Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Sejm zajmuje się ustawą dot. COVID-19. Henryk Kowalczyk apeluje do premiera

201
Podziel się

Ustawa o walce z COVID-19 w Sejmie, chodzi o transfer 7,5 mld euro z unijnych środków. Poseł PiS i były minister Henryk Kowalczyk prosi premiera Mateusza Morawieckiego, by jasno powiedział, że te pieniądze w budżecie już były. Tak, by inni "nie mącili ludziom w głowach".

Ustawa o COVID-19 w Sejmie. Minister PiS żąda wyjaśnieni od premiera Morawieckiego
Ustawa o COVID-19 w Sejmie. Minister PiS żąda wyjaśnieni od premiera Morawieckiego (PAP, PAP/Radek Pietruszka)
bErgLWYB

Kilka razy przedkładane, ale wreszcie doszły do skutku. Obrady Sejmu zostały wznowione. W porządku obrad znalazło się jedynie "rozpatrzenie sprawozdania komisji nad rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r.".

Jak doprecyzował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, mowa o funduszach europejskich na walkę z koronawirusem. Z mównicy sejmowej padł zaskakujący apel polityka PiS do szefa rządu Mateusza Morawieckiego. Były minister środowiska, a obecnie poseł Henryk Kowalczyk poprosił premiera, by jasno powiedział, że owe 7,5 mld zł już były do wydania, a teraz będą tylko przesunięte. Tak, by "nie mącić ludziom w głowach".

bErgLWYD

- Odniosłem wrażenie, słuchając wystąpień przedstawicieli niektórych klubów, jakoby Unia Europejska dała nam dodatkowo 7,5 mld euro na walkę z koronawirusem. Mam więc pytanie do pana premiera, bo ta ustawa - jeśli dobrze rozumuję - pozwala nam na przesuwanie tych pieniędzy, które już mamy - powiedział poseł PiS.

Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza antykryzysowa. Rzecznik przedsiębiorców wytyka braki

- To tak, jakbyśmy mieli w kieszeni 100 zł i ktoś nam łaskawie pozwoli wydać je nie na chleb, a na dżem. Na tym polega cała filozofia, więc nie róbmy zamętu ludziom w głowach, że mamy 7,5 mld euro dodatkowych pieniędzy. Bo takich pieniędzy nie mamy - dodał Kowalczyk.

bErgLWYJ

- Ta ustawa pozwala nam na wykorzystanie środków, które jeszcze nie zostały zakontraktowane, bądź nie będą wykorzystane z innych względów, i przeznaczenia ich na walkę z koronawirusem. Proszę o potwierdzenie tego przez pana premiera - podsumował polityk rządzącego obozu.

Po nim głos zabrała kandydatka KO na prezydenta oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. - Brakuje leków, brakuje testów, brakuje środków bezpieczeństwa dla lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. W Polsce co 6. zakażony to pracownik ochrony zdrowia, we Włoszech co 10.

- To pokazuje, że sprzętu jest za mało, a zapewnienia, które nam przekazujecie, że wszystko jest w porządku, są nieprawdziwe. Mam nadzieję, że z tych pieniędzy zostaną zakupione odpowiednie ilości maseczek i testów, by osoby pracujące w ochronie zdrowia mogły być cyklicznie badane - dodała.

bErgLWYK

Z kolei posłanka Lewicy Karolina Pawliczak zapewniła, że jej obóz poprze ustawę. - Pracujemy właśnie nad ustawą dotyczącą środków, które Unia dała nam na walkę z koronawirusem. To, że wy się w kółko obrażacie i z nikim w Unii nie potraficie się dogadać, nie oznacza, że Unia nas zostawi. Chyba, że tę pomoc odrzucimy - podkreśliła posłanka.

- Cieszę się, że ta olbrzymia pomoc trafi do samorządów, bo to one są na pierwszej linii walki z epidemią, a państwo im w tym nie pomaga - podkreśliła Pawliczak.

- Dziś nie dzielimy się na lewicę i prawicę. Łączy nas to, co najważniejsze. Dla was to wybory i kopertowy prezydent, a dla nas liczą się miliony Polek i Polaków. Właśnie dlatego poprzemy tę ustawę, jednocześnie będziemy zgłaszać poprawki i patrzeć wam na ręce - podsumowała posłanka Lewicy.

bErgLWYL

Lider PSL i kandydat tego ugrupowania na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że po pierwsze Sejm powinien zajmować się teraz pomocą dla osób najbardziej narażonych na zakażenie, które jednocześnie walczą o zdrowie innych lub pracują w sklepach.

- 1/6 zrażonych to pracownicy ochrony zdrowia. Są szpitale, gdzie po 100-200 osób jest objętych kwarantanną. Brakuje sprzętu ochrony dla osób pracujących na pierwszej linii. Nie ma na co zwlekać, trzeba wprowadzać rozwiązania, które pomogą tym, którzy ratują zdrowie i życie, a także tym, którzy pracują w sklepach czy świadczą usługi - powiedział.

