Notowania

praca
31.07.2018 11:01

Bezrobocie spada. Bez pracy pozostaje zaledwie 635 tys. Polaków

Stopa bezrobocia w Polsce jest daleko niższa niż całej Unii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TADEUSZ KONIARZ/REPORTER)
Polska świetnie wypada również na tle Wspólnoty

Liczba Polaków pozostających bez pracy zmniejszyła się z 646 tys. do 635 tys. Stopa bezrobocia w Polsce jest daleko niższa niż całej Unii.

Najnowsze dane Eurostatu stawiają Polskę w dobrym świetle. Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 3,7 proc. Zatrudnienie znajduje coraz więcej Polaków. W poprzednim miesiącu poziom bezrobocia sięgał 3,8 proc.

Znaczna poprawa widoczna jest w ujęciu rocznym. Jak poinformował unijny urząd statystyczny, w czerwcu 2017 r. stopa bezrobocia wynosiła 5 proc.

Zobacz też: Wojna handlowa USA-UE. "Donald Trump jest skazany na wygraną"

Polska świetnie wypada również na tle Wspólnoty. W całej Unii stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 6,9 proc. - podaje Eurostat. - Co oznacza że nie zmieniła się porównaniu do poprzedniego miesiąca, ale spadłe w ujęciu rocznym. W 2017 rok wynosiła bowiem 7,6 proc.

Jeszcze lepiej wyglądamy przyrównując się do strefy euro. Tam bowiem bezrobocie utrzymało się na poziomie 8,3 proc.

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia mierzona jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo, wyniosła na koniec czerwca br. 5,9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-07-2018

cvqU nas płaca jest niższa, niż zasiłek na zachodzie . Lepiej byc tam bezrobotnym niż tutaj dawać się wykorzystywać. Tak swoją drogą to bezrobocie w … Czytaj całość

31-07-2018

GgPan pseudesor Balcerowicz na pewno znajdzie jakies wyrlumaczenie ze to "wina" pisu

31-07-2018

zenek sikoraTyle razy powtarzałem, że z pustej głowy nie ma prawa jakakolwiek wiedza wyjść. Z pustej poprawnej politycznie pały, może jedynie kumoterstwo, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (79)