Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Przeciętne wynagrodzenie blisko rekordu. Wzrosło mocniej od prognoz

211
Podziel się:

Przeciętna płaca w średnich i dużych firmach przekroczyła w marcu 5900 zł brutto - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To o ponad 350 zł większa kwota niż ta odnotowana miesiąc temu.

Przeciętne wynagrodzenie blisko rekordu. Wzrosło mocniej od prognoz
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu 2021 roku. (Adobe Stock)

Po 12 miesiącach pandemii bezrobocie w Polsce jest wyższe, ale nie przełożyło się to na szczęście na większą presję płacową. A przynajmniej nie widać tego w oficjalnych statystykach. Co więcej, GUS oszacował, że w rok przeciętne wynagrodzenie wzrosło aż o 8 proc.

W marcu w średnich i dużych firmach (zatrudniających powyżej 9 pracowników) płacono około 5929,05 zł brutto. To wyraźnie więcej niż rok wcześniej, gdy przeciętna płaca wynosiła 5489,21 zł.

Dane dotyczące zarobków wyglądają lepiej niż miesiąc temu. Wtedy średnia była na poziomie 5568,82 zł, a roczna dynamika wzrostu wynosiła 4,5 proc.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

Skala wzrostu płac niemal dwukrotnie wyższa niż w lutym zaskoczyła nawet ekonomistów, którzy i tak byli dość optymistycznie nastawieni. Prognozowali podwyżki w skali roku rzędu 5,5 proc., a wyszło aż 8 proc.

Tym samym nieoczekiwanie płace zbliżyły się do rekordowego poziomu odnotowanego w grudniu 2020 roku (ze względu na premie, dodatki świąteczne itp. zawsze w grudniu padają rekordy). Wtedy było to 5973,75 zł.

Premie i wypłata "na rękę"

Duży wzrost średniej płacy urzędnicy GUS tłumaczą m.in. wypłatami premii kwartalnych, świątecznych, uznaniowych, motywacyjnych, nagród rocznych czy wynagrodzeń za nadgodziny, które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń.

Kwoty podawane przez GUS to oczywiście wartości brutto wynagrodzenia. Na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. W marcu na rękę pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy oficjalnych stawkach na poziomie 5929,05 zł brutto około 4268,71 zł netto.

813 zł - mniej więcej tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne niecałe 460 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i prawie 390 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

Spada zatrudnienie

Przy okazji danych o zarobkach, GUS opublikował także informacje na temat zatrudnienia. W średnich i dużych firmach (ponad 9 osób) w marcu pracowało 6 mln 330,3 tys. ludzi.

Wynagrodzenia mocno wzrosły, ale zatrudnienie spadło - o 1,3 proc. Ze statystyk w rok ubyło blisko 80 tys. pracowników. Pocieszający jest fakt, że dynamika spadku zatrudnienia nieco wyhamowała. Miesiąc wcześniej była na poziomie 1,7 proc.

W przeciwieństwie do płac, tu prognozy ekonomistów były w punkt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(211)
Mario79
3 lata temu
ale sensacja w dużych miastach 6000 brutto to srednia placa juz od 5 lat. Widać, że znowu jakieś dziwne kompleksy panuja w stosunku do zachodu jakoby tam się zarabiała dużo wiecej co jest bzdurą, we francji miliony haruja za 1500 euro miesiecznie czyli 6000 tysiecy złotych, wiec faktycznie eldorado. Nie wiem kiedy upadnie mit rzekomo wspaniałych zarobków na zachodzie i niby "głodowych" w Polsce, co jest wierutną bzdurą. Jakoś tysiące młodych francuzów, włochów, hiszpanów czy portugalczyków lgną do wielkich polskich miast zeby tutaj zyc i zarabiac. To chyba daje do myskenia!
PAblo
3 lata temu
Bzdura totalna z tym średnim wynagrodzeniem skąd oni biorą te dane
Anonim
3 lata temu
Przecież ja pracuję w obi w woj. Śląskim i nam na rękę 2200 zł i większość moich kolegów ma podobnie więc jak to możliwe że w Polsce zarabia się powyżej 5000 brutto Jak ?
~Andrzej
3 lata temu
Gdyby ceny były takie same a wyplata większa to rozumiem .
Widz
3 lata temu
Kiedyś był serial Z archiwum X. Było w nim więcej prawdy niż w tych danych.
...
Następna strona