Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Skończył się bon turystyczny. Rząd myśli o "nowej formie wsparcia" po wyborach

17
Podziel się:

Mam nadzieję, że w przyszłej kadencji będziemy mogli opracować nowe formy wspierania turystyki krajowej - stwierdził Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki. Bon turystyczny był ważny do 31 marca. Wiceminister wyjaśnił, dlaczego nie mógł być przedłużony na kolejny okres.

Skończył się bon turystyczny. Rząd myśli o "nowej formie wsparcia" po wyborach
Polski bon turystyczny miał pobudzić turystykę krajową po pandemicznym lockdownie (Materiały WP, Adobe)

Polski Bon Turystyczny był świadczeniem w wysokości 500 zł na każde dziecko, któremu przysługiwało świadczenie 500 plus. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością świadczenie w ramach bonu wynosiło 1000 zł. Można go było wykorzystać na dofinansowanie pobytu w hotelach i pensjonatach albo "zapłacić" nim za wstęp do atrakcji turystycznych. Obowiązywał od 1 sierpnia 2020 r. do końca marca 2023 r.

ZUS wyliczał, że w ramach programu zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę prawie 3,2 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Marzenie wielu Polaków. "Wciąż pozostaje kierunkiem ekskluzywnym"

Co zamiast bonu turystycznego?

Wiosną branża hotelarska i sektor turystyczny apelowały o nową formę wsparcia turystyki krajowej. - Wszyscy hotelarze pragną nowego świadczenia mającego pobudzić ruch turystyczny, nawet ze świadomością, że jest to wbrew walce z inflacją. Zdajemy sobie sprawę, że byłoby to kolejne rozdawnictwo, ale nam każde wsparcie ratuje nasze pocovidowe budżety, bo ciągle się odbudowujemy po pandemii – mówił w kwietniu Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Gut-Mostowy stwierdził, że w dotychczasowym kształcie "nie może zostać przedłużony i nie może być projektowany, gdyż był reakcją na sytuację wywołaną przez COVID-19 i nadzwyczajnym wsparciem państwa dla branży turystycznej, która została zamknięta na wiele miesięcy".

Mam nadzieję, że w przyszłej kadencji będziemy mogli opracować nowe formy wspierania turystyki krajowej - stwierdził wiceminister.

Gut-Mostowy rozważa różne opcje. - Jest to uzależnione od zakresu finansowego wsparcia, a także od tego, co chcemy osiągnąć: czy przykładowo wsparcie będzie dotyczyć turystyki poza sezonem, czy turystyki tzw. społecznej, czyli dotyczącej osób, które mają utrudniony dostęp ze względów materialnych lub z powodu niepełnosprawności - powiedział.

Ministerstwo Sportu i Turystyki ocenia z kolei, że tegoroczny sezon letni zbliżył się wynikami do poziomów z 2019 r. Oficjalne dane poda w październiku Główny Urząd Statystyczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
EMI
2 miesiące temu
Ja do dziś nie rozumiem, dlaczego bon turystyczny był tylko na dzieci? To ludzie uczciwie i ciężko pracujący, którzy mają już odchowane dzieci, albo nie mają ich wcale nie zasługują na wypoczynek? Zresztą w pierwszej wersji te bony miały być po 1000 zł i przysługiwać po prostu osobom zatrudnionym na umowę o pracę. I TO BYŁOBY SPRAWIEDLIWE. Pomyślałam: wreszcie PIS docenił tych pracujących. Niestety, PIS szybko się z tego wycofał i znów wsparł tylko dzieciorobów i nierobów. Kpina. I dlatego nigdy na nich nie zagłosuję.
ona
2 miesiące temu
Dzieci to przyszłość, bez nich nic nie znaczymy, jeśli tak miałoby być, że wszystkim szkoda na dzieci to niech przestaną się czymkolwiek zajmować i przejmować i zaczną imprezę zmierzającą do samounicestwienia. Polecam
kupuj polskie
2 miesiące temu
Dość tego rozdawnictwa dla tych niewdzięczników
Gural
2 miesiące temu
Dobra śpiewka z tą ciągłą odbudową po covidzie...100 lat minie a oni ciągle będą się odbudowywali wyciągając kasę.
66+
2 miesiące temu
A gdzie obiecywane bony turystyczne dla seniorów???