Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Protest medyków. Będzie kolejne spotkanie z rządem

35
Podziel się:

W czwartek odbędzie się kolejne spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i protestujących medyków - to efekt wtorkowych negocjacji. Protestujący wciąż domagają się od rządu informacji, jakimi metodami wyliczył kwotę 104 mld zł, jako koszt wprowadzenia w życie propozycji związkowców.

Protest medyków. Będzie kolejne spotkanie z rządem
Spotkanie protestujących medyków z przedstawicielami rządu. W czwartek kolejna tura negocjacji (PAP, Wojciech Olkuśnik)
bEKllXeJ

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządu i protestujących medyków. Zdaniem wiceszefa resortu zdrowia Piotra Brombera, było to "dobre spotkanie".

Dziś jesteśmy już w innej sytuacji, bo jesteśmy w dialogu, szukamy porozumienia, szukamy kompromisu. Wymieniliśmy się dokumentami, co nie oznacza, że we wszystkim musimy się zgadzać – powiedział wiceminister po negocjacjach z medykami.

Przypomnijmy, od 11 września w Warszawie trwa protest medyków. Ci rozstawili przed kancelarią premiera białe miasteczko. We wtorek ustalono harmonogram kolejnych spotkań. Najbliższe odbędzie się w czwartek o 11.00.

bEKllXeL

Wiceminister Bromber zapewnił, że w trakcie rozmów szczegółowo został omówiony sposób, w jaki rząd wyliczył koszty spełnienia postulatów protestujących. - To był pierwszy punkt naszego spotkania - podkreślił. Innego zdania są związkowcy. Twierdzą, że od ponad tygodnia nie mogą się doprosić tych informacji, a szczegóły strona rządowa obiecała przedstawić dopiero na najbliższym spotkaniu.

Zobacz także: Trudny rok dla polskich rolników. Coraz gorsza sytuacja hodowców świń

Spotkanie bez ministra zdrowia

Wiceszef resortu zdrowia, zapytany przez dziennikarzy, czy w najbliższym spotkaniu weźmie udział minister Adam Niedzielski, odpowiedział: "Umówiliśmy się w tym samym składzie". Co oznacza, że Niedzielskiego zabraknie na kolejnym spotkaniu.

bEKllXeR

Protestujący medycy mieli nadzieję, że ich postulaty zostaną zaakceptowane przez rząd już we wtorek.

Liczyliśmy, że wciąż trwający protest, jak i ciągłe zapewnienia resortu o chęci współpracy, sprawią, że dziś rząd przyjmie nasze koncepcje o charakterze organizacyjnym oraz zostanie przedstawiona nam propozycja zmian dążących do naprawy publicznej ochrony zdrowia w Polsce - powiedział wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak.

Jak dodał, wyliczenia kosztów wejścia w życie postulatów mają zostać przekazane protestującym przed kolejnym spotkaniem w najbliższy czwartek. Z kolei przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok oceniła, że było to techniczne spotkanie.

bEKllXeS

- Kolega powiedział państwu, że nie mamy odpowiedzi na najistotniejszy element dotyczący wyliczenia przez Ministerstwo Zdrowia kosztów 104 mld zł, które tak poruszyły opinię publiczną. Domagamy się od ubiegłego poniedziałku informacji dotyczących przyjętych założeń i metodologii tych wyliczeń. Mam nadzieję, że otrzymamy je w czwartek - powiedziała Ptok.

Postulaty związkowców

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in.: podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów.

Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKllXfm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
mak
4 tyg. temu
NIE KPIJ SOBIE Z POLICJI.TYLKO TEN NIENAWIDZI POLICJI CO JEST BANDYTĄ! LEKARZE TEŻ SĄ POTRZEBNI.SZACUNEK DO WSZYSTKICH CO MAJĄ BARDZO ODPOWIEDZIALNĄ PRACĘ.
ZK590
4 tyg. temu
SKĄD pieniądze dla biednych medyków? Tak są zmęczeni wypisywaniem L4 dla policji, czy bieganiem do kolejnego punku prywatnych przyjęć? Poza tym dosypywanie gotówki do tak chorego i patologicznego systemu to kolejne marnotrawstwo pieniędzy podatników.
Ma da
4 tyg. temu
Służba Zdrowia ani kroku w tył w negocjacjach. Pinokio wyraźnie stwierdził że nadwyżka budżetowa wynosi ponad 80 miliardów złotych. Ma z czego dać na zasłużone podwyżki dla służby zdrowia. Mam tylko jedno ale. Ten facet za kłamstwa był już dwukrotnie skazany prawomocnym wyrokami.
bEKllXfn
Track
4 tyg. temu
Czego oni właściwie chcą?Pisiory chcą dać im przecież bardzo dużą podwyżkę .Inni nie dostają nic .
realista
4 tyg. temu
dlaczego ludzie nie rozumieją że pielęgniarki, nauczyciele i emeryci zawsze będą klepać biedę w tym kraju bo jest ich za dużo żeby dać jakąś podwyżkę czy w ogóle jakieś uczciwe pieniądze !!
...
Następna strona