Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przedsiębiorcy
27.03.2020 12:10

Tarcza antykryzysowa. Emilewicz proponuje przechodzić na "postojowe"

Zamiast zwalniać, lepiej przenosić pracowników na "postojowe". Tak uważa Jadwiga Emilewicz i dodaje: "połowę pensji pracownika zapłaci państwo". Podczas wideoczatu minister odniosła się do szeregu pytań Polaków o tarczę antykryzysową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jadwiga Emilewicz odpowiadała na pytania przedsiębiorców na Facebooku. (Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Emilewicz przypomniała na początku, że o przyszłości tarczy antykryzysowej posłowie zadecydują w piątek. Pierwszy raz w historii w głosowaniu zdalnym. - Proszę trzymać kciuki za system informatyczny - zażartowała.

Wielokrotnie w trakcie wiedoczatu minister wspominała o "postojowym". Zachęcała firmy, które szykują się do redukcji zatrudnienia, żeby nie zwalniały, a przesuwały pracowników na przestój. Więcej o postojowym dla zatrudnionych na umowie o pracę znajdziesz tutaj. Natomiast o postojowym dla osób pracujących na tzw. umowach śmieciowych i samozatrudnionych przeczytasz tutaj.

Minister odniosła się do tematu zasiłku dla rodziców dzieci powyżej 8. roku życia. - Przedłużamy w tej ustawie wypłatę tego świadczenia, ponieważ przedłużyliśmy okres kwarantanny o dwa tygodnie (...). Nadal będzie wypłacane dla dzieci do 8. roku życia (...). Wiem, że to nie jest najbardziej satysfakcjonująca odpowiedź - powiedziała minister. Dodała, żeby wysyłać te same zapytania do premiera Mateusza Morawieckiego oraz do minister pracy, rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Zobacz też: Koronawirus a pożyczki. UOKiK za obniżeniem pozaodsetkowych kosztów

Emilewicz zapowiedziała też, że orzeczenia o niepełnosprawności będą automatycznie wydłużane na czas epidemii. - Nie będą musieli państwo zgłaszać się do komisji - zapewniła.

Tarcza antykryzysowa pokazana światu. Wiadomo, co z pensjami Polaków
Tarcza antykryzysowa pokazana światu. Wiadomo, co z pensjami Polaków

Przypomniała, że pracownicy małych firm będą mogli przez pierwsze trzy miesiące wnioskować wstrzymanie opłacania składek ZUS. Mikro i mali przedsiębiorcy będą mogli także wnioskować o odroczenie spłat innych podatków. Nie będzie z tego tytułu naliczane oprocentowanie.

- Od poniedziałku będą dostępne także proste, łatwe kredyty gotówkowe zagwarantowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (...). Będzie można skorzystać z pożyczki do 3,5 mln złotych. Ona będzie gwarantowana do 80 proc. przez BGK - powiedziała Emilewicz.

Tarcza antykryzysowa a umowy śmieciowe. Dla kogo "postojowe"?
Tarcza antykryzysowa a umowy śmieciowe. Dla kogo "postojowe"?

Do minister Emilewicz dotarły także sygnały o problemach w branży gastronomicznej, gdzie już dochodzi do zwolnień pracowników. - Mamy nadzieję, że te interwencje, które w tej chwili podejmuje rząd, które zamykają Polskę, dają efekt (...). Robimy wszystko, by gospodarka ruszyła ponownie - powiedziała i wytłumaczyła, że przy "obecnym rynku pracy w Polsce" warto "tych pracowników utrzymać". Wyrzuceni pracownicy mogą liczyć na jednorazowy zasiłek.

Tarcza antykryzysowa. Trzy miesiące bez ZUS. Zobacz, jak to działa
Tarcza antykryzysowa. Trzy miesiące bez ZUS. Zobacz, jak to działa

Na czacie wiele osób zwracało uwagę na problem salonów urody. Emilewicz wskazała, że chociaż obecnie muszą być zamknięte "zgodnie z rozporządzeniem ministra Szumowskiego", to jednak rząd rozmawia już z sanepidem, jak pozwolić pracownikom salonów "uzbrojonym w maseczki" prowadzić działalność.

Zażartowała też, że Główny Inspektor Sanitarny jest mężczyzną, dlatego prawdopodobnie nigdy nie był w salonie urody. Dlatego też może nie wiedzieć, że zachowanie tam metrowego odstępu jest po prostu niemożliwe.

Koronawirus. Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie likwidujące bufor ryzyka systemowego.
Koronawirus. Bufor ryzyka systemowego rozwiązany, banki z większymi środkami na kredyty

Stwierdziła też, że banki raczej nie powinny w tej chwili przetrzymywać kapitału. Emilewicz przypomniała także, że minister finansów podpisał rozporządzenie likwidujące bufor ryzyka systemowego, co uwolniło środki finansowe, które sektor bankowy może przeznaczać na poczet kredytów.

- Być może powinniśmy też rozważyć podniesienie limitu małego podatnika - powiedziała Emilewicz. - Chcielibyśmy podkreślić, że tarcza antykryzysowa nie jest naszym ostatnim słowem - dodała.

- Jeżeli hotel nie ma żadnych obrotów (...), to przedsiębiorca może przejść w stan "postoju". Wówczas wynagrodzenie w połowie płaci państwo - zapewniła branżę hotelarską minister.

Tarcza antykryzysowa ma zapisy chroniące lokatorów.
Tarcza antykryzysowa. Lokatorzy pod specjalną ochroną do końca czerwca

Podkreśliła też, że rząd umówił się z bankami na "wakacje kredytowe" bez aktu prawnego. Dodała, że na podobne "wakacje" gabinet Mateusza Morawieckiego będzie próbował się umówić ze spółkami państwowymi, jeżeli chodzi o czynsz za wynajnowane lokale. W trakcie wiedoczatu poruszony został wątek wynajmu lokalu od PKP.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2020

Utrata zaufania do PISZa późno Pani Minister. Od 30 lat odnoszę wrażenie że niektórym rządzącym wydaje się że jak ktoś prowadzi działalność to śpi na kasie i jak się nim … Czytaj całość

26-03-2020

POPULIZM PISpis przechulał wszystkie rezerwy wydając na pincet plus, na emerytury plus, krowy plus i inne. Niestety teraz jestesmy na glebokim minusie.

26-03-2020

TylePaństwo z kartonu powiązane drutem. Tak właśnie wygląda Pisowska Republika Bananowa.

Rozwiń komentarze (573)