Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Weronika Szkwarek
|
aktualizacja

Płaca minimalna w Polsce pójdzie w górę

1006
Podziel się:

Mateusz Morawiecki przekazał, ile będzie wynosić nowa płaca minimalna. – Od nowego roku płaca minimalna ma wynieść 4242 zł – wskazał. Premier dodał, że dzisiaj w Polsce opłaca się pracować, co przekłada się na dynamiczny wzrost aktywności zawodowej.

Płaca minimalna w Polsce pójdzie w górę
Premier pokazał, ile będzie wynosić płaca minimalna w 2023 roku (PAP, PAP/Przemysław Piątkowski)

Premier mówił podczas konferencji, że mamy rekordowo niskie bezrobocie oraz wzrost PKB. – Te wyniki gospodarcze nie są żadną niespodzianką. To przemyślana strategia. (...) Dane zaskakują samych ekonomistów – wskazał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd zmienia budżet. Ekonomistka zwraca uwagę na kwotę 18 mld zł. "PiS o tym nie mówi"

– Dzisiaj w Polsce opłaca się pracować, co przekłada się na dynamiczny wzrost aktywności zawodowej. Przez ostatnie lata zrobiliśmy dużo, aby przywrócić godne warunki pracy i godną płacę. Dlatego od pierwszego lipca płaca minimalna wzrośnie do 3600 zł, a po nowym roku  to jeszcze zobaczymy, jakie będą rezultaty dyskusji na Radzie Dialogu Społecznego  będzie przekraczała 4000 zł – powiedział premier.

Przekazał również, że Polska odchodzi od modelu "taniej siły roboczej".

Minimalne wynagrodzenie

Marlena Maląg przekazała, że rząd jest zobligowany do 15 czerwca przekazać swoją propozycję dotyczącą minimalnego wynagrodzenia w nadchodzącym roku.

– Przypomnę, że kiedy inflacja jest powyżej 5 proc., wtedy waloryzacja minimalnego wynagrodzenia jest dwa razy w roku. Proponujemy, żeby od 1 stycznia 2024 roku stawka wyniesie 4242 zł, natomiast od pierwszego lipca 4300 zł. Od tego wyliczamy stawkę godzinową, czyli 27,70 zł brutto od stycznia i 28,10 zł brutto od lipca 2024 roku – powiedziała szefowa resortu rodziny.

Przekazała również, że podniesienie płacy minimalnej zasili polskie budżety kwotą 18 mld zł. – Ta propozycja zostanie przedstawiona na Radzie Dialogu Społecznego, zarówno strona pracodawców, jak i strona pracowników będzie się wypowiadała na ten temat i następnie wróci to na Radę Ministrów, aby została podjęta ostateczna decyzja – mówiła Marlena Maląg.

Waloryzacja rent i emerytur

Minister rodziny wskazała, że zgodnie z szacunkami w 2024 roku emerytury i renty wzrosną co najmniej o 12,3 proc.

Prognozowany koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń planowo wyniesie ok. 43,6 mld zł.

– Troszczymy się przede wszystkim, aby polskie rodziny mogły w tym trudnym czasie godnie funkcjonować. To dzięki wszystkim tarczom, które zostały uruchomione, ale również działania przemyślane i przeanalizowane od czasu covidu, kiedy silna interwencja państwa przyczyniła się do tego, że dziś mamy historycznie najniższe bezrobocie – powiedziała Marlena Maląg.

Projekt budżetu państwa

Magdalena Rzeczkowska, minister finansów, podała, że podczas posiedzenia Rady Ministrów przestawiono projekt budżetu państwa na przyszły rok.

– Przygotowując te założenia, szczególny nacisk kładziemy na wzmacnianie potencjału polskiej gospodarki, na jej odbudowę po kryzysie energetycznym wywołanym przez rosyjską agresję. Bardzo ważna też jest dbałość o stabilność polskich finansów, o stabilność zadłużenia publicznego. Uwzględniamy również wytyczne europejskie – mówiła Rzeczkowska.

Podczas konferencji przekazano, że w latach 2008-2015 dług publiczny wzrósł w relacji do PKB o 6,8 p.p., natomiast w latach 2016-2022 dług w relacji do PKB spadł o 2,2 p.p.

Rzeczkowska przekazała, że 800 plus wpłynie na wzrost PKB o 0,2 p.p. w 2024 r. i 0,1 p.p. dla inflacji. W przyszłym roku wzrost PKB ma osiągnąć poziom 3,0 proc.

Prognozowany jest wzrost przeciętnego wynagrodzenia 11,9 proc. W 2024 r. będzie dodatni realny wzrost wynagrodzeń. Inflacja ma wynieść w całym 2023 r. 12 proc., a w 2024 roku średniorocznie ma wynieść około 6,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1006)
Renia
6 miesięcy temu
Zrównać wszystkie zarobki każdemu po równo Żołądki mamy te same
Renia
6 miesięcy temu
Zrównać wszystkie zarobki każdemu po równo Żołądki mamy te same
Gość
6 miesięcy temu
A może obniżyć zusy i inne koszty jak energia, a w zamian więcej dla pracownika?? Przecież wyższa minimalna to tylko większe wpływy do budżetu, a mniej w portfelu, bo będą podwyżki wszystkiego!
Adam
6 miesięcy temu
W Niemczech minimalna dwa razy wyższa i ani firmy nie padają, ani nie jest dużo drożej, ani inflacja nie jest wyższa. Kto nam wmawia, że Polak ma być ciągle biedny i mało zarabiać?
Adam
6 miesięcy temu
Ja prosze autora o tabelkę z cenami chleba vs najniższą krajową. Może wtedy niektórym tworzą się oczy.
...
Następna strona