Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

"To umowa pod dyktando Saudi Aramco". Były minister gospodarki o sprzedaży Lotosu

118
Podziel się:

- To jest kalka rosyjskich klauzul w umowach gazowych. Mniejszościowy albo równoważny akcjonariusz praktycznie jest w stanie blokować wszystko - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG. Chodzi o sprzedaż 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej.

"To umowa pod dyktando Saudi Aramco". Były minister gospodarki o sprzedaży Lotosu
Na Daniela Obajtka spadła fala krytyki za sprzedaż Lotosu (Photo by Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images) (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Nie milkną echa sprzedaży 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej arabskiemu potentatowi Saudi Aramco. Według informacji "Gazety Wyborczej" przy sprzedaży przez Orlen udziałów w Lotosie spółce Saudi Aramco nie konsultowano pod kątem bezpieczeństwa energetycznego Polski, a przed podpisaniem umowy sprzedaży ominięto przepisy Ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Dziennik informuje też, że nie wiadomo, czy Saudi Aramco przedstawiła polskim władzom informacje o swoich powiązaniach z rosyjskimi firmami energetycznymi.

Prezes PKN Orlen Daniel odpowiada, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem i transakcja została zabezpieczona. Obajtek zaatakował też media, mówiąc, że pojawiają się nieautoryzowane dokumenty dotyczące transakcji z Saudi Aramco, "które w żadnym wypadku nie powinny się pojawiać, ponieważ każda dokumentacja handlowa ma klauzulę poufności". Dodał, że podejmowane są próby interpretowania tych dokumentów.

W jego opinii "ujawnianie takich dokumentów jest niezgodne z prawem" i "w tej sytuacji powinny zadziałać organy państwa". Obajtek zapewnił, że wycena aktywów Rafinerii Gdańskiej została zrealizowana z należytą starannością. Sam ocenił, że "to mała rafineria".

"Rosyjska kalka"

Jednak suchej nitki na sprzedaży Lotosu nie zostawiają Piotr Woźniak i Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu.

- To jest kalka rosyjskich klauzul w umowach gazowych. Mniejszościowy albo równoważny akcjonariusz praktycznie jest w stanie blokować wszystko - ocenił Woźniak. - Umowa została zawarta pod dyktando Saudi Aramco. Oddaliśmy pole we wszystkich możliwych sferach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fuzja Orlenu z PGNiG. "Popyt na paliwa spadnie o 40 proc. Koncerny paliwowe muszą budować strategię na nowo"

Olechnowicz dodał, że nie rozumie, dlaczego Obajtek określił Rafinerię Gdańską, jako "małą".

Pan Daniel Obajtek, nie wiem z jakich powodów, ale ma wyobrażenie jakiegoś szefa niesamowicie dużej korporacji. Być może próbuje dorównać prezesowi Aramco, jeżeli mówi: nic nieznacząca, mała Rafineria Gdańska. To można porównać do okresu w 2000 r., jak rozpocząłem pracę w Rafinerii Gdańskiej, tak można się było wypowiadać. Dzisiaj Lotos jest firmą znaczącą, na pewno na polskim rynku - zaznaczył Olechnowicz.

Jego zdaniem likwidacja Lotosu jest niezrozumiała. Zwłaszcza w kontekście marki, która ma być warta na rynku ponad 2 mld zł. "Jak można likwidować firmę, która jest kurą znoszącą złote jaja" - zastanawiał się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(118)
Cupryk
rok temu
Osrajtek to największy kominator za te fuzje będzie następny dworek a może dwa ????
tak jest
rok temu
jakbym słyszała Obajtka
Krzysztof M
rok temu
Przeciw połączeniu opozycja była już dawno, a dlaczego być może ujawnił były minister Steinhof razem z byłym prezesem Lotosu, którzy uważają ze Lotos w całości powinien być sprzedany w obce ręce. Fuzja im to uniemożliwi i moim zdaniem w interesie nas wszystkich jest to połączenie. Dlatego być może taka wściekłość. To że ARAMCO jest związana z Rosją można włorzyc między bajki. Konkurują że sobą zwłaszcza na rynkach azjatyckich, których ARAMKO stara się Ruskich wypchnąć. Zreszta wskazuję na to logika. Ponadto tak malych(w skali Europy) rafineri padło w ostatnich latach 30 w Europie.Podobnie jak twierdzili ze węgierski MOL jest powiązany z Rosją. Następne kłamstwo. Dla mnie ważna jest opinia portali.. branzowych i technicznych, które wszystkie chwalą fuzje, zwłaszcza w ostatnich ciężkich czasach. Duży może więcej, miedzy innymi unowocześnić Lotos, który w 85%jest dostosowany do ropy Rosyjskiej. Czekam aż fuzja zajmie się NIK, tym bardziej że Wyborcza ma dostęp do jednej umowy a było ich kilka.
Hugo
rok temu
dlaczego kombinatorów ,,, zarazem pospolitych zlodziejaszkow obsadza się w firmach znoszących złote jaja?
wiki
rok temu
Obajtek ma w oczach złodziejstwo i przekręty.
...
Następna strona