Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|

W Niemczech brakuje rąk do pracy. Będą duże ułatwienia dla cudzoziemców

71
Podziel się:

Niemcy borykają się z brakiem rąk do pracy. Dlatego niemiecki rząd chce ułatwić dostęp do rynku pracy osobom spoza Unii Europejskiej. Koalicja rządowa socjaldemokratów (SPD), Zielonych i liberalnej FDP porozumiała się już w tej sprawie. W praktyce oznacza to duże ułatwienia dla cudzoziemców. Będą m.in. zmiany w przepisach, łatwiej będzie także o niemieckie obywatelstwo — informuje portal dw.com.

W Niemczech brakuje rąk do pracy. Będą duże ułatwienia dla cudzoziemców
W Niemczech brakuje specjalistów w wielu dziedzinach. Dlatego niemiecki rząd szykuje duże zmiany w przepisach, aby ułatwić pracę cudzoziemcom spoza UE. fot. Getty. (Licencjodawca, photosvit)

W Niemczech brakuje w tej chwili zarówno specjalistów, jak i pracowników niewykwalifikowanych, zarówno w branżach technicznych, rzemieślniczych, jak i gastronomii, logistyce, opiece nad dziećmi, czy opiece medycznej. Problem jest poważny, dla wielu niemieckich przedsiębiorstw, to w tej chwili być albo nie być.

Niemiecki rząd doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Niedawno Robert Habeck niemiecki minister gospodarki na rządowym portalu "Make it in Germany" zaapelował wprost do cudzoziemców: "We need you" – "Potrzebujemy was".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rynek pracy czeka twarde lądowanie? "Przywykliśmy do rynku pracownika"

Uzyskanie azylu w Niemczech będzie łatwiejsze

Rolę cudzoziemców na niemieckim rynku pracy docenia także kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który zaapelował z kolei o ułatwienie procedury przyznawania niemieckiego obywatelstwa imigrantom.

W praktyce nowe regulacje są już przesądzone. Koalicja rządowa socjaldemokratów (SPD), Zielonych i liberalnej FDP porozumiała się w tej sprawie. Zmiany będą dotyczyły m.in. prawa azylowego, co zwiększy m.in. szansę dla osób mających tzw. status pobytu tolerowanego. Ułatwienia mają także dotyczyć imigracji pracowników wyspecjalizowanych, zostanie uproszczony także proces przyznawania im obywatelstwa.

W praktyce już od października 2022 r. każdy, kto mieszkał w Niemczech od pięciu lat w ramach pobytu tolerowanego, dostanie "prawo do pobytu na próbę" na okres półtora roku. Osoby, które nie popełniły żadnych przestępstw, będą mogły w tym czasie, zdobyć zwykłe prawo do pobytu. Procedura ma objąć ok. 136 tys. cudzoziemców.

Jest jednak warunek, trzeba dobrze znać język niemiecki, utrzymywać się ze swojej pracy, a także "w sposób przekonujący udowodnić swoją tożsamość". Po spełnieniu tych warunków można dostać prawo stałego pobytu w Niemczech.

Niemiecki rząd chce także, aby wszystkie osoby ubiegające się o azyl mogły uczestniczyć w kursach integracyjnych i językowych, niezależnie od szans na otrzymanie prawa pobytu. Innym ułatwieniem ma być także przyspieszenie procedur azylowych przez np. szybsze przekazywanie konkretnych przypadków do Federalnego Sądu Administracyjnego.

Poszerzy się grono uprawnionych do otrzymania niebieskiej karty

Niemiecki urząd pracy szacuje, że Niemcy potrzebują co roku napływu 400 tys. wyspecjalizowanych pracowników z zagranicy. Propozycją, która ma zwiększyć atrakcyjność naszego zachodniego sąsiada w oczach wykwalifikowanych pracowników z krajów trzecich, mają być m.in. ułatwienia w łączeniu rodzin. Krewni pracowników nie będą musieli przedstawiać już dowodu znajomości języka niemieckiego przed wjazdem do Niemiec.

Niemiecka koalicja rządząca chce także obniżyć dolną granicę dochodu uprawniającą do otrzymania tzw. niebieskiej karty. Przypomnijmy, tzw. Blue Card (niebieska karta), która jest analogiczna do amerykańskiej "zielonej karty", została wprowadzona w Niemczech, dziesięć lat temu. Absolwenci uczelni wyższych mogą dzięki niej emigrować do Niemiec, bez procedury sprawdzającej posiadając jedynie umowę pracy od niemieckiego pracodawcy.

Dolna granica dochodu uprawniająca do otrzymania "niebieskiej karty" wynosi ponad 50 tys. euro rocznie. Tymczasem wielu branżach, w których brakuje pracowników, m.in. w branży medycznej, IT czy wśród inżynierów, dominują niższe zarobki. Obniżenie dolnej granicy ma umożliwić otrzymanie karty również młodym, początkującym pracownikom, którzy zarabiają mniej.

Niemiecki rząd chce także zwiększyć grono uprawnionych do otrzymania "niebieskiej karty" o osoby, które nie ukończyły studiów wyższych.

Nowością w niemieckim systemie będzie tzw. karta szansy

Nowością ma być także tzw. nowa "karta szansy", oparta na systemie punktowym, która ma umożliwić cudzoziemcom wjazd do Niemiec, celem szukania pracy, lub kształcenia zawodowego. Karta ma być wydawana na podstawie "kwalifikacji, znajomości języka, doświadczenia zawodowego oraz wieku".

Inne propozycje zmian, to uregulowanie od nowa kwestii przyznawania niemieckiego obywatelstwa.

-  Kto w Niemczech chce zostać na stałe i tu pracować, powinien mieć również prawo wyborcze, wybierać i być wybieranym. Ten ma prawo być także częścią naszego społeczeństwa, z wszystkimi prawami i obowiązkami, które są z tym związane – zapowiedział kanclerz Olaf Scholz na konferencji "Niemcy, kraj imigracji. Dialog udziału i szacunku". Zgodnie z nowym prawem cudzoziemiec z prawem pobytu w Niemczech ma mieć prawo do złożenia wniosku o obywatelstwo już po pięciu latach, a nie jak dotąd po ośmiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
brik
rok temu
dlatego otto tak prężnie działa. wszystkie magazynowe fuchy obsadzają
Anna
rok temu
No w Niemczech jest kiepsko, mają starzejące się społeczeństwo i nie ma komu robić. Dużo też jest ofert pracy do tego by się opiekować seniorami, ja właśnie taką prace wykonuje, jestem opiekunką w laxo care starszej pani.
Kiras
rok temu
no dokładnie w niemczech można spoko zarobić xd sam jeżdżę do nich jakiś czas i widzę. raz dwa można znaleźć pracę jak się ogarnie to z agencją, mi otto wszystko załatwiło, także polecam, bo jest praca czyli kasa
xzy
rok temu
No proszę to ci opaleni goście, których tak witała Angela nie powiększyli liczby chętnych do pracy? No tak ,gościom wystarcza socjal a w wolnym czasie mnożą się jak króliki.
axe
rok temu
ja pier a dla nas DVL nic?
...
Następna strona