Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Śmiecenie w lesie. Kara wzrośnie do 5 tys. zł

13
Podziel się

Rząd bierze się za osoby śmiecące w lasach, kara za takie zachowanie zostanie podniesiona z 500 do 5 tys. zł. Przybędzie także fotopułapek. To przez to, że Lasy Państwowe płacą aż 20 mln zł rocznie za sprzątanie nielegalnie porzuconych śmieci. Wirtualna Polska od kilku dni prowadzi akcję #EkoWyzwanie, w ramach której stara się edukować na temat ekologii i zachęcać do zbierania śmieci podczas urlopu i spacerów. Akcję rozpoczęła "prowokacja" przygotowana we współpracy z Lasami Państwowymi. W Warszawie, przy stacji metra Centrum, umieszczono kilkanaście worków śmieci z podwarszawskiego lasu, zebranych w ciągu jednego dnia.

Kara za śmiecenie w lesie wzrośnie do 5 tys. zł
Kara za śmiecenie w lesie wzrośnie do 5 tys. zł (East News)
bDyJPkvF

Minister środowiska Michał Woś zapowiedział zaostrzenie kar za śmiecenie w lesie. Grzywna zostanie podniesiona z 500 zł do 5 tys. zł., pięciokrotnie zwiększy się liczba fotopułapek - informuje "Puls Biznesu" za PAP.

Zdaniem Wosia, nielegalne śmiecenie w lesie generuje nie tylko ogromne koszty, ale także sprawia problem dla środowiska. - Wszyscy chcemy mieć czyste lasy, a nie porozrzucane śmieci, butelki i - co gorsza - większe gabaryty, np. opony - powiedział minister.

Zobacz także: Obejrzyj: Na co pójdą pieniądze z Unii? "Wpłynęło 116 przedsięwzięć"
bDyJPkvH

Dlatego resort stawia na zwiększenie skuteczności wykrywania takich procederów, stąd w lasach pojawi się więcej fotopułapek. Obecnie czynne są 2 tys., ale jeszcze w tym roku liczba ta wzrośnie do 5 tys., co ma kosztować 1 mln zł. Kolejne 5 tys. pojawi się w przyszłym roku. W lasach pojawią się także drony.

By podnieść kary za nielegalne śmiecenie w lesie, Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy. Zakłada zwiększenie grzywny z obecnych 500 zł do 5 tys. zł. Co więcej, sąd będzie mógł nałożyć karę sprzątania lasu.

Wszystkich czytelników WP zapraszamy do akcji #EkoWyzwanie. Zasady są proste, podczas spaceru, biwaku czy urlopu na plaży, w mieście, lesie lub górach, należy zabrać przynajmniej 5 śmieci, ale im więcej, tym lepiej. Tydzień temu redakcja i zespół marketingu WP przygotowali prowokację. Kilkanaście dużych worków śmieci z lasu w Celestynowie zebranych w ciągu jednego dnia mogli zobaczyć przechodzący obok stacji metra Centrum, na tzw. patelni. Akcja ma zwrócić naszą uwagę na problem zaśmiecania przyrody i skłonić jak najwięcej ludzi to choćby niewielkich działań. Bo nawet małe gesty mają moc.

bDyJPkvN

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bDyJPkwi
KOMENTARZE
(13)
Pasjonat
6 miesięcy temu
Co to jest 5000!! Powinno być 50 000,wtedy jakby pokazali takich sk... Jak ich komornik ciśnie to zrobiłoby się jak na zachodzie.
Leśnictwo
6 miesięcy temu
Bardzo niska kara
Anka
6 miesięcy temu
Ha ha śmieszna kara. Za przejazd na czerwonym w Chorwacji mandat do 10600 złotych!!!
bDyJPkwj
Arti
6 miesięcy temu
Jestem za karami za śmiecenie i tu bez dyskusji się zgadzam, ale jest jeszcze inny problem - przykład na Mazurach mój brat wymienił zlew w kuchni i ... co z nim robić? Śmieciarki zlewu nie odbiorą (zlew z jakiejś żywicy), w gminnym punkcie odbioru też nie przyjęli tego zlewu. Pytanie co z nim zrobić?
WERT
6 miesięcy temu
MAŁO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!