Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Bardzo poważna wizyta gospodarcza premier Szydło". Polska będzie "bramą do Europy"?

24
Podziel się:

- Ta wizyta będzie skoncentrowana na kwestiach gospodarczych, jest przewidziane bardzo ważne spotkanie z przedstawicielami najważniejszych firm inwestycyjnych chińskich - zapowiedział rzecznik rządu.

"Bardzo poważna wizyta gospodarcza premier Szydło". Polska będzie "bramą do Europy"?
(RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER)
bFdKQaOd

Polska jest atrakcyjnym dla państwa chińskiego krajem m.in. ze względu na geolokalizację i inicjatywy infrastrukturalne, które podejmujemy - podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Rafał Bochenek, zapowiadając wizytę premier Beaty Szydło w Chinach.

Rzecznik rządu poinformował, że wizyta premier w Chinach rozpocznie się w czwartek wieczorem i potrwa do 16 maja. - To będzie bardzo poważna wizyta gospodarcza - podkreślił.

- W trakcie tego kilkudniowego pobytu w Chińskiej Republice Ludowej pani premier Beata Szydło spotka się z premierem tego państwa, spotka się również z panem prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej - przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej - zapowiedział.

bFdKQaOf

- Z uwagi na to, że nastawiamy się, iż ta wizyta będzie oczywiście skoncentrowana na kwestiach gospodarczych, jest przewidziane bardzo ważne spotkanie z przedstawicielami najważniejszych firm inwestycyjnych chińskich. Chcemy przyciągać do Polski inwestorów, chcemy aby również chińscy przedsiębiorcy interesowali się polską gospodarką i chcieli tutaj lokować swoje firmy i rozwijać swój potencjał - dodał Bochenek.

Jak ocenił, Polska ze względu na swoją geolokalizację może być "bramą do Europy" w ramach inicjatywy Jednego Pasa i Szlaku.

- Po raz pierwszy w historii 14 maja, w najbliższą niedzielę, właśnie w Chinach rozpocznie się bardzo ważne forum Jednego Pasa i Szlaku, będzie to właściwie najważniejsze gospodarcze wydarzenie tego roku w Chinach - stwierdził. Dodał, że będzie to "doskonała okazja do tego, aby porozmawiać z ponad 30 przywódcami najważniejszych gospodarek światowych". - To będzie doskonała okazja do tego, aby nasze relacje pomiędzy Polską a Chinami pogłębić - mówił

bFdKQaOl

Bochenek podkreślił też, że chińska inicjatywa Jednego Pasa i Szlaku, która jest promowana od kilku lat przez chiński rząd i zaangażowanych jest w nią ponad 60 państw, zmierza do odtworzenia historycznego Jedwabnego Szlaku, który był płaszczyzną współpracy pomiędzy Azją a Europą. - Sama inicjatywa ma przyczynić się do odbudowy więzi kulturalnych, turystycznych, a przede wszystkich infrastrukturalnych i gospodarczych. Polska od samego początku bardzo aktywnie włącza się w to wielkie międzynarodowe przedsięwzięcie, w które będzie zaangażowanych wiele państw - podkreślił.

Rzecznik rządu przypomniał, że Polska przystąpiła do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, który ma finansować wiele działań w ramach budowy Nowego Jedwabnego Szlaku. - Z uwagi chociażby na te działania i inicjatywy, które są podejmowane w Polsce, Polska jest atrakcyjnym dla państwa chińskiego krajem, z uwagi chociażby na swoją geolokalizację, a także inicjatywy właśnie infrastrukturalne, które podejmujemy - podkreślił Bochenek.

Bochenek dodał, że Polska i Chiny od wielu lat współpracują też w wielu obszarach rolnych. - Eksportujemy jabłka, eksportujemy drób. Cały czas ministerstwo rolnictwa bardzo intensywnie angażuje się, by ten eksport rósł i z roku na rok ta współpraca się zwiększa - mówił.

bFdKQaOm

- Dostrzegamy potencjał chińskiego rynku. To jest potężna gospodarka, jedna z największych światowych gospodarek - podkreślił.

bFdKQaOG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
bachu
5 lata temu
Polska będzie bramą dla wyżu demograficznego Chin i tandety produkowanej przez nich.
babcia
5 lata temu
W 2011 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski był w Chinach na Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym. - PLL Lot i Air China podpisały list intencyjny dotyczący bezpośrednich połączeń Warszawa-Pekin. KGHM Polska Miedź i China Minmetals podpisały kontrakt ramowy na lata 2012-2016, wart ok. 3,5 mld dolarów. W wyniku porozumienia podpisanego z Przewodniczącym ChRL Hu Jintao podniesiono polsko-chińskie relacje do poziomu strategicznego partnerstwa. To tyle w skrócie z wizyty w 2011 roku. Gdyby nie ta wizyta i wiele innych podobnych . PIS nie miałby się dziś czym chwalić. To tyle w temacie.
Haha
5 lata temu
Na bazar poleciała po podrabiane ciuchy
bFdKQaOH
ech
5 lata temu
Weekend oczywiście był w planach i zostanie przeznaczony na imprezy.
jasiu
5 lata temu
ja też byłem w Chinach
...
Następna strona