Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prywatne przychodnie i gabinety zadłużone na potęgę. KRD: 100 mln zł długu

16
Podziel się:

Długi prywatnej opieki lekarskiej przekroczyły 100 mln zł - wynika z danych KRD. To 10 razy więcej w porównaniu z 2014 r. Niechlubnym rekordzistą jest placówka z Krakowa - ma 1,5 mln zł długu.

Raport KRD. Prywatna opieka medyczna w Polsce tonie w długach
Raport KRD. Prywatna opieka medyczna w Polsce tonie w długach (123RF)
bECkxUHp

Mimo coraz szerszej popularyzacji prywatnej opieki lekarskiej w Polsce, branża zmaga się z gigantycznym zadłużeniem. Jak wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów, zadłużenie prywatnych przychodni i gabinetów przekracza 100 mln zł. To stanowi aż 10-krotny wzrost wobec 2014 r. - wtedy zadłużenie prywatnych podmiotów medycznych sięgało 10 mln zł.

- Obecnie w bazie danych Rejestru jest 2164 dłużników, którzy mają do oddania średnio 46,5 tys zł. Pięć lat temu było ich 904, a średni dług wynosił 11 tys. zł - wylicza Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

bECkxUHr

Jak czytamy w raportcie, "zadłużenie obejmuje zarówno przychodnie i gabinety lekarskie, jak i pozostałą działalność w zakresie prywatnej opieki zdrowotnej, prowadzoną przez gabinety rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne czy laboratoria medyczne. Zarówno jeśli chodzi o liczbę dłużników, jak i wielkość zadłużenia, zdecydowanie przeważają jednoosobowe działalności gospodarcze".

Zobacz także: Obejrzyj: Emeryci toną w długach

Niechlubny rekord pod względem wysokości zadłużenia należy do prywatnej praktyki lekarskiej z Krakowa. Ma w sumie trzy zobowiązania opiewające na 1,5 mln zł wobec funduszu sekurytyzacyjnego. Z kolei "najbardziej zadłużonym województwem" jest mazowieckie. Działające tu prywatne przychodnie i gabinety mają blisko 23 mln zł długu. Drugie miejsce należy do Śląska - ok. 12 mln zł długu, na trzecim jest Wielkopolska - 9,5 mln zł niespłaconych zobowiązań. Oczywiście to nie województwa muszą oddać pieniądze, a właściciele działających tam prywatnych praktyk lekarskich.

bECkxUHx

Raport KRD obrazuje też wzrost sektora prywatnej opieki medycznej w Polsce. W 2017 r. krajanie wydali na prywatne usługi medyczne 22 mld zł, a w 2022 r. będzie to już 31 mld zł.

"Największe wzrosty sprzedaży usług notują duże komercyjne sieci medyczne, wspierane silnym marketingiem i napędzane abonamentami, jakie firmy wykupują swoim pracownikom w formie benefitów pozapłacowych. Poza sieciami rynek prywatnych usług medycznych jest w Polsce bardzo rozdrobniony, a wzrosty w tej części rynku nie są i raczej nie będą aż tak wysokie jak wśród dużych graczy" - napisano w raporcie Krajowego Rejestru Długów.

bECkxUHy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl Emeryci toną w długach

bECkxUHS
KOMENTARZE
(16)
Bob
2 lata temu
Nie wiem, jakie są intencje z podawaniem takich informacji? I czemu mają służyć?
Doran
2 lata temu
Nie podniecac się...a doktoryzował widocznie w koszty wrzucily za drogie auto i powstał problem...u nas w Radomiu lekarz nie jezdzi tanszym autem niz 100 tys...a nikt nie wspomina ze prywatne przychodnie co miesiac dostaja 70 zł z NFZ za pacjenta...to sa setki tys zł miesiecznie...gdzie te pieniadze?
piada
2 lata temu
niech zgadnę podpisali kontrakty z NFZ ?
bECkxUHT
Ile?
2 lata temu
Tylko wroclawski PCZ S.A. zarzadzany, przez jak twierdzi prokuratur Kucharski, grupę. przestepcza jest winny pokrzywdzonym ok. 100 mln zł.
Adam
2 lata temu
"Mimo coraz szerszej popularyzacji prywatnej opieki lekarskiej w Polsce" TO JEST BZDURA !!! ludzie po prostu nie mają wyjścia !!! muszą iść prywatnie a konowały kroją na potęgę!! u prywaciarzy kolejki są 90% mniejsze a państwowo człowiek od wizyty do wizyty by UMARŁ !!!