Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|

Rekordowy pesymizm. Ponad połowa prezesów spodziewa się spowolnienia

75
Podziel się:

Liderzy biznesu patrzą pesymistycznie na rozwój globalnej gospodarki. Spowolnienie prognozuje 53 proc. badanych. To najwyższy wynik od siedmiu lat.

Wśród liderów biznesowych na świecie panuje pesymizm w odniesieniu do oceny rozwoju globalnej gospodarki.
Wśród liderów biznesowych na świecie panuje pesymizm w odniesieniu do oceny rozwoju globalnej gospodarki. (PAP, Lech Muszyński)

""U progu nowej dekady liderzy biznesowi deklarują rekordowy pesymizm w ocenie perspektyw rozwoju globalnej gospodarki. Aż 53 proc. z nich przewiduje osłabienie tempa wzrostu gospodarczego w 2020 r., najwięcej w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej i na Bliskim Wschodzie" - dowiadujemy się z nowego opracowania PwC.

Jak czytamy dalej: "Analogiczny wskaźnik wynosił 29% w 2019 roku i tylko 5% w 2018 r. Mniej negatywni w ocenie globalnej gospodarki są prezesi z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, choć w porównaniu do poprzedniego badania również widać tu duże zmiany - obecnie 43% respondentów przewiduje spowolnienie gospodarcze wobec 31% w 2019 r."

Z kolei odsetek dyrektorów generalnych przewidujących zwiększenie tempa wzrostu gospodarczego spadł na świecie z 42 proc. w 2019 roku do 22 proc. w 2020 roku. W Europie Środkowo-Wschodniej ten wskaźnik spadł z 38 proc. do 24 proc.

Zobacz także: Obejrzyj: Spowolnienie jest faktem. Ekspert: będzie jeszcze gorzej

Obawy o tempo rozwoju gospodarczego wpłynęły także na zmniejszenie pewności co do wzrostu przychodów firm, choć ten wskaźnik nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. W perspektywie najbliższych 12 miesięcy pewność podwyższenia przychodów wyraziło 73 proc. badanych na świecie i w naszym regionie, choć odpowiedź 'bardzo pewny' globalnie wybrało tylko 27 proc., a w CEE 37 proc.

Eksperci PwC podkreślają, że w żadnym innym regionie na świecie dostępność kluczowych umiejętności nie wzbudza tak dużego niepokoju jak w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. To z jednej strony efekt odpływu talentów z naszego regionu, z drugiej - transformacji cyfrowej, która modyfikuje działanie firm i całego otoczenia biznesowego oraz wymaga od pracowników nowych kompetencji.

Zdaniem badanych, najlepszym sposobem wypełnienia tej luki są szkolenia służące zmianie lub podnoszeniu kwalifikacji kadry. Deklaracje nie idą jednak do końca w parze z działaniami. 18 proc. prezesów na świecie i 15 proc. w naszym regionie uważa, że dokonało "znaczącego postępu" w tworzeniu programów podnoszenia kwalifikacji.

Masz newsa, zdjęcie, film? Wyślij na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(75)
Zenek Wlkp
4 lata temu
Powtarzam po raz kolejny warsiawka nie nadaje się do rządzenia Polską.
nxhds
4 lata temu
Zobaczcie jakie super perspektywy Morawiecki i rzad to jest to
cccc
4 lata temu
kogo to dziwi? jest wojna handlowa i klimatomania... A problemem najwazniejszym jest restrukturyzacja gospodarki swiatowej z zachodocentrycznej na cos niewiadomego...Gdyby ktos mial pomysl na przyszlosc przeszlo by to szybko i mniej bolesnie. Ale teraz jest to nie do przewidzenia ile lat tak bedzie i czy nakoncu nie bedzie jakas globalna wojna...
Ach ten piekn...
4 lata temu
No właśnie a kto rządził 7 lat temu ?? PO . Czyli wniosek : 7 lat i powyżej było bardzo źle. Money sam się zaorał
Turysta
4 lata temu
No bieda zamknąć wszystko i na filipiny na ryby...
...
Następna strona