Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Sądy zwolniły po reformach PiS. Resort publikuje statystyki

292
Podziel się

Z opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości danych wynika, że postępowania sądowe po reformach PiS przedłużyły się o średnio 1,5 miesiąca.

Sądy zwolniły po reformach PiS. Resort publikuje statystyki
Zbigniew Ziobro jako szef resortu sprawiedliwości ma o czym myśleć. (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)
bDSZWVDp

Resort sprawiedliwości opublikował zestawienie średniego czasu postępowań sądowych z lat 2011 - 2020. Wynika z niego, że w 2011 roku na rozstrzygnięcie postępowania czekało się 4,1 miesiąca

W 2015 roku, kiedy władzę objęło Prawo i Sprawiedliwość, średni czas rozstrzygnięcia wynosił 4,2 miesiąca, a po pierwszym roku wydłużył się do 4,7 miesiąca.

W kolejnych latach było coraz gorzej. W 2019 roku na rozstrzygnięcie sprawy trzeba było czekać aż 5,7 miesiąca.

bDSZWVDr
Zobacz także: Nowy Ład blokuje reformę OFE? Prezes PFR wyjaśnia

W 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia, sądy działały jeszcze wolniej. Średni czas oczekiwania na orzeczenie wzrósł o 1,2 mies. Nie wiadomo, jak sytuacja wyglądałaby, gdyby nie kryzys pandemiczny.

– Z danych wynika, że Zbigniew Ziobro – najdłużej sprawujący funkcję ministra sprawiedliwości po 1989 r. – nie potrafi zorganizować wymiaru sprawiedliwości tak, aby sądy mogły rozstrzygać sprawy w satysfakcjonującym czasie. Przez ostatnie pięć lat czas trwania postępowań się wydłuża – mówi "Gazecie Wyborczej" Bartłomiej Przymusiński, sędzia i rzecznik Iustitii.

bDSZWVDx

Zdaniem niektórych sędziów, wpływ na spowolnienie działania sądów miały wprowadzane przez PiS reformy. Chodzi m.in. o czystkę prezesów sądów, którą przeprowadzono w 2017 roku, czy zamrożenie części etatów w sądach i odblokowanie dopiero w 2018 roku, gdy Sejm obsadził Krajową Radę Sądownictwa.

– Obecna KRS wskazuje często do sądów osoby popierające upolitycznienie sądownictwa, ale niekonieczne przygotowane merytorycznie. Znamy historie osób, które później sobie nie radzą, bo mają niskie kompetencje – mówi "Wyborczej" sędzia Przymusiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSZWVDS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(292)
Jan
1 tyg. temu
Ciekawe. Jak Obajtek kupował Polska Presse to UOKiK wydał zgodę w tydzień. Jak Agora kupiwala Radio Zet to UOKiK myślał rok i wydal negatywna decyzję. Więc tu nie chodzi o czas ale o fakt kogo dotyczy sprawa. Rasa panów dba o siebie i koryto jak nikt w historii tego kraju.
to ja
1 tyg. temu
Jaka reforma? Oni podporządkowują sądy pod swoje pisowskie prawo, a szarych ludzi mają w du... Gdyby chcieli coś zmienić to zaczęli by od przepisów!!!
Pompus
1 tyg. temu
Czego sie pis dotknie to spartoli.
bDSZWVDT
...
1 tyg. temu
karton dykta i paścież takie mamy państwo pod rządami pis !!!!
kmac
1 tyg. temu
OD KIEDY TO PODPORZĄDKOWANIE SĘDZIÓW POLITYKOM NAZYWA SIĘ REFORMĄ?
...
Następna strona