Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkp
02.07.2020 21:20

Sąd utrzymał w mocy niekorzystny dla PKP Cargo wyrok. Przewoźnik rozważa kasację

Sąd apelacyjny utrzymał w mocy niekorzystny dla PKP Cargo wyrok sądu. Przewoźnik rozważa wniesienie apelacji. Sprawa ciągnie się od 2015 r., kiedy prezes UOKiK zarzucił przewoźnikowi, że nadużywa pozycji dominującej.

Podziel się
Dodaj komentarz
Niekorzystny dla PKP Cargo wyrok jest prawomocny

31 grudnia 2015 r. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję, w której stwierdził nadużywanie przez PKP Cargo pozycji dominującej na krajowym rynku kolejowych przewozów towarowych. Przewoźnik odwołał się odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przyznał rację prezesowi UOKiK. Po stronie przewoźnika nie stanął również sąd apelacyjny w Warszawie, który 2 lipca oddalił apelację.

Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny. Spółka rozważa wniesienie skargi kasacyjnej od wyroku oraz wniosku o wstrzymanie wykonalności wyroku.

Chodzi o niemałe pieniądze, bo 14,22 mln zł.

Obejrzyj: Mateusz Morawiecki deklaruje miliardy na inwestycje. Prezes Budimexu komentuje

PKP Cargo przekonuje, że wyrok budzi wątpliwości "w szczególności w zakresie braku uwzględnienia zarzutu spółki, iż prezes UOKiK nie miał prawa wydać nowej decyzji o nałożeniu kary - bez ponownego wszczęcia postępowania".

PKP Cargo planami ekspansji "podpadł" inwestorom giełdowym.
PKP Cargo na historycznym dnie. Plany ekspansji dobiły giełdę

Druga wątpliwość, która podnieśli prawnicy PKP Cargo dotyczy tego, że prezes UOKiK pozostawił karę pieniężną w praktycznie tej samej wysokości, "pomimo iż we wcześniejszym wyroku sąd nakazał ponowne przeanalizowanie wszystkich okoliczności wpływających na wymiar kary".
PKP Cargo zadebiutowało w 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnym, spedycji oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe.

Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej. W 2019 r. miała 4,78 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkp, kolej, pkp cargo, gospodarka, wiadomości, uokik, wyrok sądu
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-07-2020

DendrytAle jakby Arriva, DB czy CTL coś takiego zrobiło to by było spoko

02-07-2020

podatnikNie ma to jak doje..... swojego, komu służy UOKIK? Mam wrażenie, że UOKiK dla zasady niszczy krajowych przedsiębiorców.

03-07-2020

l1paNiemce chcą tu wejść,to polski urząd pomaga.

Rozwiń komentarze (4)