Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Skarbówka łapie za telefon. Przedsiębiorcy w lekkiej rozterce

100
Podziel się:

To nowość dla przedsiębiorców: urzędnicy skarbówki odkryli telefon i zaczęli z niego aktywnie korzystać. Jeśli do twojej firmy ktoś zadzwoni, przedstawi się jako pracownik skarbówki i poprosi o szczegóły jakiejś umowy, to może to być pracownik skarbówki.

Skarbówka łapie za telefon. Przedsiębiorcy w lekkiej rozterce
Skarbówka coraz częściej łapie za telefon zamiast słać pisma i monity (PAP, Tytus Żmijewski)

Jak donosi "Rzeczpospolita" pracownicy skarbówki od niedawna bardzo polubili kontakt mailowy i telefoniczny z podatnikami. Z jednej strony to inicjatywa godna pochwały i ułatwiająca życie. Z drugiej jednak może rodzić sporo problemów – szczególnie gdy w grę wchodzą poufne dane.

Urzędnicy obecnie dzwonią na ogół w sprawach mniejszej wagi – chodzi na przykład o pomyłkę w deklaracji. Normalnie wysłaliby pismo, czekali na odpowiedź, mijałyby tygodnie. Poproszenie o korektę przez telefon jest dla obu stron szybsze i wygodniejsze.

Zobacz także: Fiskus ściga za podatek od darowizn. Mamy komentarz ministerstwa

„Pracownicy urzędów skarbowych w pierwszej kolejności powinni wybierać kontakt telefoniczny bądź e-mailowy w przypadku, gdy przepisy prawa na to pozwalają" – wyjaśnia ministerstwo finansów na łamach "Rp".

Zdarza się jednak, że urzędnicy chcą nieco więcej. Proszą o kopie umów, potwierdzenia płatności, słowem – chcą dokumentów.

– Przedsiębiorcy powinni jednak zachować daleko idącą ostrożność w sytuacji, gdy pytania telefoniczne dotyczą danych wrażliwych. Urząd nie może zbierać w ten sposób informacji o kontrahencie czy szczegółach transakcji. Wymiana tego typu informacji musi odbywać się w ramach konkretnych procedur, np. czynności sprawdzających – zaznacza Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP.

Zagmatwany jak polskie podatki

Tymczasem polski system podatkowy znalazł się na 34 pozycji wśród 36 badanych państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jest zbyt pogmatwany, by wygrać z kimś więcej niż Chile i Włochami.

Najbardziej konkurencyjny jest - według raportu - system podatkowy Estonii. Na dalszych miejscach znalazły się: Łotwa, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Luksemburg, Litwa i Szwecja. Tak wynika z szóstej edycji "Międzynarodowego rankingu konkurencyjności systemów podatkowych 2020" Tax Foundation.

"Największymi problemami polskiego systemu podatkowego w świetle rankingu są nie tyle same stawki, co skomplikowanie związane z licznymi preferencjami i wyjątkami. Polska wypada źle zwłaszcza w kategoriach dotyczących skomplikowania systemu podatkowego oraz licznych wyjątków (skomplikowania oraz liczby wyjątków i preferencji przy podatku od konsumpcji, czyli VAT, czy skomplikowania podatku od dochodów osobistych, czyli PIT i ZUS)" - powiedział główny ekonomista Fundacji Obywatelskiego Rozwoju (FOR) dr Aleksander Łaszek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(100)
miałam taki t...
3 lata temu
Miałam taką akcje w sierpniu. Zadzwonił do mnie jakiś facet twierdząc, że jest ze skarbówki. Imienia, danych nic... żądał jednak potwierdzeń transakcji, które rzeczywiście miały miejsce, więc się nie powiem - wystraszyłam. Oto zostałam wylosowana, to mój czas na kontrolę. Wygooglałam numer z którego dzwonił, wygoglalam pokoj do którego był przypisany numer i do obu gości, którzy tam siedzieli wysłałam mail z tą samą treścią - że ktoś do mnie dzwonił, że jeśli jest sprawa, niejasności lub pytania, to proszę o ich sformułowanie w odpowiedzi na ten email. Odpowiedz nie przyszła, ale 3 dni później dostałam ponowny telefon, że co ja sobie myślę, nikt mi odpisywać nie będzie, on chce natychmiast wysyłki ksiąg i ewidencji i uwaga... potwierdzeń przelewów na transakcje w latach 2017 -20 włącznie. Uja dostał, dzień później w US zostało złożone pełnomocnictwo doradcy podatkowego. Kolejne 3 dni poźniej dostałam telefon, w którym powiedziałam na starcie, że go nagrywam. Rozłączył się... do dnia dzisiejszego nikt nie skontaktował się ze mną ani z moim doradcą, nie dostałam żadnego pisma, wezwania nic... Straszenie domiarami, krzyki przez tel, ale jak przyszło co do czego to nic się nie stało. Najlepsze jest to, że podczas obu rozmów pan próbował mi udowodnić że w 3 lata brakuje mu do matematyki ok 80tysi, których nie mam udokumentowanych w przychodzie. Faktycznie, miałam blisko 30tysi unijnej dotacji na start a blisko 50 tysi wziął sobie z liczenia mi pełnego zusu zamiast połówki na start. Potem objął mnie mały zus. I mimo że od razu mówiłam co i jak, trzymał się, że brakuje 75 tysi plus do tego nieuregulowane vaty a pewnie - on mnie wcale nie oskarża - ale znajdzie coś więcej... Albo więc sobie w końcu policzył, albo to takie szukanie naiwniaków, którzy sami się na widelec nadzieją
asia
3 lata temu
Szkoda że nie działa to w druga stronę. Musiałam zrobić korektę pit 36. Podpisałam profilem zaufanym. Po miesiącu dzwoni urzędnik, że podpisu brak - sprawdziłam - podpis jest. Już chciałam polemizować- ale czytam - Pit 36 nie może być podpisany profilem zaufanym (nie mam pojęcia czemu, skoro podpis prawidłowo się weryfikuje na platformie gov.pl. Więc tradycyjnie, wydruk , długopis, wycieczka do urzędu, w urzędzie urna z prośbą: jeśli możesz załatw sprawę elektronicznie....
FlaXXton
3 lata temu
Nie udzielam żadnych informacji telefonicznie. Nie wiem z kim rozmawiam. Chcą coś sprawdzić - zapraszam.
Anka
3 lata temu
Polska to kraj absurdów.
hohelka
3 lata temu
Do nich zadzwonić nie można bezpośrednio tylko każą na infolinię, a i tam nic się nie załatwi
...
Następna strona