Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Barack Obama deklaruje pomyślny stan gospodarki. "Ważne, by USA wciąż naciskały pedał gazu"

Barack Obama deklaruje pomyślny stan gospodarki. "Ważne, by USA wciąż naciskały pedał gazu"

Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Prezydent USA Barack Obama oświadczył w piątek, że Amerykanie powinni być zadowoleni ze stanu gospodarki, gdyż opublikowany wcześniej tego samego dnia oficjalny raport o zatrudnieniu poinformował o spadku bezrobocia do najniższego od 8 lat poziomu 4,9 proc.

- Wyszliśmy z najgorszego od lat 30. kryzysu gospodarczego, najgorszego za mojego życia i za życia większości ludzi tutaj obecnych - powiedział Obama w trakcie swego niezapowiedzianego wcześniej wystąpienia w pokoju prasowym Białego Domu. Dodał, że w chwili, gdy obejmował w 2009 roku najwyższy urząd w państwie, stopa bezrobocia wynosiła 10 proc.

Jak podkreślił, USA poradziły sobie z kryzysem "szybciej, dogłębniej, lepiej, bardziej trwale niż którekolwiek z innych państw wysoko rozwiniętych".

Obama przyznał jednocześnie, że nadal utrzymuje się niepokój co do "ogólnego kierunku gospodarki", a wśród Amerykanów wciąż żywa jest pamięć o towarzyszących kryzysowi z lat 2007-2008 zjawiskach: likwidowaniu miejsc pracy, giełdowej bessie i załamaniu się rynku nieruchomości.

Według prezydenta "miękkość", jaką przejawiają gospodarki Chin, państw europejskich i innych krajów, stanowi wyzwanie dla amerykańskich eksporterów i ważne jest, by USA "wciąż naciskały pedał gazu" w celu dalszego wzmacniania swej gospodarki.

- Powinniśmy być zadowoleni z osiągniętego postępu i pamiętając przy tym, że mamy jeszcze więcej do zrobienia - zadeklarował Obama dodając, że projekt budżetu, który przedstawi we wtorek Kongresowi, uwzględnia potrzeby tworzenia nowych miejsc pracy i przekwalifikowywania zatrudnionych.

usa, gospodarka, barack obama
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Wolny
85.193.200.* 2016-02-07 13:38
a i jeszcze dług budżetu 103% , a dług całość bestii mafijno-korupcyjnej zza oceanu na poziomie 946%, niezły pedał gazu na wstecznym biegu.
Wolny
85.193.200.* 2016-02-07 13:32
tylko zapomniał powiedzieć o faktycznym bezrobociu na poziomie 23 % i inflacji od 7 do 14%
innn
188.65.46.* 2016-02-07 13:12
Tusk mówił, że Polska jest zieloną wyspą i przeszliśmy przez kryzys suchą nogą. To my jesteśmy super a Obama nie wie co gada.
Zobacz więcej komentarzy (12)