Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
27.09.2019 06:40

Prokuratura: Zakłady Mięsne Henryk Kania wyłudzały VAT. Cztery osoby mają zarzuty

Zakłady Mięsne Henryk Kania oszukały Skarb Państwa na ponad 40 mln zł, wystawiając tysiące lewych faktur - uważa prokuratura, prowadząca śledztwo w sprawie działalności mięsnego giganta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zakłady Mięsne Henryk Kania są obecnie w poważnych tarapatach. (Fot: Andrzej Grygiel)

Jak informowaliśmy w money.pl, twórca ZM Henryk Kania w ostatnim czasie "zapadł się pod ziemię". Tymczasem nowe fakty ws. jego firmy publikuje "Puls Bizesu".

"Okazuje się, że duża giełdowa spółka z przychodami rocznymi przekraczającymi 1 mld zł, obsługiwana przez tak znane banki jak Handlowy i Alior oraz monitorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego, od długiego czasu była… fabryką tzw. pustych faktur VAT. I to na wielką skalę" - pisze piątkowy "Puls Biznesu", powołując się na ustalenia prokuratury.

Trzy tygodnie temu Centralne Biuro Śledcze Policji na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach zatrzymało Grzegorza M. (w latach 2014-19 prezesa, a ostatnio wiceprezesa ZMHK). Decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące. Działania śledczych były efektem zawiadomienia, jakie do prokuratury złożył Alior. Bank - jak podaje "PB" - zarzucił władzom mięsnej spółki, że mogły dopuścić się kilku przestępstw, m.in. oszustwa i wyłudzenia finansowania poprzez przedstawianie nieprawdziwych lub nierzetelnych dokumentów.

Wojciech Olejniczak pracował w Alior Banku od września 2016 roku.
Wojciech Olejniczak już nie pracuje w Alior Banku. Odszedł z końcem maja

— Śledztwo w sprawie ZMHK prowadzone jest w czterech wątkach: podejrzenia popełnienia oszustw na szkodę Alior Banku, oszustw na szkodę obligatariuszy i oszustw na szkodę dostawców spółki, a także podejrzenia wyłudzeń podatku VAT. W jego ramach wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów czterem osobom: trzem z zarządu ZMHK i jednej z zarządu spółki z nimi współpracującej — poinformowała "PB" Agnieszka Wichary, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Zobacz: Reportaż dla PKN Orlen

Równolegle ze śledztwem toczy się postępowanie restrukturyzacyjne ZMHK. Zainteresowany przejęciem jest Cedrob, który złożył już w tej sprawie wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zapowiedział, że na projekt ratowania ZMHK może wyłożyć 250 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, śledztwo, zakłady mięsne henryk kania, prokuratura
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-09-2019

Do tego PO doprowadziłoZa PO było masowe okradanie kraju. Teraz juz powoli to sie konczy. Pracodawcy boją się i wiecej kasy wplywa do budzetu. Nie ma okradania jak za PO

27-09-2019

DanaNie chce wierzyć , wcześniej nie wiedzieli o Kani teraz przed wyborami im się przypomniało.

27-09-2019

NOSTRADAMUSPIS będzie miało 50% w wyborach .

Rozwiń komentarze (158)