Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bezrobocie spada. Bez pracy pozostaje zaledwie 635 tys. Polaków

Bezrobocie spada. Bez pracy pozostaje zaledwie 635 tys. Polaków

Polska świetnie wypada również na tle Wspólnoty Fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER
Polska świetnie wypada również na tle Wspólnoty
Liczba Polaków pozostających bez pracy zmniejszyła się z 646 tys. do 635 tys. Stopa bezrobocia w Polsce jest daleko niższa niż całej Unii.

Najnowsze dane Eurostatu stawiają Polskę w dobrym świetle. Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 3,7 proc. Zatrudnienie znajduje coraz więcej Polaków. W poprzednim miesiącu poziom bezrobocia sięgał 3,8 proc.

Zobacz także: W Polsce najwięcej miejsc pracy. Warszawa wyprzedziła Berlin

Znaczna poprawa widoczna jest w ujęciu rocznym. Jak poinformował unijny urząd statystyczny, w czerwcu 2017 r. stopa bezrobocia wynosiła 5 proc.

Zobacz też: Wojna handlowa USA-UE. "Donald Trump jest skazany na wygraną"


Polska świetnie wypada również na tle Wspólnoty. W całej Unii stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 6,9 proc. - podaje Eurostat. - Co oznacza że nie zmieniła się porównaniu do poprzedniego miesiąca, ale spadłe w ujęciu rocznym. W 2017 rok wynosiła bowiem 7,6 proc.

Jeszcze lepiej wyglądamy przyrównując się do strefy euro. Tam bowiem bezrobocie utrzymało się na poziomie 8,3 proc.

 

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Czytaj również: Polska aquaparkami stoi. Biznes się kręci, kolejny gigant już w budowie

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia mierzona jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo, wyniosła na koniec czerwca br. 5,9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca, zatrudnienie, stopa bezrobocia
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Sasza
2018-08-04 07:36
Skoro jest tak niskie bezrobocie i nie ma komu pracować to dajcie mi te 4000 netto na rekę to z miejsca pójdę do pracy. Szukam pracy od kilku miesięcy i oferty są ale za 1500 - 1800. Tyle to może zarabiać jakiś dzieciak który nie ma rodziny i mieszka z mamusia i tatusiem. Dodam że mieszkam w niewielkim mieście 20 000 mieszkańców. Wynagrodzenie w Polsce uderza w godność człowieka.
Łukasz
2018-08-01 23:11
No ja się zastanawiam nam zmianą pracy, ale u mnie w regionie same firmy w których stracisz zdrowie, a zarobisz też niespecjalnie.
Jajo
2018-08-01 18:56
U nas jardy mały procent bezrobocia w porównaniu do państw uni. Na zachodzie nikt normalny nie pójdzie do pracy za stawkę za która u nas robi połowa społeczeństwa. Na zasiłku maja więcej niż u nas za miesiąc tyrania
Pokaż wszystkie komentarze (75)