Notowania

Rolnicze podróbki do ochrony roślin. Wykryto rekordową ilość nielegalnych środków

Ponad 92 tony, czyli trzy razy więcej niż rok temu, nielegalnych środków do ochrony roślin wykryto podczas trwającej dwa miesiące kontroli. To już trzecie tego typu wspólne śledztwo polskich służb i Europolu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Łącznie we wszystkich krajach inspektorzy przeprowadzili 3039 kontroli.

Operacja nazywana Silver Axe zostałała przeprowadzona po raz czwarty, w tym po raz trzeci w Polsce. W jej ramach w wielu krajach Unii Europejskiej służby wyłapują rolnicze podróbki, w szczególności na obszarach przygranicznych. Łącznie we wszystkich krajach inspektorzy przeprowadzili 3039 kontroli.

Szczegółowe dane opublikuje Europol, a "Rzeczpospolita" poznała wyniki polskiej akcji. Inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) znaleźli rekordową ilość 92,3 tony nielegalnych środków ochrony roślin, z czego blisko 86 ton zatrzymano na granicy kraju. Ponad 800 kontroli przeprowadzono przy skoordynowanej współpracy trzech służb: PIORiN, Krajowej Administracji Skarbowej oraz policji.

Dane biją po oczach, wiele zmieniło się od przeprowadzenia pierwszej operacji. W latach 2015-2016 kontrole trwały dwa tygodnie, we wszystkich krajach wykrywano wtedy kolejno 190 ton i 122 tony nielegalnych środków do ochrony roślin. Do operacji wrócono w 2018 r., wydłużając czas operacyjny do miesiąca. W Polsce w ubiegłym roku wykryto ponad 26 ton nielegalnych środków.

Obejrzyj: Kontrole PIP. Nie zawsze winni pracodawcy

Tegoroczna edycja w Polsce to ponad trzy razy więcej wykrytych rolniczych podróbek. Tym razem Europol bezpośrednio wspierał działania krajowe, jego przedstawiciele brali udział w kwietniowej rewizji środków ochrony roślin wprowadzanych drogą morską. Wprowadzanie na rynek podrobionych środków ochrony roślin jest zjawiskiem znanym od dawna i przybiera różny kształt - od wprowadzania przez granice zewnętrzne Unii podróbek z państw trzecich, poprzez przemyt w bagażu podręcznym, aż do nadużyć pozwoleń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na handel równoległy tymi środkami.

Kiedy rolnicze podróbki trafią już do krajów UE, są rozprowadzane w internecie lub bezpośrednio dostarczane do rolników. Inspekcja przyznaje, że udział w akcji Europolu, w której uczestniczą urzędy ds. ochrony roślin, organy celne i organy ścigania z wielu krajów UE, to jedna z najbardziej prestiżowych inicjatyw, w jakich brała udział.

"Z uwagi na przestępczy charakter obrotu podrobionymi środkami ochrony roślin, powodzenie prowadzonej pod patronatem Europolu akcji w dużej mierze uzależniane było od zaangażowania w działania kontrolne organów policji" – informuje cytowany przez "Rzeczpospolitą" PIORiN. Kontrole prowadzone były w portach morskich, na lotniskach, lądowych przejścia granicznych, na drogach przygranicznych i targowiskach, w składach celnych oraz wewnątrz kraju.

Silver Axe to istotna akcja, gdyby spojrzeć na raport o stanie naruszenia praw własności intelektualnej z 2019 r. opublikowany przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Wynika z niego, że podrobione środki ochrony roślin i agrochemikalia to jeden z kluczowych sektorów gospodarki, który przyczynia się do prawie 60 mld euro strat rocznie w całej Unii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kontrola, rolnictwo, środki ochrony roślin, europol, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-06-2019

bhggghjhBrak słów. Wszędzie tylko chemia.

19-06-2019

kkk"Panstwo z dykty."? Ciekawe czy na rekord ida tez stosowane w hodowli nielegalne "chinskie" antybiotyki oraz nielegalne pasze i … Czytaj całość

19-06-2019

łoloDlaczego wprost nie napiszą że te środki są podrabiane e Chinach.

Rozwiń komentarze (45)