- Po drugie - gospodarka. Nie przyjęliście, szanowni państwo z PiS-u, naszych propozycji dotyczących funduszu płynności w Banku Gospodarstwa Krajowego, które gwarantują wypłaty, zakup towaru i podtrzymanie produkcji. Kolejna sprawa to zwolnienie z PIT, CIT, ZUS dla wszystkich. Tu nie ma miejsca na brak solidarności. - dodał Kosiniak-Kamysz.

bErgLWYM

Szef ludowców zaapelował także o wsparcie dla rolników i samorządów. Jak podsumował, dla Polaków nie jest teraz ważny termin wyborów, a zdrowie, życie, zachowanie miejsca pracy oraz bezpieczeństwo socjalne.

Ustawa zakładająca przesunięcie 7,5 mld euro unijnych środków na walkę z koronawirusem ma pozwolić samorządom, by te dysponowały pieniędzmi na potrzeby związane z pandemią.

Po wystąpieniach przedstawicieli wszystkich klubów ogłoszono przerwę w obradach Sejmu do godz. 17:30.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bErgLWZe
KOMENTARZE
(201)
Patryk
rok temu
Nie ma nic bardziej mylnego jak tłumaczenie się, że inne kraje mają gorsze warunki. Wygląda to tak jak sąsiad bije żonę to i ja muszę by sąsiada żona nie miała gorzej jak moja.
KASA DLA RODZ...
rok temu
84 JUZ OFIAR SMIERTELNYCH ZA CO ODPOWIEDZIALNY JEST PIS. TRZEBA ZWROCIC SIE DO PIS ABY ZAPLACIL KARE ZA SMIERC POLAKOW , PONIEWAZ ZA SMOLENSK RODZINY DOSTALI 250 TYS NA OSOBE.
Obserwator7
rok temu
Kowalczyk jak zwykle nie ma pojęcia o czym mówi. Pieniądze z UE były podzielone i przeznaczone na konkretne cele w planie finansowym, np. na budowę infrastruktury. Po to żeby je wydać trzeba było je "zakontraktować" na konkretne inwestycje z wykonawcą i to wyłonionym w drodze przetargu. Nie wszystkie środki zostały ZAKONTRAKTOWANE A TO ZNACZY,ŻE ZOSTAŁYBY W BUDŻECIE UE. Zmiana dotyczy przesunięcia ich przez Komisję na zwalczanie epidemii. W przeciwnym razie pozostałyby niewykorzystane
bErgLWZf
do myślących
rok temu
Henryk Świątkowski, wuj Kaczyńskich, był ministrem sprawiedliwości w komunistycznym rządzie w całym okresie stalinowskiego terroru za Bieruta. I to on z racji stanowiska podpisywał wszystkie wyroki śmierci na AK-owskich oficerów, w tym również na rotmistrza Pileckiego. Dodać wypada, że głównym zadaniem Świątkowskiego było fałszowanie historii mordu w Katyniu (szczegóły można podejrzeć na stronach archiwalnych Ministerstwa Sprawiedliwości). Drugim "drogim" Wujkiem Rajmunda Kaczyńskiego był Naczelny Prezes Sądu Wojskowego w rządzie Bieruta, NKWD’zista, osobiście mianowany przez Stalina i kat narodu polskiego Wilhelm Świątkowski ur. w Granówce pod Odessą. Wilhelm był absolwentem Charkowskiego Instytutu Prawa z 1940 roku, włączonego w wojskowy wymiar sprawiedliwości Armii Czerwonej (a co działo się z polskimi oficerami w Charkowie w 1940 roku dodawać chyba nie trzeba), potem po wojnie, jako zaufany Stalina i Berii, był Prezesem Naczelnego Sądu Wojskowego w Polsce, w okresie największego apogeum stalinowskich czystek na Polakach (1950-1954). Dzięki temu właśnie Wilhelmowi pewne młode, bezdzietne wtedy jeszcze małżeństwo Rajmunda i Jadwigi Kaczyńskich otrzymało tylko dla siebie piękną trzypiętrową willę na Żoliborzu, gdy reszta Warszawiaków, którym jakimś cudem udało się przetrwać II Wojnę, gnieździło się całymi rodzinami po piwnicach i spalonych ruinach. Żeby było ciekawiej - ta willa była wcześniej nadana przez J. Piłsudskiego rodzinie bohatera Wojny Polsko-Bolszewickiej z 1920 roku, majora Lisa-Kuli, za męstwo tego człowieka i oddanie życia w obronie Polski, Europy i Świata przed zalewem czerwonego terroru. Henryk i Wilhelm Świątkowscy, wujowie Jarosława i Lecha Kaczyńskich zamordowali więcej polskich patriotów, niż całe NKWD w Polsce po wojnie !!! Takie są koneksje ‘kar / ła patrioty’... więc co się dziwicie temu, co się teraz wyprawia...
Kolega
rok temu
Haha Ży.donos ma minę poważną jakby był ortodoksem. Tylko pej.sy i czarny kapelusz mu dorzucić. Rodowity Słowianin z Moraw to to raczej nie jest...
...
Następna strona