Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Ustawa o transporcie drogowym. Do zmiany przepisy o czasie pracy kierowców

28
Podziel się:

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym. Zmiany w projekcie dotyczą m.in. czasu pracy kierowców.

Ustawa o transporcie drogowym. Do zmiany przepisy o czasie pracy kierowców
Proponowane zmiany dotyczą naruszeń przepisów odnoszących się do czasu prowadzenia pojazdu, przerw i odpoczynku kierowców (money, Rafał Parczewski)
bFeyclFh

Jak wynika z harmonogramu prac legislacyjnych rządu, projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw ma służyć m.in. implementacji przepisów unijnych.

Adekwatna wysokość kar

W projekcie proponuje się zmiany w systemie sankcji w transporcie drogowym. Wskazano, że sankcje powinny ulec zmianie tak, aby były "skuteczne, proporcjonalne, odstraszające i niedyskryminujące, a także, aby wysokość kar była adekwatna do kategorii wagi naruszenia".

Proponowane zmiany dotyczą naruszeń przepisów odnoszących się do czasu prowadzenia pojazdu, przerw i odpoczynku kierowców oraz stosowania tachografów.

bFeyclFj
Zobacz także: Jak przygotować samochód na zimę? Uważaj na te najbardziej banalne błędy

Zmiany te zostały oparte - jak zaznaczono - na wnikliwej analizie dotyczącej dostosowania poziomu sankcji do wielkości mogącej wywołać pozytywne skutki w zakresie stosowania się do obowiązujących przepisów prawa, a tym samym niwelować negatywne skutki na rynku transportowym.

W projekcie proponuje się także doprecyzowanie brzmienia przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców dotyczących kierowców wykonujących przewozy regularne, których trasa nie przekracza 50 km, poprzez wprowadzenie zakazu odbierania przerwy przed rozpoczęciem lub zakończeniem pracy.

bFeyclFp

Inna zmiana dotyczy transportu z wykorzystaniem pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 2,5 t i nie przekracza 3,5 t, lub zespołów pojazdów, które nie przekraczają tego limitu. Nakłada ona na kierowców wykonujących przewozy drogowe tymi pojazdami obowiązki takie jak w przypadku kierowców zawodowych, np. obowiązek posiadania świadectwa kierowcy.

Projekt określa także środki rehabilitacyjne w przypadku utraty dobrej reputacji przez przedsiębiorcę lub utraty zdolności do kierowania operacjami transportowymi przez zarządzającego transportem i procedurę przywrócenia zarządzającemu transportem zdolności do kierowania operacjami transportowymi, zakończoną wydawaniem stosownego zaświadczenia przez organ certyfikujący zarządzających.

Lista obowiązków w razie kontroli

W projekcie zostały szczegółowo opisane obowiązki kontrolowanego, poprzez wskazanie, że ma on obowiązek udostępnić pojazd, obiekt, siedzibę przedsiębiorcy oraz wszystkie pomieszczenia, w których przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą bądź też przechowuje mienie przedsiębiorstwa.

bFeyclFq

Proponowane brzmienie tego przepisu ma bowiem zapewnić organom uprawnionym do kontroli prowadzenie kontroli w siedzibie przedsiębiorcy w szczególności w sytuacji, gdy jest to uzasadnione wynikami kontroli drogowych, zwłaszcza gdy kontrole te ujawniły poważne naruszenia przepisów z zakresu transportu drogowego.

W projekcie proponuje się także realizację dezyderatu nr 14 Sejmowej Komisji do Spraw Petycji z 15 listopada 2016 r. w sprawie indywidualnego rozkładu czasu pracy kierowców, poprzez przywrócenie obowiązującego przed 1 stycznia 2012 r. stanu prawnego przewidującego, że ustalenie indywidulanego czasu pracy kierowcy jest możliwe tylko na wniosek pracownika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFeyclFK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
PARODIA
miesiąc temu
Czy wprowadzają możliwość przeprowadzenia rewizji w firmie bez kwita od prokuratora...
Anna
miesiąc temu
Kiedy będzie monitorowany czas pracy posłów i senatorów? To chyba oni stanowią władzę ustawodawczą i nie mogą być przemęczeni głosowaniami raz na tydzień.
Adam
miesiąc temu
Znow mylicie czas kierowania a czas pracy...czas kierowania wynosi 9 godzin moze byc 2 rzazy w tygodniu przedluzony do 10 a czas pracy to czas od rozpoczecia do zakonczenia pracy w ktorym znajduje sie wszystko czyli kierowania praca I przerwy I nie moze przekroczy 3 razy w tygodniu 15 godzin. I nie powinna przekroczycb60 godzin tygodniowo. Ale polacy kierowcy tego nie przestrzegaja. Bo pracuja za najnisza stawke krajowa . Dlatego rabja po 75 godzin tygodniowoKtos Tu ktos mial racjie ze praca polskiego kierowcy to niewolnictwo.
bFeyclFL
Kierowca
miesiąc temu
Praca kierowcy to chory system 15godz.pracy i tylko 9h przerwy sami sobie tak pracujcie to chore niewolnictwo i jeszcze najniższa krajowa co oznacza głodową emeryturę ludzie na co wy się godzicie to chore i nienormalne jest.
Zaq
miesiąc temu
A kiedy podniesiecie ceny badań bo były nie ruszane od ponad 6 lat!!!!
...
Następna strona