Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Spis powszechny sparaliżowany. Przez awarię profilu zaufanego

90
Podziel się:

Jeżeli planowałeś jak najszybciej wypełnić formularz spisu powszechnego w sieci, to musisz uzbroić się w cierpliwość. W czwartek 1 kwietnia tuż przed godziną 9 nastąpiła awaria profilu zaufanego. Przed godziną 14 jednak już zniknęły problemy ze stroną spis.gov.pl.

Spis powszechny sparaliżowany. Przez awarię profilu zaufanego
Profil zaufany ma awarię. To paraliżuje spis powszechny (money.pl, Rafał Parczewski)

Aktualizacja 13.56: Otrzymujemy sygnały od czytelników o tym, że nie mają problemów z wejściem na stronę spis.gov.pl. Portal przezwyciężył problemy z poranka.

Od czwartku 1 kwietnia rusza powszechny spis ludności, który pozwoli ustalić, czy w Polsce wciąż żyje 38 mln obywateli, czy już mniej. Osoby, które chcą mieć to jak najszybciej za sobą, mogą to zrobić przez internet.

A raczej powinny móc. Niestety, rządowe system w czwartek 1 kwietnia mierzą się z awarią. System EPUAP przestał działać. Strona serwisu nie odpowiada i nie pozwala na zalogowanie się.

Najpierw pojawiał się komunikat o błędzie 503, który oznacza przeciążenie serwerów. Teraz natomiast wyświetla się komunikat o przerwie technicznej, która ma potrwać... do 17 marca.

Całkowicie zawiesiła się również strona spis.gov.pl, za której sprawą obywatele mogą wypełnić kwestionariusz spisu powszechnego. Po wejściu na serwis jednak nie wyświetla się żaden komunikat - strona przez cały czas próbuje się wczytać, ale finalnie nic się nie dzieje.

A skąd się wzięło takie przeciążenie serwerów? Wyjaśnienia są dwa. Pierwsze, to oczywiście spis powszechny, który jest obowiązkiem każdego z nas. Za uchylanie się od niego grozi grzywna w wysokości nawet 5 tys. złotych.

Drugim wyjaśnieniem natomiast jest nocny pomysł Ministerstwa Zdrowia, które uruchomiło dodatkową rejestrację na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Zwiększyła się pula wolnych terminów na szczepienia i resort umożliwił rejestrację osobom od 40. do 60. roku życia.

- Skierowania pojawiły się u części osób, które poprzez formularz wyraziły chęć szczepień z wyprzedzeniem. Chcemy w ten sposób wypełnić wolne miejsca w terminarzu - mówi money.pl rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Z ustaleń money.pl wynika, że skierowania wysyłane w nowym trybie trafiły w sumie do około 670 tys. osób. Część z nich terminy potwierdziła za sprawą Internetowego Konta Pacjenta, a to mogło doprowadzić do przeciążenia systemu.

Zobacz także: Spis powszechny. Jak można się spisać? "Zachęcamy do korzystania z internetu"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
Roziu
2 lata temu
Spis się nie skończył. Ze względu na kary pieniężne i więzienne to ten temat powinien być na głównej każdego portalu - do zakończenia spisu. Dzisiaj spis na gov - ponownie nie działa, taki stan rzeczy jest już od 10 dni! Proszę o aktualizację tematu.
Roziu
2 lata temu
Spis się nie skończył. Ze względu na kary pieniężne i więzienne to ten temat powinien być na głównej każdego portalu - do zakończenia spisu. Dzisiaj spis na gov - ponownie nie działa, taki stan rzeczy jest już od 10 dni! Proszę o aktualizację tematu.
WARS
2 lata temu
Zastanawiam sie po co im takie szczegołowe dane. Za chwile obywatel posiadajacy wiecej niz jedna nieruchomosc bedzie ja musial oddac Panstwu albo Obajtkowi;-) Powtorka z historii dekretem Bieruta zabierzemy by ratowac panstwo Polskie ;-)
nori
2 lata temu
Pisanci u władzy . Cóż tu dodać ? Jak ma cokolwiek działać , w kaczym państwie , gdy nie ma prawa . I nie ma prawa działać i nie ma prawa jako takiego .
gość
2 lata temu
czekam na rachmistrzynie która na wejściu zrobi loda bo inaczej się nic nie dowie
...
Następna strona