Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

URE sprzeciwia się dostawcom energii. Nie zgodził się na zmiany taryf

6
Podziel się:

Prezes URE Rafał Gawin odmówił zatwierdzenia: Enerdze, Enei i Tauronowi zmiany taryf dla odbiorców z grupy G – przekazał Urząd Regulacji Energetyki w komunikacie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami mamy poznać ceny energii na 2023 r. do 17 grudnia.

URE sprzeciwia się dostawcom energii. Nie zgodził się na zmiany taryf
Ceny energii w Polsce. Prezes URE nie zgodził się na zmianę taryf przez: Energę, Eneę i Tauron (Adobe Stock)

URE nie podaje szczegółów odrzucenia wniosków. W komunikacie ograniczył się do stwierdzenia skierowanego do każdej z firm, że "wniosek Przedsiębiorstwa w tej sprawie nie spełniał wymagań z art. 44-46 ustawy – Prawo energetyczne".

Firmy chciały zmiany w taryfach

W lipcu wnioski o zmiany w taryfach złożyły do URE trzy spółki: Energa, Enea i Tauron, co potwierdził prezes urzędu. Nie wiadomo jednak, o jakie zmiany wnioskowały. Media wskazywały, że może chodzić obowiązujące taryfy na sprzedaż energii odbiorcom w gospodarstwach domowych.

Bartłomieja Derski z portalu WysokieNapięcie.pl pisał wtedy, że najniższy wniosek – złożony przez Tauron – opiewa na ok. 6 proc. podwyżki do końca 2022 r. W komentarzu ekspert podkreślał, że firmy energetyczne rzadko wnioskują o zmianę taryf w trakcie ich obowiązywania, a "zwykle wnioski pojawiają się pod koniec roku" – tak, by weszły w życie od stycznia. W jego ocenie to pokazywało wyjątkowość sytuacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stan przedzawałowy w polskiej energetyce. "Zapasy węgla są na styk"

W tamtym okresie jednak ceny na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) osiągały rekordowe poziomy. Nie znaliśmy też jeszcze szczegółów rządowych rozwiązań dotyczących zamrożenia cen prądu, gdyż w wakacje one dopiero powstawały w zaciszu ministerialnych gabinetów.

Decyzja w sprawie taryf do 17 grudnia

Rafał Gawin w TOK FM podawał, że URE ma do 17 grudnia tego roku zatwierdzić nowe taryfy na energię elektryczną. – Mogę powiedzieć z pewnością, czy też z przekonaniem, że te taryfy wzrosną – przyznał w listopadzie szef Urzędu.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
wit
rok temu
Nie zgodzili się na zmianę taryf, ale UOKiK zgodził się na podnoszenie opłat przez firmy medialne pomimo zawartych umów. To ci dopiero.
babcia
rok temu
Przed kilkoma laty napisałam, bez przekonania, że to coś zmieni, list - skargę, bo zasypywały mnie nieuprawnione rachunki z PGE Legionowo, w których mnie nic się nie zgadzało a im wszystko. Człowiek jest bezradny wobec takiej działalności mocniejszego. I okazało się, że URE przysłało kontrolera, zmieniono mi licznik i na trochę odetchnęłam. Ale znowu przychodzi zły czas. Trzymajmy kciuki za URE, o tylko ono może być po naszej stronie w sposób skuteczny.
Emeryt
rok temu
Pewnie ci od prądu biorą przykład z Orlenu, też chcą mieć zyski po kilkaset miliardów. Polacy zapłacą.
logiczny
rok temu
Trafna decyzja patrząc na zyski tego typu firm 👍Pdam przykład, gdy ropa w styczniu była poniżej 80 dolarów za baryłkę/ok. 2.3 zł za litr/ na stacjach paliwo było sporo poniżej 6 zł a teraz ?☝️ Obajtek nie jest cudotwórcą a partyjnym "członkiem "!✌️+🤒
klient
rok temu
Wytłumaczcie mi, dlaczego miały by się zmienić ceny energii, a tym bardziej wzrosnąć w 2023, skoro ceny gazu na giełdach światowych spadły prawie do cen sprzed wojny, a ceny węgla są na ten rok zakontraktowane dla elektrowni w tej samej cenie, co w roku ubiegłym, a w przyszłym roku ceny węgla będą max 10-15% wyższe, niż w zeszłym. Jeżeli ktoś w tej sytuacji proponuje wzrost cen o 250-350% to jak to nazwać? Poza tym, czy nas klientów powinno interesować, że PiSdzielcy sprzedali prawo do emisji CO2 za grubą kasę, którą przepili i przejedli, a teraz każą za to płacić jak zwykle nam?