Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Ustawa o transporcie drogowym. Do zmiany przepisy o czasie pracy kierowców

28
Podziel się:

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym. Zmiany w projekcie dotyczą m.in. czasu pracy kierowców.

Ustawa o transporcie drogowym. Do zmiany przepisy o czasie pracy kierowców
Proponowane zmiany dotyczą naruszeń przepisów odnoszących się do czasu prowadzenia pojazdu, przerw i odpoczynku kierowców (money, Rafał Parczewski)

Jak wynika z harmonogramu prac legislacyjnych rządu, projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw ma służyć m.in. implementacji przepisów unijnych.

Adekwatna wysokość kar

W projekcie proponuje się zmiany w systemie sankcji w transporcie drogowym. Wskazano, że sankcje powinny ulec zmianie tak, aby były "skuteczne, proporcjonalne, odstraszające i niedyskryminujące, a także, aby wysokość kar była adekwatna do kategorii wagi naruszenia".

Proponowane zmiany dotyczą naruszeń przepisów odnoszących się do czasu prowadzenia pojazdu, przerw i odpoczynku kierowców oraz stosowania tachografów.

Zobacz także: Jak przygotować samochód na zimę? Uważaj na te najbardziej banalne błędy

Zmiany te zostały oparte - jak zaznaczono - na wnikliwej analizie dotyczącej dostosowania poziomu sankcji do wielkości mogącej wywołać pozytywne skutki w zakresie stosowania się do obowiązujących przepisów prawa, a tym samym niwelować negatywne skutki na rynku transportowym.

W projekcie proponuje się także doprecyzowanie brzmienia przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców dotyczących kierowców wykonujących przewozy regularne, których trasa nie przekracza 50 km, poprzez wprowadzenie zakazu odbierania przerwy przed rozpoczęciem lub zakończeniem pracy.

Inna zmiana dotyczy transportu z wykorzystaniem pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 2,5 t i nie przekracza 3,5 t, lub zespołów pojazdów, które nie przekraczają tego limitu. Nakłada ona na kierowców wykonujących przewozy drogowe tymi pojazdami obowiązki takie jak w przypadku kierowców zawodowych, np. obowiązek posiadania świadectwa kierowcy.

Projekt określa także środki rehabilitacyjne w przypadku utraty dobrej reputacji przez przedsiębiorcę lub utraty zdolności do kierowania operacjami transportowymi przez zarządzającego transportem i procedurę przywrócenia zarządzającemu transportem zdolności do kierowania operacjami transportowymi, zakończoną wydawaniem stosownego zaświadczenia przez organ certyfikujący zarządzających.

Lista obowiązków w razie kontroli

W projekcie zostały szczegółowo opisane obowiązki kontrolowanego, poprzez wskazanie, że ma on obowiązek udostępnić pojazd, obiekt, siedzibę przedsiębiorcy oraz wszystkie pomieszczenia, w których przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą bądź też przechowuje mienie przedsiębiorstwa.

Proponowane brzmienie tego przepisu ma bowiem zapewnić organom uprawnionym do kontroli prowadzenie kontroli w siedzibie przedsiębiorcy w szczególności w sytuacji, gdy jest to uzasadnione wynikami kontroli drogowych, zwłaszcza gdy kontrole te ujawniły poważne naruszenia przepisów z zakresu transportu drogowego.

W projekcie proponuje się także realizację dezyderatu nr 14 Sejmowej Komisji do Spraw Petycji z 15 listopada 2016 r. w sprawie indywidualnego rozkładu czasu pracy kierowców, poprzez przywrócenie obowiązującego przed 1 stycznia 2012 r. stanu prawnego przewidującego, że ustalenie indywidulanego czasu pracy kierowcy jest możliwe tylko na wniosek pracownika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
PARODIA
2 lata temu
Czy wprowadzają możliwość przeprowadzenia rewizji w firmie bez kwita od prokuratora...
Anna
2 lata temu
Kiedy będzie monitorowany czas pracy posłów i senatorów? To chyba oni stanowią władzę ustawodawczą i nie mogą być przemęczeni głosowaniami raz na tydzień.
Adam
2 lata temu
Znow mylicie czas kierowania a czas pracy...czas kierowania wynosi 9 godzin moze byc 2 rzazy w tygodniu przedluzony do 10 a czas pracy to czas od rozpoczecia do zakonczenia pracy w ktorym znajduje sie wszystko czyli kierowania praca I przerwy I nie moze przekroczy 3 razy w tygodniu 15 godzin. I nie powinna przekroczycb60 godzin tygodniowo. Ale polacy kierowcy tego nie przestrzegaja. Bo pracuja za najnisza stawke krajowa . Dlatego rabja po 75 godzin tygodniowoKtos Tu ktos mial racjie ze praca polskiego kierowcy to niewolnictwo.
Kierowca
2 lata temu
Praca kierowcy to chory system 15godz.pracy i tylko 9h przerwy sami sobie tak pracujcie to chore niewolnictwo i jeszcze najniższa krajowa co oznacza głodową emeryturę ludzie na co wy się godzicie to chore i nienormalne jest.
Zaq
2 lata temu
A kiedy podniesiecie ceny badań bo były nie ruszane od ponad 6 lat!!!!
...
Następna strona