sprzedawanych papierosów czy karetek dojeżdżających do chorych, a nie mierzy jakości kształcenia, szczęścia czy poziomu zdrowia naszych dzieci i innych ważnych spraw, którymi człowiek żyje - powiedział szef rządu.

bDKuxekK

- Jednocześnie mamy do czynienia ze zmieniającym się światem, nadlatujących z niewiadomych kierunków tak zwanych czarnych łabędzi, które stawiają przed nami nowe wyzwania i odsyłają do lamusa powiedzenie ceteris paribus (z łac. dosł. inne takie samo; założenie o niezmienności czynników, które wpływają na dane zjawisko ekonomiczne - przyp. red.) - powiedział.

- Musimy pogodzić się z tym, że część z narzędzi wypracowanych po roku 89. przestaje już działać. Powstaje tu pytanie dla kogo i po co jest ekonomia? Czym jest sprawiedliwy rozwój? Mam nadzieję, że nie jest to zaspokajanie coraz to nowych potrzeb, których właściwie nie potrzebujemy. Komu służy ekonomia? Potrzeba szukać symbiozy pomiędzy polityką społeczną, fiskalną i monetarną - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

bDKuxekL

- Musimy być gotowi na odpowiednią odpowiedź na nadchodzące spowolnienie gospodarcze. To określi, jak za 10 lat i w następnych dekadach będzie wyglądała Polska, jak będzie wyglądała Europa. Poszukujemy rozwoju, znaleźliśmy nowe ścieżki, chcemy na tym budować i poszukiwać rozwiązań dla współczesnych dylematów - podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKuxele
KOMENTARZE
(125)
Pelikany
rok temu
To są lewackie brednie I pomówienia. Nie ma żadnego kryzysu, nie będzie żadnej inflacji. Ludzie opanujcie się, nie siejcie zamętu, bo później czyta to taki platfus I łyka jak młody pelikan
Rewers
rok temu
To bym dobry pomysł, żeby premier został najlepszy, krajowy ekonomista z sukcesami, a jednocześnie życiowy i dobry człowiek. Pan Morawiecki jest idealny do tej roli i zawsze potrafi coś zaproponować.
Stanowisko 9
rok temu
Premier Mateusz Morawiecki wraz Panem Jarosławem Kaczyńskim najlepiej wiedzą co trzeba robić , taki skok jaki Polska zrobiła za ich rządów to inne kraje mogą tylko pomarzyć. Dobrze ,że kryzys który i tak by był jest za ich rzadów.
bDKuxelf
Rex
rok temu
Przytomne oświadczenie. Dobrze, że rząd nie popada w hurraoptymizm tylko stawia czoła nowym wyzwaniom.
Hazarski Pogr...
rok temu
Państwo musi przestać kraść a nie zwiększać wpływy z podatków, hazarskie złodzieje doją plebs bez umiaru a plebsior dalej na nich głosuje 😆 jak Morawieckim powiedział, ludzie są tak głupi że on sam nie wierzy że te przekręty uchodzą im na sucho i każde kolejne wciąż działają😆
...
Następna strona