Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Sejmowi eksperci: Ustawa ujawniająca płace w NBP wymaga opinii EBC

3
Podziel się:

Projekt ustawy dotyczący płac w Narodowym Banku Polskim nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej, ale podlega notyfikacji Europejskiemu Bankowi Centralnemu. Tak twierdzą prawnicy Biura Analiz Sejmowych.

NBP
NBP (WP.PL, Jacek Bereźnicki)

"W odniesieniu do projektu ustawy należy również przeprowadzić oceny konieczności zasięgnięcia opinii EBC. Podstawą obowiązku zasięgnięcia takiej opinii jest art. 127 ust. 4 TfUE, który stanowi, że EBC jest konsultowany przez władze krajowe w sprawie każdego projektu regulacji w dziedzinach podlegających jego kompetencji, lecz w granicach i na warunkach określonych przez Radę" - napisało Biuro Analiz Sejmowych w opinii do ustawy.

"Ponadto, (...) EBC jest konsultowany, w zakresie swoich uprawnień, w sprawie każdego projektu aktu UE i każdego projektu regulacji na poziomie krajowym oraz może wydawać opinie" - czytamy w dokumencie.

Tadeusz Cymański o zarobkach w NBP: oburzają, ale to nie powód, by psy wieszać na PiS-ie

BAS twierdzi jednak, że to wcale nie oznacza, że projekt jest niezgodny z unijnymi przepisami. "W świetle wydawanych dotychczas przez EBC, na podstawie art. 127 ust. 4 TfUE, niewiążących opinii na temat projektów aktów normatywnych, należy ocenić, iż projekt nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej" - czytamy w opini. Mimo wszystko konsultacja z Europejskim Bankiem jest konieczna.

Wcześniej dziś członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt powiedział w wywiadzie dla radia Tok FM m.in., że "niebezpiecznym precedensem byłoby procedowanie tejże ustawy bez notyfikowania EBC".

- Hipotetyczna opinia EBC, w kontekście propozycji tej nowelizacji nie będzie dla polskiego ustawodawcy wiążąca. Natomiast uważam, że procedowanie tak szybkie tej ustawy bez notyfikowania EBC to będzie bardzo niebezpiecznym precedensem - powiedział Hardt.

We wtorek grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) wniosła do Sejmu projekt ustawy wprowadzającej zasadę jawności wynagrodzeń w NBP na poziomie zarządu oraz osób zajmujących wyższe stanowiska kierownicze. W uzasadnieniu projektu podkreślali oni, że ich propozycja akcentuje pełną niezależność banku centralnego i w żadnym stopniu nie narusza jego autonomii.

Jak jednak informowaliśmy w money.pl, nowe przepisy wciaz pozwalałyby jednak na stosowanie wysokich pensji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
antyGlapa
5 lata temu
Cesarstwo Glapy i dworzanek ulegnie zagładzie.....Buhahahahaha….
Polak
5 lata temu
I wszyscy razem: Złodzieje!!! Złodzieje!!! Złodzieje!!!
next
5 lata temu
Dyiadyiuđ chce si wzmigac od ujawnienia prawdz.