Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rynek mieszkań. Ubezpieczenia lokali są niedoszacowane

Coraz więcej mieszkań na jest ubezpieczonych na niższą sumę gwarancyjną niż wartość nieruchomości. Bierze się to z faktu, że ceny mieszkań rosną, w przeciwieństwie do wysokości składek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mateusz Madejski)
Mieszkania są ubezpieczone na niższą sumę gwarancyjną niż ich wartość.

Jak podaje "Puls Biznesu", już 30 proc. polskich mieszkań jest ubezpieczonych na niższą sumę gwarancyjną niż ich realna wartość. Tak wynika z badań Cenatorium na zlecenie dwóch firm ubezpieczeniowych. Jeszcze dwa lata temu analiza rynku wykazała, że różnica ta wynosiła 15 proc.

Jak tłumaczy gazeta, fakt ten bierze się z tego, że ceny mieszkań stale rosną. Natomiast wysokość składek ubezpieczenia się nie zmienia.

Dla wielu klientów polisa jest niepotrzebnym wydatkiem. - Problem pojawia się wtedy, kiedy wydarzy się coś złego. W takiej sytuacji wychodzi na jaw, że często ubezpieczamy je na najniższą możliwą kwotę, niemającą nic wspólnego z rzeczywistą wartością rynkową - tłumaczy Mariusz Kurzac, dyrektor zarządzający w Cenatorium. Jego wypowiedź cytuje "PB".

Zobacz też: Kiedy kolejne branże zostaną odmrożone? "Działamy w sytuacji ogromnej niepewności"

Dzisiaj branża nie widzi problemu z takiego stanu rzeczy. Jednak w przypadku, gdy dojdzie np. do pożaru mieszkania, a na jego odbudowę polisa nie wystarczy, wtedy do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięci ubezpieczyciele - podkreśla "PB". Klienci bowiem mogą się domagać urealnienia wypłaconego odszkodowania.

Akcje spółek z udziałem Skarbu Państwa powoli odrabiają straty po ostatnim załamaniu.
Indeks PiS 2.0. Spółki Skarbu Państwa podnoszą się po uderzeniu koronawirusa

Łukasz Wawrzeńczyk, prezes Profika Broker, wskazuje na kilka powodów obecnego stanu rzeczy na rynku ubezpieczeń mieszkaniowych. - Zjawisko niedoubezpieczenia mieszkań może wynikać z bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości, braku bieżącej aktualizacji wartości mieszkań przy odnowieniach, wąskiego zakresu ubezpieczenia lub błędnego określenia sumy ubezpieczenia - tłumaczy, cytowany przez gazetę.

Ropa WTI nigdy nie była tak tania
Ropa nigdy nie była tak tania. Kontrakty w USA spadły poniżej zera

Jak wskazuje badanie Nationale-Nederlanden, na które powołuje się "PB", obecnie 60 proc. Polaków ubezpieczenia swoje mieszkania.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: mieszkania, ubezpieczenia, ubezpieczenie mieszkania, rynek mieszkaniowy, polska, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-04-2020

squun"Dla wielu klientów polisa jest niepotrzebnym wydatkiem. - Problem pojawia się wtedy, kiedy wydarzy się coś złego. " Rozumiem że ma Pan na … Czytaj całość

21-04-2020

azaUwaga !! Artykuł sponsorowany przez ubezpieczycieli kombinujących podwyżkę składek!!!!

21-04-2020

vellazawsze (!!) przy wypłacie jakichkolwiek odszkodowań jest problem !!!...dlatego odechciewa się ubezpieczać cokolwiek...

Rozwiń komentarze (14)