Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Airbus zmienia zdanie i idzie do sądu ws. caracali

361
Podziel się:

Airbus Helicopters wycofuje się z europejskiego arbitrażu. W sprawie zerwanego kontraktu na caracale będzie dochodził swoich praw przed polskimi sądami. Skąd decyzja firmy? Wszystko przed wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w innej sprawie.

Aribus chce się sądzić z Polską przed polskim sądem
Aribus chce się sądzić z Polską przed polskim sądem (Lukasz Szelag/REPORTER)

Airbus Helicopters wycofuje się z europejskiego arbitrażu. W sprawie zerwanego kontraktu na caracale będzie dochodził swoich praw przed polskimi sądami. W grę mogą wchodzić gigantyczne odszkodowania.

O tym, że spółka zrezygnowała z arbitrażu, poinformowała Prokuratoria Generalna. Podała jednocześnie, że Airbus nie zrzeka się żadnych roszczeń wobec Polski. I rzeczywiście - spółka szybko wydała oświadczenie, że będzie dochodzić swoich roszczeń przed sądami w Polsce.

Zerwany przetarg na caracale. Airbus zmienia zdanie po wyroku Trybunału

Skąd ta zmiana? Airbus tłumaczy, że powodem decyzji jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w podobnej sprawie. Arbitraż miał się opierać na umowie o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji, znanej jako BIT. W analogicznej sprawie Trybunał jednak uznał, że umowa jest sprzeczna z prawem UE.

Zobacz także: Szczerba u Sierakowskiego o caracalach: nasuwa się słowo "dyplomatołki"

Na razie nie wiadomo, czego Airbus będzie domagał się od polskiego rządu. Może to być zarówno odszkodowanie ze względu na poniesione koszty przygotowania się do kontraktu, jak i takie, które uwzględniałoby potencjalne zyski z kontraktu. W tym drugim przypadku koszty dla polskiego rządu byłyby oczywiście znacznie większe.

W kwietniu 2015 r. Polska wstępnie wybrała ofertę Airbus Helicopters na dostarczenie 50 helikopterów H225M Caracal za 13,5 mld zł. W październiku 2016 r. jednak polski rząd wycofał się z dalszych rozmówi z Airbusem i kontraktu ostatecznie nie podpisano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(361)
Tomi
5 lata temu
Jakie koszty polskiego rządu ? Zapłacimy za to wszyscy w postaci dodatkowych obciążeń podatkowych. Podejrzewam, że osobom, które były odpowiedzialne za prowadzenie przetargu i nie zabezpieczenie się na taką okoliczność krzywda się nie stanie, no bo przecież w sumie nic się nie stało. Każdy obywatel popracuje po prostu trochę dłużej aby podreperować finanse prywatnej firmy.
beneficjent+
5 lata temu
no i kicha z 500+ Karakale!
Germi
5 lata temu
Oczywiście w charakterze świadków oskarżenia wystąpią znane i szanowane nazwiska ze starej zmiany.
NIepodleglosc
5 lata temu
A ja jakiej cenie podobny sprzed ma Rosja czy Chiny?
zawislak
5 lata temu
A oni wycofali sie z umowy w 39r.
...
Następna strona