Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rośnie płaca minimalna. Wywinduje to także inne opłaty

47
Podziel się:

W 2024 r. minimalne wynagrodzenie zostanie zwaloryzowane, podobnie jak w tym roku, dwa razy. To efekt wysokiej inflacji. To oznacza, że nie tylko płaca minimalna pójdzie górę, ale także wiele innych opłat, które są powiązane z tym wskaźnikiem.

Rośnie płaca minimalna. Wywinduje to także inne opłaty
Pensja minimalna zostanie podwyższona w 2024 roku dwa razy (Adobe Stock, Marcin Tryc)

Płaca minimalna, nazywana również najniższym wynagrodzeniem czy najniższą krajową, to najmniejsza z możliwych płac, jaka może być zaoferowana zatrudnionemu za wykonywanie obowiązków w pełnym wymiarze czasu pracy.

Kiedy inflacja jest powyżej 5 proc., wtedy waloryzacja minimalnego wynagrodzenia jest dwa razy w roku. Rząd zaproponował, żeby od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 4242 zł, natomiast od pierwszego lipca 4300 zł. Od tego wyliczana jest stawka godzinowa, czyli 27,70 zł brutto od stycznia i 28,10 zł brutto od lipca 2024 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekonomistka o "dziurze Morawieckiego". "To co boli, to brak transparentności"

Pensja minimalna. Konsekwencje podwyżki

Bezpośrednim skutkiem podniesienia płacy minimalnej jest to, że pracodawcy muszą płacić więcej swoim zatrudnianym na podstawie umowy o pracę pracownikom, bez względu na to, czy obowiązuje ich wynagrodzenie miesięczne, czy są rozliczani godzinowo, z zastosowaniem minimalnej stawki za godzinę. Jednak wzrost minimalnej pensji powoduje też wzrost podatku i składek ZUS opłacanych za każdego zatrudnianego.

Podwyżka płacy minimalnej ma jeszcze jeden ważny skutek, ujemnie wpływający na finanse przedsiębiorców. Powoduje ona bowiem wzrost wysokości składek odprowadzanych do ZUS za samych właścicieli firm. Wszystko dlatego, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców opłacających preferencyjny ZUS stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Wyższa płaca minimalna wywołuje także skutek w postaci wzrostu dodatku za pracę w godzinach nocnych, pensji za czas gotowości do pracy i przestoju, odprawy z tytułu zwolnień grupowych czy odszkodowania w związku z naruszeniem zasad równego traktowania w zatrudnianiu, mobbingiem lub dyskryminacją. Zmienia ona świadczenie pieniężne dla praktykanta czy wysokość wynagrodzenia gwarancyjnego za niewykonywanie obowiązków z powodu rozkładu czasu pracy.

Mandaty w górę

Kwota minimalnego wynagrodzenia jest też podstawą do obliczania mandatów karnych. Wzrosną zatem m.in. kary za wykroczenia skarbowe. Zgodnie z prawem taka kara może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Z kolei mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Wzrosną też kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
Ala
6 miesięcy temu
Więc niech też podniosę stawki więcej zarabiającym pracownikom (bo inaczej wszystkich zrównają do najniższej krajowej). A o to niestety trzeba się samemu upominać.
Ania
10 miesięcy temu
Wrucia Tusk to będzie super
Taka prawda
10 miesięcy temu
Tylko żeby emerytów i rencistów nie przyjmowali bo młodzi uciekają za granicę bo emeryt ma 5tys zł a jeszcze pracuje bo mu brakuje i bloguje miejsca pracy w sumie blokują miejsca pracy w całym kraju
Prawda
10 miesięcy temu
Płacą w górę bo chcą wprowadzić podatki które zabiorą więcej
Myśl
10 miesięcy temu
Bardzo dobrze trzeba zrównać zarobki z unijnymi nie po to wstąpiliśmy do uni żeby ciągle być gorszymi .Dlaczego ani rząd ani opozycja nic nie mówią że w Polsce są najniższe zarobki,za to wszyscy mówią że w Polsce są niższe ceny
...
Następna strona